Güncel

GESTAŞ PROTESTOSUNDA SON DURUM

Ada Dayanışması olarak Gökçeadalıların GESTAŞ’tan taleplerini içeren bir el ilanı ile 09.04.2022 tarihinde planlanan protesto etkinliğinde gelişmeler var. Gökçeada’nın Sesi olarak yakından takip ettiğimiz bu konuda ki son gelişmeler şu şekilde.

Ada Dayanışması bir dilekçe yazarak Çanakkale Valisi ile görüştü. Gökçeada’nın Sesi olarak aldığımız bilgiler Görüşmenin samimi bir ortamda ve olumlu geçtiği doğrultusunda. Önce dilekçeyi siz değerli okuyucularımız ile paylaşarak haberimize devam edelim.

VALİLİK MAKAMINA

ÇANAKKALE

ULAŞIM İLE İLGİLİ GESTAŞ’TAN TALEPLERİMİZ

          Bizler ana karadan uzakta ulaşım açısından yılın her döneminde çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Anayasamıza göre her yurttaşın seyahat etme hakkına sahip olduğu gerçeğinden hareketle, bu ulaşım hakkının da nitelikli ve ucuz bir şekilde olması insan hakları açısından olması gereken bir gerçekliktir.

          Bizler Gökçeada’da yaşayan yurttaşlar olarak özellikle kış aylarının hava şartlarından, yaz aylarında da yaşanan yoğunluktan ötürü ana karaya ulaşımda çeşitli sıkıntılar yaşamaktayız. Bir de bunun yanında ulaşımı sağlayan şirketin deniz ulaşım düzenlemeleri Adamızın ulaşım ihtiyaçları açısından eksiklikler göstermektedir. Ulaşım hizmetlerini veren kuruluşumuz GESTAŞ tarafından, bu ulaşımın iyileştirilmesi ve Ada Halkının sorunlarına yanıt verici bir durumda hizmet verilmesi amacıyla görülen noksanlıklar açısından çeşitli taleplerimiz vardır. Bu taleplerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Çanakkale’ye deniz otobüsü seferlerinin yeniden başlatılması.

2- Arabalı vapurun direk olarak Çanakkale’ye sefer yapması.

3- GESTAŞ’ın Ada’ya ulaşımda açık denize uygun, daha güvenli ve donanımlı bir gemi tahsis etmesi.

4- GESTAŞ’ın Gökçeada ve Kabatepe iskelelerindeki yer hizmetlerini iyileştirmesi.

5- Ada’daki GESTAŞ temsilciliğinin sürekli ulaşılabilir ve işlevsel bir hale getirilmesi.

6- GESTAŞ’ın Kabatepe – Eceabat arasındaki yolcu transferini sağlaması.

7- Kış feribot seferlerinin sıklaştırılması.

8- Gökçeada Belediyesi Hasta Nakil Aracından gemi ücreti alınmaması.

9- Gemiden yaya yolcu iniş ve binişlerinin daha güvenli ve kolay erişilebilir biçimde düzenlenmesi.

Bu taleplerimizin tamamı tüm Adalıların ortak istekleri olup yerine getirilmesi olası isteklerdir. Adalıların en temel haklarından ulaşım hakkını içeren bu taleplerle ilgili şahsınız nezdinde makamınızın gerekli titiz çalışmalarda bulunacağına ilişkin inancımız tamdır.

          Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Gökçeada Ada Dayanışması”

Bugün saat 12:00 de yapılan görüşmeye Ada Dayanışması adına Ahmet Aydın (Gökçeada Belediyesi Meclis Üyesi), Şebnem Avcı (Gökçeada Belediyesi Meclis Üyesi), Bilge Özün (Sivil Toplum çalışanı) ve Hasan Hüseyin Kara (Emekli) katıldı.

Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ’ın görüşmede talepleri tek tek ele alarak sorular sorduğu ve notlar aldığı ve yetkililer ile görüşüp taleplerin takipçisi olacağını belirtmesi görüşmeye katılanları oldukça memnun etmiş olmalı ki Ada Dayanışması gösterdiği hassasiyet ve yakınlığından dolayı İlhami AKTAŞ’a gazetemiz aracılığıyla teşekkür etti.

Ada Dayanışması görüşme sonrası eylem planını şu şekilde açıkladı. “9 Nisan Cumartesi günü Gökçeada halkıyla birlikte saat 12 de Cumhuriyet Meydanında buluşup, 13 gemisine binmek üzere Kuzulimanına geçeceğiz. Limanda ve Eceabat’ta taleplerimizle ilgili basın açıklamasında bulunacağız.”

BAŞTA ULAŞIM SORUNUMUZ OLMAK ÜZERE GÖKÇEADALILAR OLARAK TÜM SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN EMEK VEREN VE BİRLİKTE HAREKET EDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.

Total Page Visits: 932 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir