Güncel

GÖKÇEADA İÇİN GÜNÜN ÖNEMİ

Gökçeada İlçe Sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN Gökçeadalıları uyararak pandemi ile mücadelede bu gün daha dikkatli olmamız gereken bir gün uyarısını yaptı.

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten bu yana adaya dışarıdan giriş yapanların sayısının ada nüfusuna eşdeğer olmasına rağmen (yaklaşık 7000 kişi) alınan önlemler ve adalıların duyarlılığı sayesinde kontrollü geçen süreçte bu gün önemli. Çünkü hava muhalefetinden dolayı yaklaşık 1 haftadır adamıza giriş yapılamıyor. İnsan girişi dışında mal girişi de yok. Bu gün ilk seferler yapılıyor. Adaya yeni insan girişlerinin yanı sıra mal girişi de olacak. Kargolarımız gelecek, boşalan market rafları dolacak, dostlarımıza verdiğimiz siparişlerimiz elimize geçecek.

İşte bu noktada biz Gökçeadalıların biraz daha dikkatli olmasında yarar var. Çünkü biz bu salgında hep belirti gösteren kişilerden uzak durarak çözüm aradık. Adamızda şüphe duyularak sevk edilen ve pozitif çıkan ilk ve tek vakaya baktığımızda gördük ki, adada belirti görünmeyen ama virüs taşıyan kişiler var. Şu aşamada bunların tespiti olanaksız. Bu nedenle önlemlerimizi daha dikkatli almalıyız.

Gökçeada İlçe Sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN’a bu konuda sizlerle paylaşmak amacı ile önerilerini sorduk. İlçe Sağlık Müdürümüz “Bu gün adaya giriş yapanlar daha önce de olduğu gibi 14 gün evlerinde karantina altında olacaklar. Bu konuda karantinada olanların yakın çevresi ve komşuları da sürece destek olmaları gerekir. Karantina altında olanların evden çıkmaması yeterli değil, o haneye giriş çıkışında olmaması gerekli. Aksi halde karantina bir anlam taşımaz. Bu gün ada dışından gelen kişilerle temasımızı sıfırlamak ilk şart olmakla birlikte yeterli değil. Kargo aracılığıyla gelen ya da bu gün dolacak olan boş market raflarından aldığımız ürünler ile de temasımızı doğru şekilde yapmak zorundayız. Çok acil değilse alışverişlerimizi hiç olmazsa 24 saat erteleyelim. Almak zorundaysak ta evimizde gerekli dezenfekten kurallarına uygun hareket edelim.” diyerek bu günün önemine değindi.

GÖKÇEADA’NIN SESİ OLARAK BU ÖNERİLERİ SADECE BU GÜNE ÖZEL DEĞİL SÜREKLİ UYGULAMALIYIZ.

Total Page Visits: 716 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: