GüncelYazarlar

  ​GEMİ HER YERDEN SU ALIYOR…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasına göre işsizlik Nisan’da %11,3 olurken, işsiz sayısı 65 bin kişi artarak 3 milyon 853 bin kişi olarak gerçekleşti. Saray rejimi ülkeyi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına sokacağını ileri sürse de tüm veriler ülkenin küme düştüğünü gösteriyor. Bu başarı;‘Ben ekonomistim’‘Yetkiyi verin şahlanışı görün’‘Faizle nasıl mücadele edilir’‘Ekonomiden ben sorumluyum’‘Ekonominin kitabını yazdım’ diyen şahsım hükümeti lideri tek yetkili Erdoğan dır.
            Halbuki ülke gün geçtikçe daha da dibe batmaktadır. Görelim ne hallerdeyiz;

  • ​IMF ve Dünya Bankası’nın verilerine göre Türkiye en büyük ilk 20 ekonomi içerisinden çıkarak 21. sıraya geriledi.
  • Türkiye’de kişi başına milli gelir dolar bazında 2015’de 66’ıncı sıradayken 2021’de 78’inciliğe kadar gerilemiş durumda.
  • Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 156 ülke içinde 21. sırada yer almaktadır. Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
  • Türkiye kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda gri listeye alınmış durumda. Bu listede Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen gibi 22 ülke yer almaktadır.
  • Türkiye Kredi Risk Priminde zirvede yer almaktadır. Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit eder. Onun için yurtdışından kredi bulmakta sıkıntılar yaşamaktayız. Ya da çok pahalıya bulmaktayız.
  • Faiz de Avrupa’da ilk sırada bulunmaktayız. İktidarın baskısı ile Merkez Bankası faiz oranını %14’te sabit tutsa da Euro bölgesinde faiz ortalaması%7,5 dur.

            Ülkemizde yaşadığımız gerçeklere baktığımızda hiç de iç açıcı olmayan utanılası bir tablo ile karşılaşıyoruz. Demokrasi sıralaması, Hukukun üstünlüğü Endeksi, Siyasal İstikrar Endeksi, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, Çevre Performans Endeksi ve Kamu Görevi Etkinliği Endeksi gibi konular da hep alt sıralarda görülmeye neredeyse alıştık. Gemi her yerden su alıyor. Gel de bu gemiyi bu şartlarda yüzdürün bakalım da görelim.
            Esen kalın… Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 738 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir