Güncel

GÖKÇEADA CHP YILDIZKOY İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Ekim ayı meclis toplantısında gündeme alınarak görüşülen ve hafta boyunca sosyal medyada yankı bulan YILDIZKOY için CHP Gökçeada İlçe Başkanlığı basın açıklaması yaparak Gökçeadalıları desteğe çağırdı.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in katılmadığı Ekim Ayı olağan Belediye Meclisi toplantısında gündeme gelen ve imar oranları düşürülerek düzenlenen 1/1000 lik imar planı hafta boyunca Gökçeada gündemini meşgul etmişti.

CHP’li meclis üyelerinin karşı olduklarını açıkça belirttikleri (Toplantıda yapılan konuşma) Yıldızkoy’un imara açılması konusu farklı yorumlara yol açarak CHP İlçe Yönetimi ile meclis üyeleri arasında sorun var boyutunda sosyal medyada yorumlar yapılmıştı.

Bilgi eksikliğinden kaynaklı paylaşımların son bulması ve konu ile ilgili gerçek bilgileri içeren bir açıklama bugün CHP Gökçeada İlçe Başkanlığından geldi. Meclis Üyeleri Ahmet AYDIN ve Şebnem AVCI ile birlikte bir basın açıklaması yapan İlçe Yönetimi Yıldızkoy sürecini detaylı olarak açıkladı.

Yapılan basın açıklamasının sonunda konunun bugün geldiği durum açıklanarak doğaya sahip çıkmak isteyen Gökçeadalıların son onayı verecek koruma kuruluna seslerini duyurmaları gerektiği vurgulandı.

Yapılan açıklamayı videomuzdan izleyebileceğiniz gibi, tam metnini de videomuzdan sonra okuyabilirsiniz. İYİ İZLEMELER.

“GÖKÇEADA KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Türkiye’nin İlk ve tek Sualtı Milli Parkı içersinde yer alan Yıldızkoy’un imara açılmasını kabul etmiyor ve doğru bulmuyoruz. 288 dönümlük bu bölgenin imara açılmasının adaya ve bölgeye yapılan bir ihanet olarak görüyoruz, birkaç arazi sahiplerinin rantı uğruna burası betona teslim edilmemeli. Bu bölge 2. Derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle de böyle bir yapılaşmanın olamayacağını düşünüyoruz. Belediye Meclisince kabul edilen 1/1000 lik planda her ne kadar 1/5000 lik planlara göre oranlar düşürülmüş olsa da yine de 288 dönümü kapsayan alana yapılacak olan konut, işyeri ve diğer donatılarla orası betona boğulacaktır. Bu alanın imara açılması Gökçeada’da var olan altyapı sorununu daha da artıracak,  ayrıca Gökçeada’da zaten bir arıtma sisteminin olmayışı da düşünülürse çevre açısından büyük handikap oluşturacağı düşüncesindeyiz.

Yalnız ülkemiz için değil Dünya’da da çok özellikli bir öneme sahip olan Sualtı Milli Parkı su altı florası açısından çok zengin bir alan. Yıldızkoy’un  imara açılma süreci tarihsel olarak şöyledir: 2010 yılında alanın 25 binlik planı yapılarak süreç başlatılıyor. Daha sonra 2012 yılında 5 binlik plan yapılarak, alan imara açılmış oluyor. 2015 yılında ise şehrin tamamı ile birlikte bu alanın da 100 binlik planı hazırlanıyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı da bu alanı Şehir gelişim alanı olarak belirliyor. Esasen burası daha önce onaylı 1/5000 lik plan ile katledilmek istenmiştir. Bu plan uygulanmış olsaydı bölgede daha büyük bir oranda yapılaşma olacaktı. 4 Ekimde belediye meclisinde onaylan 1/1000 lik plan ve 1/5000 lik düzenlenmesi öncesi ittifak ortağı parti olmanın sorumluluğu gereği bizlerin görüşüne başvurulmadan madde meclise getirilmiştir. Bu oylamada partimizin iki meclis üyesi ret oyu vermekle birlikte, partimizin İmar Komisyonu Üyesi de meclis küsüsünden buranın imara açılmamasını ayrıca sakıncalarıyla ifade etmiştir. Yapılan oylama sonucu İyi Partinin dört meclis üyesi evet oyu vermiş AKP nin üç üyesinden toplantıya katılan bir üyesi çekimser oy kullanması sonucu İyi Partinin oylarıyla meclisten geçmiştir.

Adamızın Organik Ada vizyonuna uygun olarak bu alanın bakir halini koruması çok önemlidir. Yapılaşma kararının iptal edilmesi için tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını iş birliğine, güç birliğine çağırıyoruz. Ülkemiz bir Hukuk Devletidir. Bu sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Bu konuda biz CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu planla ilgili nihai karar mercii Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruludur. Bu kurulun kararı kabul etmemesi yönünde halkımızı duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Yıldızkoy’daki imar kararı halkın yararına bir karar değildir. Bu planın iptali, ancak halkın kendi meselelerine sahip çıkması ve direnişiyle mümkündür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                       10.10.2021

                                                                                                                            İsmail ÖZTÜRK

                                                                                                             CHP Gökçeada İlçe Başkanı”

Şimdi tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak GÖKÇEADA için birlik olma zamanı. Yıldızkoy’da az ya da çok arazisi olan vatandaşlarımızın da imar ile birlikte kazanmayı düşündükleri artı gelirin Gökçeada’mızın betonlaşmasıyla daha da değersizleşeceğini fark ederek taleplerini gözden geçirmelerini arzu ederek HAYDİ GÖKÇEADA HEP BİRLİKTE…

Total Page Visits: 730 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir