GÖKÇEADA CEM EVİNDE AŞURE YOĞUNLUĞU

Gökçeada Cemevi Kültür Derneği bu yıl “Aşure” etkinliğini cemevi inşaatında gerçekleştirdi.

Yapımı hızla devam eden Gökçeada Cemevi inşaatı Gökçeada Cemevi Kültür Derneğinin aşure etkinliğine ev sahipliği yaptı. Dernek devam eden inşaatın tuğlaları örülmüş ilk katında kalabalık bir davetli topluluğuna aşure dağıttı.

Dernek Başkanı Hayrettin ALTUNCEVAHİR ve Dede Süleyman METİN’in konuşmaları ve İstanbul’dan etkinlik için adamıza gelen Mahir ATMACA ve Melek ATMACA’nın saz dinletileri eşliğinde yenilen aşureler ile Kerbela Şehitleri anıldı.

Etkinliğe katılım katılım beklenenden yoğun olduğu için bir çok kişi aşurelerini ayakta yemek zorunda kaldı. Etkinliğe katılarak aşurelerini kaşıklayan yüzlerce kişinin yanı sıra katılamayanlara da değişik kaplar ile aşure gönderilerek hazırlanan 1000 kişilik aşure bitirildi.

Gökçeada’nın Sesi olarak dikkatimizi çeken bir noktada derneğin hazırladığı aşureye ilaveten ailelerin evlerinde hazırladıkları aşurelerin de Cem evine getirilerek canlar ile paylaşılmasıydı.

Etkinliğe katılanların protokol gözetmeksizin gerçekleştirdikleri oturma düzeni insana verilen değer açısından umut vericiydi. Bazı kurum amirlerinin oturdukları sandalyeleri ayakta kalan yaşlı katılımcılara vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Dernek yönetimi etkinliğin devam eden inşaatta yapılmasının nedenini yapılan yardımlarla gerçekleştirilen Cem evi inşaatında gelinen noktayı canların yakından görerek yaptıkları yardımların önemini anlamaları amaçlandı diye açıkladı.

CANLAR ALLAH KABUL ETSİN..

Total Page Visits: 411 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: