Güncel

GÖKÇEADA HDP BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Kobani davasının 8 yıl sonra tekrar ele alınması nedeniyle Gökçeada HDP İlçe Örgütü bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasının tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

BASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere 6 – 8 Ekim 2014 tarihinde yaşanan olayların akabinde Kobane Kumpas Davası ile Halkların Demokratik Partisi Eş genel başkanlarını, milletvekillerini, il ve ilçe yöneticilerini kriminalize etme girişiminde bulunuldu. İlerleyen duruşmalarda çelişkili gizli tanık ifadelerinden kaynaklı olarak dava geçerliliğini kamuoyu nezdinde kaybetmiştir. Buna rağmen sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP üye ve yöneticilerine, daha önceki dönemlerde görev yapmış belediye eşbaşkanlarına dönük siyasi bir kumpas operasyonu başlatılmıştır. 

AKP-MHP iktidarının elinde bir şiddet aygıtına dönüştürülen yargı eliyle HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik yürütülen bu saldırılar ne ilk ne de sondur. İktidar kaybettikçe toplumsal muhalefete ve demokratik siyaset alanına saldırmaktadır. AKP-MHP iktidarı başta Kürt halkı olmak üzere bütün toplumsal muhalefet güçlerinin siyaset yapabileceği demokratik mücadele zemini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.   

Demokratik siyasetten korkanların başvurduğu siyasi kumpas operasyonları nafile olduğu gibi tehlikelidir ve karanlıktır. Halkların Demokratik Partisi olarak  Amed’den İmroz’a özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesinde  her türlü kumpas davasının karşısında durmaya devam edeceğiz.

Siyasi operasyonlar ve hukuk dışı uygulamalarla, demokratik mücadele alanının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, Halkların Demokratik Partisi olarak bu saldırıları boşa çıkarmak için daha fazla kenetlenip mücadeleyi büyüteceğiz. 

Halkların Demokratik Partisi çok bedel ödedi, korkmadı, yılmadı ve geri adım atmadı. Türkiye halklarının demokratik, ortak ve özgür geleceği için inatla ve kararlılıkla demokrasi yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. HDP’ye yönelik bu saldırılar Türkiye’deki bütün muhalefete, demokrasi güçlerine, ortak yaşam ve mücadele umuduna ve halkların kardeşliğine yönelik saldırılardır.

Bu çerçevede, halklarımız ve demokratik kamuoyunu HDP ile dayanışmaya çağırıyoruz.

  HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ GÖKÇEADA İLÇE ÖRGÜTÜ”

Total Page Visits: 887 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir