GÖKÇEADA ADD ÖĞRETMENLER İÇİN ETKİNLİK DÜZENLEDİ

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün hafta olarak kutlanması kapsamında Gökçeada ADD Başöğretmen ATATÜRK’ün bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik kapsamında sahne alan ve Atatürk’ün sevdiği eserleri seslendiren ses sanatçısı Turguthan ÖZTÜRK’ün davetliler yerlerini alırken seslendirdiği şarkılar ile giriş yaptığı etkinlik tüm davetlilerin yerlerini almasıyla gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Ada dışından ADD Genel Sekreter Yardımcısı Uğur KALAALP’inde katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını Gökçeada ADD Şube Başkanı Mustafa SATAR yaptı.

Açılış konuşmasından sonra kürsüye bir öğretmen davet edildi. Zeytinliköy Özel Rum İlkokulu Müdiresi Paraskevi BERBER hanım, Atatürk’e bizzat hizmet ederek onu yakından tanıyan bir ve 100 yaşında halen adamızda yaşayan bir bayandan (Anneannesinden) söz etmek için davet edilmişti kürsüye.

Paraskevi BERBER hanım çok kalmadı kürsüde. Heyecanı her halinden belli olan öğretmenimiz anneannesini anlatırken kendi gözleri gibi doldurdu tüm davetlilerin gözlerini. Atatürk’ün hediye ettiği altın ile eşi ve kendine alyans alarak bir ömür boyu parmağında Atatürk’ün anısını taşıyan ATATÜRK sevdalısı bir bayanı anlatmak çok kolay olmasa gerek.

Öğretmenimizin anlatımını video olarak çekemedik ama kendisi yazısını bizden esirgemeyince sizlerle paylaşmanın onurunu kaçırmak istemedik.

PARASKEVİ GAZARİ MANYA VE ATATÜRK ANISI

  Bana yaklaşık 10 sene (1988 ile 1998 seneleri arasında) anne ve babalık etmiş, üniversite de okutmuş olan rahmetli dedem Yani Manya ve sevgili anneannem Paraskevi Manya anısına.

Adım Paraskevi. Sevgili anneannemin adını taşıyorum. Edebiyatçıyım ve Zeytinliköyü’nde 2013 ten itibaren 7 yıldır Azınlık Rum İlkokulunun idareciliğini yürütmekteyim.

Beni sizlerin huzurunda çıkmama teşvik eden arkadaşlarım Ayşe Hanım ile Çetin Sevim beye, ayrıca ADD Gökçeada Şube Başkanı Mustafa Satar’a teşekkür ederim. Bugün sizlerle olmaktan mutluyum ve 100 yaşında hala hayatta olan anneannem Paraskevi Gazari / Manya’nın hayatından bir kesit paylaşacağım.

Anneannem Paraskevi genç kız iken Atatürk ün yaveri Ali Kılıç Beyin evinde 15 sene çalışmış ve Ulu Önder Atatürk ü Kılıç Ali Beyin evini ziyaretlerden birinde yakından tanıma fırsatına ermiştir.

1919 Gökçeada doğumlu anneannem Paraskevi Gazari  abisi Strato, ablası Eleni ve küçük kardeşi Kimon ile beraber Gökçeada, 1920 ile 1935 yılları arasında Gökçeada’da yaşamıştır. Annesi bayan Mariya ev hanımı, babaları Barba Nikola uzak doğudan getirmiş olduğu baharat, kumaş gibi ürünleri satan dükkanlarını işletiyor dönemin Ayii Theodori adıyla bilinen Zeytinliköyünde hayatlarını sürdürmektedirler. Kısa süre evvel Gazari ailesi Mısırdan İmbroza tekrardan vatanlarına göç etmiştir.

Anneannem Paraskevi 16 yaşlarında genç kız, ondan büyük ablası Eleni’nin yardımıyla İstanbul a çalışmaya gelir. Kararaköyde yetkili kişi hizmetli olarak çalışmak üzere Kılıç Ali Beyin evine gönderirler. Rum kızkardeşler Atatürk ün yaveri ve Antep milletvekilliğine üstlenmiş olan Kılıç Ali bey in Yeşilköyde ki evine yerleşir ve çalışmaya başlar. Paraskevi nin işi kahve yapmak, masa kurmak, yemekleri masaya sunmak, toplamak,ayrıca kapıda misafir ağırlamaktı. Ablası Eleninin görevi ise  Kılıç Ali beyin hanımının odasını, gardarobunu ve hanımına bakmaktı.Ali Kılıç bey anneanneme hep: kızım, evladım olarak hitap ederdi. Haftada bir gün izinliydiler. Anneannem Kılıç Ali Beyin Yeşilköydeki evinde yaklaşık 15 sene hizmet verir.

    Ali Kılıç beyin 4 çocuğu vardır. Onlardan biri futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç ile diğer oğlu köşe yazarı Altemur Kılıç’tır. Anneannem çocukların küçüklüğünü ve ailenin geçirdiği sıkıntıları ve sorunlarıda çok yakından yaşamış ve bizim aile bireylerine hepberaber iken çok kaç defa anlatmıştır.

   Anneannem Paraskevinin anlatığı gerçek hikayelerden birini bugün sizlerle payşlaşacağım. Birkeresinde  Kılıç Ali Beyin evinde düzenlemiş oldukları bir eğlence akşamı salon ile mutfak arasındaki küçük bölme aracılığıyla mutfak hizmetinde bulunan anneannem yemek ve içecekleri içeri salona aktarıyordu.Eğlence çok geç saatlere kadar sürdüğünden çok yorgun olduğunu hatırlıyor. Bir ara mutfağa gelen Mustafa Kemal Atatürk anneannemin ismini sorar. Kızararak, anneannem Paraskevi efendim, diye yanıtlar.  İki gün Kılıç Ali Beyin evinde misafir kalan Atatürk ün giysilerinin bakımını ve odasının bakımını anneannem üstlenmiştir. Dolayısıyla kendisine vermiş olduğu  hizmetlerden dolayı anneanneme teşekkür ederek eline 1 altın verir. Bu senin olsun güzel rum kızı Paraskevi der.

   Anneannem Paraskevi Kılıç Ali beyin evinde çalıştığı seneler süresince biriktirmiş olduğu parayla İmbrozdaki anne ve babasının evini yeni baştan yaptırır. Yıllar sonra anneannem Paraskevi 33 yaşında dedem Yani Manya ile evlenirken, Atatürk ün altını karşılığında evlilik alyanslarını satın alırlar.Atatürkün altını 60 küsür senelik yaşamları boyunca onlara eşlik eder.

Beni ve küçük fakat anlamı büyük olan hikayemi dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Özel Gökçeada Rum İlkokulu müdüresi

Paraskevi Berber Katakalo

Öğretmenimizden sonra Ertuğrul SERTBAŞ aldı sahnedeki yerini. Atatürk’ün bilmediğimiz bir çok yönünü anlattı tüm davetlilere. Mükemmel sahne performansı ile büyüledi davetlileri Tarihçi- Yazar Ertuğrul SERTBAŞ. Anlatılan anekdotlar mı yoksa Ertuğrul beyin sahne performansı mı bilinmez (sanırım her ikisinin de bir arada oluşu) tüm davetliler kilitlendi sahneye. sabaha kadar devam etse kimse yerinden kımıldamayacak.

Tarihçi- Yazar Ertuğrul SERTBAŞ gösterisini tamamlayınca kopan alkış tufanını hep birlikte söylenen İzmir Marşı takip etti. Coşku tavan yapmıştı.

Gösterinin son bölümünde ADD’nin yeni üyelerine rozet takılması ve katkı sunanlara plaketlerin verilmesi gerçekleştirildi.

ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN DÜZENLENEN ETKİNLİKTE EMEĞİ GEÇEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Total Page Visits: 470 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: