GÖKÇEADA CEMEVİNDEN ANLAMLI KARAR

Tutulan Muharrem oruçları ve anlamı büyük “Aşure” günü için yapılan hazırlıklar. Kazanlarda pişirilen “Aşure”nin birlikte yenilerek Kerbela Şehitlerinin anılması.

Alevi/Bektaşi geleneği için çok önemli olan “Aşure” etkinliği için Gökçeada Cemevi Yönetimi önemli bir karar aldı.

Her yıl aralıksız sürdürülen “Aşure” geleneği için tüm hazırlıklar tamamlanmış, gün belirlenmiş ve davetiyeler hazırlanmıştı. Planlamaya göre 05 Eylül Cumartesi günü “Aşure” etkinliği gerçekleştirilecekti.

Her şeyin hazır olmasına rağmen artmaya başlayan COVİD19 vakaları Cemevi yöneticilerini bir kez daha düşünmeye sevk etti.

Başkan Hayrettin ALTUNCEVAHİR başkanlığında bir araya gelen yönetim “sağlığımızın ibadetten daha önce gelir” düşüncesi ile etkinliği iptal etmem kararı aldı.

Karar ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz Başkan Hayrettin ALTUNCEVAHİR “Bizim için çok önemli ve anlamlı olan Aşure etkinliğimizi bu yıl iptal ettik. Çünkü bu etkinlik nedeniyle 1 kişinin bile sağlığında sorun çıkarsa yapılacak hiç bir ibadet geçerli olmaz diye düşündük. Yönetimde bulunan arkadaşlarımızın tamamı bu düşüncede olunca etkinliği iptal kararı almak zorunlu oldu. İleride sağlıklı ortamlarda birlikte yiyeceğimiz aşureler hatırına tüm Gökçeadalıların bizleri anlayacağı düşüncesindeyiz” diyerek aldıkları kararı açıkladı.

Adamızda bulunan inanç gruplarının tümünde benzer kararları gördüğümüz için Gökçeada’da yaşayanlar olarak gururluyuz. Birlik ve beraberliğin temel taşı olabilecek önemli kararlar alınarak toplum sağlığı her şeyin önüne geçebiliyorsa bu adada yaşanır.

SELAM OLSUN TOPLUM SAĞLIĞINI HER ŞEYİN ÖNÜNDE TUTANLARA..

Total Page Visits: 383 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: