Güncel

“AÇIK ALAN GÖKÇEADA’YA DAVETLİSİNİZ”

Gökçeada Belediyesi; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı (UNDP)’nin(https://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/presscenter/pressreleases/2019/09/hizlandirma-laboratuvari.html)  yürüttüğü katılımcı yöntemlerle kamusal alan tasarımı projesinin, Marmara Belediyeler Birliği  (https://marmara.gov.tr/) işbirliği ile yerel partneridir. Proje, UNDP  tarafından, uluslararası pek çok aktörün yer aldığı, çok partnerli bir öğrenim deneyimi olarak tasarlandı ve  Japonya Bakanlar Kurulu’nun finansal desteği, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bütüncül İnovasyon Platformu’nun (SHIP) teknik desteği ve Japon tasarım ekibi Sotonoba’ nın metodoloji ve tasarım servisleri ile Mart 2021’de tasarım süreci başladı.   Katılımcı yöntemlerle tasarlanan çamlık olan yeşil alanın  uygulaması Eylül 2021 itibari ile başladı.

Ocak 2021 – Mayıs 2021 tarihleri arasında projenin ilk aşaması olan organizasyon ve tasarım süreçleri tamamlanmıştır. Projenin bu ilk aşamasının bizzat sahada adalılar ile birlikte yürütülmesi hedeflenmişti, böylelikle tasarım sürecinin de çeşitli atölyeler aracılığıyla  yerinde olması amaçlanıyordu, ancak pandemiyle bahar aylarında vaka sayısının artması ile, yolculuk engelleri ve adalıları dışarıdan gelecek olan katılımcılarla riske atmama hassasiyeti nedeni ile, atölyeler ve çeşitli çalışmalar dijital ortama taşınmak zorunda kaldı. Tasarım aşamasına ilişkin süreçlerin şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi ve atölyelere katılamayan adalıların da hem haberdar olabilmesi hem de diledikleri takdirde geri bildirimde bulunabilmesi için projeye özgü bir Facebook sayfası kuruldu. ( Mekanda Katılımcı Yöntemlerle Kamusal Alan Tasarımı Projesi)

Bu çok partnerli süreçte, katılımcı yöntemler ve mekan oluşturma araçlarıyla kavramsal bir tasarım oluşturmayı amaçlayan projede, pandemi engellerinin yanı sıra, Japon tarafı ile adalılar arasında da ortak bir dil yaratma çabası oldu.  Ancak bu zorluklar çalışmalara katılan adalıların ve proje ortaklarının yoğun çabası ve desteği ile projenin daha yenilikçi hale gelmesine sebep oldu. Bu zorunlu koşullar ekipleri daha yaratıcı olmaya ve dijital araçları etkili bir şekilde kullanmaya zorladı. Atölye çalışmaları ve toplantılar için yeni ve basit yöntemler kullanmak, çözüm bulma konusunda alışılmadık bir bakış açısı getirdi.

Kentsel Strateji’nin kolaylaştırıcılığında  atölyelere 4-22 yaş arası çocuklar ve gençler katılarak Gökçeada’da neden, nasıl bir topluluk mekanına ihtiyaç duyduklarını , “Hayalimdeki Gökçeada” atölyesinde görsellerle,  yaratıcı etkinliklerle ve sözel olarak ifade etme fırsatı buldu, yapılan çevrim içi toplantılarda eğitmenler ve yetişkinler bu projeye ilham vermek için etkin bir katılım sağladı.  Hayalimdeki Gökçeada atölyesinin çıktıları sanal bir sergi ile yayınlanmış çocuklarımızın emeği böylelikle onore edilmiştir. Sergiyi aşağıda linkten gezebilirsiniz; https://www.artsteps.com/embed/60e42a3711aee40cc71cca0f/560/315?fbclid=IwAR1cD7Id5Ptjb8XRW97rLmJJNcZNP0wuyVNm1wjGeYXoKJYopSyU-juW5xk

Kamusal alanın (ya da proje alanının) tasarım ekibi Sotonoba tarafından adalıların ihtiyaçlarına uygun tasarlanabilmesi, mimari uzmanlıklarını ve ortak bir mirası yaratabilmeleri için “Gökçeada Ekibi”nin ve çalıştay çıktılarını tasarım girdilerine dönüştürebilmek için Kentsel Strateji Ekibi’nin,  teknik desteği ile bu geri bildirimler aktarıldı. Aşağıda Sotonoba’nın kurguladığı konsept tasarımı yer almaktadır.

Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilmiş ve uygulama aşamasının da etkin ve eksiksiz tamamlanabilmesi için UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı proje partneri olarak Herkes İçin Mimarlık Derneği  (https://herkesicinmimarlik.org/) saha çalışmalarına öncülük etmektedir. Bizler de çalışmaları yakından izlemek ve projenin geldiği aşamayı siz değerli okuyucularımıza aktarabilmek için sahayı ziyaret edip , ada için çalışan gönüllüleri tanımaya çalıştık;

Gökçeada’nın Sesi olarak bugünkü alan ziyaretimizde pandemi sürecinde birçok engelle karşılaşan projenin geldiği noktayı yakından görme fırsatı bulduk. Gördüklerimiz ve duyduklarımız bizleri mutlu etmenin ötesinde umutlandırdı. Umutlarımızın devam etmesi projenin sahiplenilmesine ve katılımcılığın genişlemesi ile daha da büyüyeceğe benziyor. Ortaya çıkacak bu yeni kamusal mekan, , Gökçeadalılar tarafından sahiplenilmesiyle örnek bir mekan olmaya aday.

Alanda emek verenlere sizler için sorduk. Çalışmalarının arasında verdikleri yanıtları ve Gökçeadalılardan beklentilerini dinledik. Sizlerin de haberdar olması için izlemeniz gerektiğini düşünüyoruz. İYİ SEYİRLER.

Videomuzda izlediğiniz gibi, alanda emek verenler ve Gökçeada Belediyesi, tüm Gökçeadalıları alana çağırıyor. Hafta boyunca sürecek çalışmaları yakından görmek, destek vermek ve sahip çıkmak için zaman ayırıp alanı ziyaret etmek tüm Gökçeadalılara düşen önemli bir görev. Bu güzel alanı yaratanları ve emek verenleri sadece alkışlamak yetmez. Çalışma alanını ziyaret ederek ziyaret ederek katılımcı sürecin bir parçası olalım ve destek verelim”.İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin “düşünmek ve sosyal yaşam” olduğunu unutmadan, inşası başlayan (uygulaması yapılan) bu alanda, bir araya gelmeye ve sosyal yaşamı canlandırmaya katkınızı bekliyor ve sizleri AÇIK ALAN GÖKÇEADA’ ya davet ediyoruz.

Total Page Visits: 793 - Today Page Visits: 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir