GüncelYazarlar

GÖKÇEADA İÇİN ATILAN ADIMLAR…

 Gökçeada Belediyesi danışmanı Av. Mukadder Usanmaz ile Gökçeada Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak 20 gündür yoğun bir tempo içinde adamız için çalışmaktayız. Şöyle ki;         

Yapılmak istenen konunun içeriği hakkında Av. Mukadder Usanmaz tarafından bir sivil toplum kuruluşu olan Gökçeada Kent Konseyi Yürütme Kuruluna bilgi verildiğinde, Kent Konseyi bir komite oluşturarak yardımcı olmak için adım atmıştır.         

Ne yapılmak istenmektedir. Adamız için bir stratejik planın oluşumu için uğraşı verilmek amaçlanmaktadır. Gökçeada’nın kısa, orta ve uzun dönemde çözülmesi gereken sorunlarını çevreci bir yaklaşımla belirlemek istemiştir. Bunun için de kamu kuruluşları, özel sektör işletmeleri, sivil toplum kuruluşları, ilçemiz siyasi parti teşkilatları, üniversitemiz ve köylerimiz ziyaret edilerek sorunlarımızın belirlenmesi istenmiştir. Ada halkımızla yüz yüze konuşarak epey yol aldığımızı düşünüyoruz.         

Örneklersek, Uğurlu köyünde yapılan toplantı da köy çocukları ile çöp ayrıştırma işine evlerimizden başlayarak el atılması ortak fikir olarak saptanmıştır. Eşelek köyümüzde yapılan toplantıda ise, Eşelek köyü gençlerinin sörf eğitmeni aşamasına geldiklerini ve bu mesleği severek yaptıklarını gördük. Ve bir yabancı dil eksikliğini hissettiklerini gayet samimi bir şekilde anlattıklarında kendilerine, İngilizce öğrenmeleri konusunda kurs açılmasına yardımcı olabileceğimizi ifade ettik.          

Gökçeada’mızın acilen çözülmesi gereken ilk işinin çöp sorunu olduğu yapılan tüm toplantılar da en acil sorun olarak tartışıldı. Ayrıca adamızın kanalizasyon sorunu, adamızda yapılan serbest hayvancılık konusu, adamızın imar konusu ve çarpık yapılaşma meselesi, turizm, eko turizm ve tarım konuları ile ”Gökçeada Koyunu”, ”Gökçeada Zeytini” ve” Gökçeada Arısı”  gibi kendine has özel konularının üretim ve markalaştırılması tartışılan başlıca ana konularımız olarak gündeme getirildi.         

3 Ekim 2020 Cumartesi günü yaptığımız ziyaretler sonucu gelecek temsilcilerle birlikte saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında Değirmen Cafe de,  düzenlenecek ve” açık alan teknolojisi” yöntemi ile yapılacak toplantı sonucunda Gökçeada halkının ”Ortak Aklı ” ile birlikte saptanacak sorunlarımız ve çözüm önerileri raporlanarak bir plan dahilinde kısa, orta ve uzun vadede çözülmesini talep edeceğimiz sorunlarımızı belirlemiş olacağız.         

Bu çalışmalara katkılarını samimi bir şekilde sunan tüm kişi ve kurumlara ve muhtarlarımıza, tüm siyasi partilerimize şimdiden teşekkürlerimizi kabul etmelerini saygı ve sevgilerimizle iletiyoruz. Verilen uğraşının, mutlu bir Gökçeada yaratmak için atılan bir adım olarak görülmesini ve desteklenmesini bekliyoruz. Toplantı davetimizin çağrı metni aşağıda izleyeceğiniz videoda ki gibi belirlenmiştir;

Total Page Visits: 976 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir