Güncel

GÖKÇEADA İÇİN EMEK HARCAYANLAR

Yaklaşık 1 yıl kadar önce Gökçeada için TCEF (Turkuaz Kıyı Çevre Fonu) tarafından hazırlanıp onaylanan bir proje “Plastiksiz Gökçeada” mottosuyla (Gökçeada Kıyı Koruma ve Yerel Kapasite Geliştirme Projesi) Etki Çemberleri Vakfı ve paydaşlarınca etkinliklere başlanmış ve geçen zaman içinde birçok farkındalık yaratan faaliyetler ile devam etmişti. 23 Kasım Cumartesi günü yapılan Proje Kapanış toplantısı ile 1 yılda yapılanlar Gökçeadalılar önünde değerlendirildi.

Toplantının açılışını yapan Proje Koordinatörü Çağrı GÖCEK, plastiğin tanımı, çevreye ve canlı sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca projenin nedenselliği ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Ardından Proje Asistanı Ceren AYCİBİN GİRGİN, proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri 3 başlık altında sundu. Gerçekleştirilen faaliyetlerin çıktıları konusunda bilgiler verdi.

Son olarak Proje teknik mentörü Neslihan ÖZMAN, Yıldız Koy’da gerçekleştirilen mikroplastik faaliyetlerinden bahsederek koydan toplanan örneklerden elde edilen mikroplastik sonuçlarını yorumlayıp katılımcıları mikroplastik konusunda bilgilendirildi.

Katılımcıların ilgiyle dinledikleri ilk bölümün ardından verilen arada katılımcılar aralarında sohbet ederek konunun önemine vurgular yaptılar. Bu konular üzerine düşüncelerini ve önerilerini sunabilmek amacı ile verilen aranın bir an önce bitmesini istediler.

Verilen ara esnasında toplantıya (Yoğun çalışmalarından zaman ayırarak) katılım sağlayan Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ercan İPEK tüm katılımcılardan gecikmesi nedeniyle özür dileyerek başladığı konuşma ile arayı bitirmiş oldu.

Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ercan İPEK, “Proje kapsamında yapılan çalışmaları yakından takip ediyor ve beğeniyorum. Takip etmek ve beğenmek ötesinde Gökçeada Belediyesi olarak gereken desteği de sunuyoruz. Gökçeadalıların ve Gökçeada geleceğine katkı sunacak her çalışmanın yanındayız. Tüm katılımcılara duyarlılıkları için teşekkür ediyorum” sözleri ile konunun önemine ve katılımcıların desteğine vurgu yaparak Gökçeada Belediyesi tarafından bu konuda yapılan çalışmalar ve son durumları (Su arıtma tesisi yapımı, Katı atık tesisi yapımında verilen mücadele ve yapılacakların sürdürülebilir olması için çalışmalar) hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Siz değerli okuyucularımıza bilgileri aktarmak amacı ile katıldığımız bu toplantıda gördük ki yürütülen projenin olumlu katkısını (yaratılan farkındalık ve Gökçeadalıların konuya ilgisi) toplantının bu aşamasından sonra farkettik.

Katıldığımız birçok toplantıda yaşadığımız (sunumlar, alkışlar ve sınırlı konuşmacılar) ve gördüğümüz sınırlı katılım bu toplantıda çok farklıydı. Katılımcıların karşılarında muhatap alabilecekleri bir yetkilinin ( Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ercan İPEK) olması ve soru ve önerilere samimi yanıtlar vermesi yapılan toplantının çok olumlu geçmesini sağladı.

Talep edilen ve önerilen birçok konuda çok samimi yanıtları ile Ercan Başkan yetkileri dahilinde yapmaya çalıştıkları, belediyenin yetersizlikleri, yetkilerinin azlığı ya da sınırlandırılması ve bazı grupların defans koymaları konularını samimi olarak katılımcılarla paylaşınca toplantının yarattığı artı değer kat be kat arttı.

Zamanın daralmasıyla bitirilen toplantıda katılımcıların yetkili kurumlar ile birlikte hareket etme ve yetkilerini olumlu kullanma konusunda gerekli baskıları yaparak (öncelikle bu konuda yapılması gerekenleri kendileri yerine getirerek) doğanın korunması için verdikleri söz siz değerli okuyucularımıza aktarmamız gereken en önemli yönü olarak bize kaldı.

Bu ve benzeri çalışmalar ile geleceğimize olumlu yön vermeye çalışan, bu konuda elini taş altına koyan herkese, her kuruma ve her doğasevere SELAM OLSUN.

533070cookie-checkGÖKÇEADA İÇİN EMEK HARCAYANLAR
Total Page Visits: 738 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir