Güncel

GÖKÇEADA HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI KARARLILIKLA UYGULAMADA

Dün akşam saatlerinde toplanarak pandemi konusunda önemli kararlar alan Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararların uygulamasında kararlılık var.

Alınan en önemli karar olarak görülen adaya giriş çıkışlarda yapılacak uygulama ve uygulamanın sürekliliği için yapılacak takip bir çok vatandaş için merak konusuydu.

Dün alınan karardan sonra bu gün adaya giriş yapacak ilk gemi seferini siz değerli okuyucularımız için yakından takip ettik. Gemi yanaşmadan Gökçeada TSM (Toplum Sağlığı Merkezi) ve jandarma gerekli önlemleri alarak uygulama için hazır bekliyordu. Gemi yanaşmadan iletişime geçilerek gemi yolcuları limanda karşılaşacakları durum ile ilgili anons yapılarak uyarılmıştı.

Sabah seferi olmasından dolayı az olan yolcular hem jandarma, hem de Gökçeada TSM görevlilerince ayrı ayrı kurallar hakkında bilgilendirilerek kararları soruldu. Uygulama net, soru tekti. 14 gün izolasyon kuralı için taahhüt alınıyor ve kabul etmeyenlerin ilk gemi ile dönmesi isteniyordu.

Gökçeada TSM görevlileri izolasyon sözü veren vatandaşların taahhütlerini alırken, jandarma görevlileri de ada içinde gerekli takipleri yapabilmek için gerekli kimlik bilgilerini not etti. İlk gemi ile dönecekler (gece adada kalmayacaklar) ile 14 gün evinden çıkmayacaklar ayrı ayrı listelendi. 35 civarında araç ile ve araçsız gelen toplam 56 kişi ile tek tek görüşüldü. bilgiler alındı. Bu işlemler yolcuların merkeze gelişlerini yaklaşık 1 saat geciktirse de bir kaç istisna dışında yolcuların da memnuniyetle karşıladığı bir uygulamanın ilki bu sabah gerçekleştirildi.

Bu güzel uygulamanın sürekliliği ve biz vatandaşların desteği gerçekleştirilerek şu ana kadar hiç bir vakanın gerçekleşmediği adamızda süreci en sağlıklı bir şekilde yaşamak gerekiyor. Adamıza günübirlik gelenler ile biz adalıların temasına dikkat etmek ilk şart. Şu veya bu nedenle adamıza sabah gelip akşam dönecek kişiler ile mümkün olduğunca az ve güvenli temas olmazsa olmazımız olmalı. Ayrıca 14 günlük izolasyon şartını kabul etmiş çevremizden birileri bulunuyorsa hem kendimiz, hem ailemiz ve ilçemiz için bu dostlarımızın verdikleri sözleri tutmalarına yardımcı olmalıyız.

Verilen sözlerin tutulmaması durumunda ilk seferde 3150 TL para cezası ve tekrarında 2 yıldan başlayan hapis cezasına uğramamak için sözlerin tutulması yeterli. Sağlımız için bu konuda taviz verilmeyeceği ve de verilmemesi gerekliliği hepimizin bilgisi dahilinde.

Donanmamızdan 2 geminin de izolasyon amaçlı adamızda bulunması yetkililerimizin bu güne kadar aldığı ve uyguladığı önlemlerin uygunluğunu teyit ediyor. Biz Gökçeadalılar da biraz dişimizi sıkarak görevlilere yardımcı olursak inanıyorum ki süreç çok sağlıklı ilerleyecek.

ANONSLAR, KONTROLLER, UYGULAMALAR

Biz kurul kararı sonrası ilk gemi seferini anlattık. Gökçeada’da pandemi konusunda görev yapanların yaptıklarından da biraz bahsetmek gerektiğini düşünüyorum.

Gökçeada VEFA Sosyal Destek Grubu çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Görev verilen arkadaşlar dışında gönüllü olarak görev alan öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm gönüllüleri yürekten tebrik ve TEŞEKKÜR ediyoruz.

Her gün onlarca 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşımıza hizmet veren Gökçeada VEFA Sosyal Destek Grubu dün ve bu gün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek kolisi ulaştırıyor. Bu konuda uzak yakın demeden köyleri de içine alan geniş bir sahada hizmet veriyor. 2 günde ulaştırılan koli sayısı 60 olarak kayıtlara geçti.

Gökçeada Belediyesi önlemler çerçevesinde bu gün belediye binasına giriş çıkışlarda ateş ölçer ve dezenfektan uygulamasına başladı. HER ŞEY BİZ GÖKÇEADALILAR İÇİN.

Kolluk güçlerimiz (Polis ve Jandarma) dün başlattıkları ve süreklilik kazandırdıkları anons uygulamaları ile Gökçeadalıları uyararak sağlığımız için yapılması gerekenleri hatırlatıyor. EMEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR.

Son olarak haberi yayına hazırlarken biten bir toplantıdan da bahsetmek gerekiyor. Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU sosyal izolasyon nedeni ile sayıyı sınırlı tuttuğunu tahmin ettiğimiz bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Gökçeada’da bulunan 4 siyasi parti ilçe başkanları (AK Parti, CHP, İYİ ve MHP) ile Esnaf Odası, Esnaf Kefalet KOOP. Kızılay, ADD, İşadamları derneği ve Cemevi Kültür Derneği başkanları katıldı.

Toplantıda pandemi konusunda adamızın son durumu ile ilgili bilgilendirme ve bu sürecin sağlıklı geçmesi için yapılması gerekenler Gökçeada Kaymakamlığınca katılımcılara aktarıldı. Katılımcıların fikirleri de alınarak tamamlanan toplantıda ülke genelinde yapılanlar ve yapılacaklar ile adamız özelinde yapılan ve yapılacaklar detaylı olarak konuşuldu.

Toplantıya katılanların en yetkili ağızdan son durumu öğrenerek yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle duydukları rahatsızlıktan kurtularak çevrelerine ve başkanlık yaptıkları gruplara aktarmaları bu süreci daha da sağlıklı yapacağına inanıyoruz.

Ulusal basından edindiğimiz bilgilere göre ülkemizin bir çok yerinde sıkıntılı geçen süreçte bizleri korumak için görev yapan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yürekten TEŞEKKÜR EDİYOR ve EVDE KAL GÖKÇEADA diyoruz.

143190cookie-checkGÖKÇEADA HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI KARARLILIKLA UYGULAMADA
Total Page Visits: 666 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir