GÖKÇEADA İFTARLARINDA ŞATAFAT YOK

Ramazan ayının ilk iftarını haber yapmıştık. Şimdi yaptığımız iftar haberinde adamızda öne çıkan yardımlaşma ruhuna vurgu yaparak görmekten ve yaşamaktan mutlu olduğumuz görüntüleri siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istiyoruz.

Hepimizin bildiği gibi Gökçeada farklı inanç gruplarının bir arada yaşadığı ve farklılıklara bakılmaksızın yardımlaştığı (bazılarını rahatsız etse de) bir ada. Bugün tanıklık ettiğimiz iftar görüntüleri de bunun kanıtı.

Önceki yıllarda şatafatlı iftar sofralarında yenilen yemeklerin aksine bu yıl yardımlaşma ön planda. Bu durumu herkes kendi bakış açısıyla farklı olarak tanımlayabilir. Bizim tanımlamamız ise yardımlaşmanın ve dayanışmanın ön plana çıkması.

Bu Ramazan ayında iftar programları belirlenen tek mekanda (Şehitler Cami bahçesinde bulunan taziye evi) yardımseverlerin sıra ile sponsor oldukları ve orucunu açmak isteyenler kadar oruç olmasa da ihtiyacı olanların sıcak bir yemek yiyebildikleri bir konsepte gerçekleştiriliyor.

Bu dayanışma ruhunu Gökçeada Belediyesinin iftar programı yerine fırınlarda (3 ayrı fırında da) askıya çıkardığı pide anlayışında görebiliyoruz. İhtiyacı olanların fırına giderek Gökçeada Belediyesinin ve diğer yardımseverlerin askıya çıkardığı sıcacık pidelerle iftarını yapması ya da akşam yemeğini yemesi sanırım herkesi mutlu ediyordur. Ya da etmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Bugün yapılan iftar programına gelince, her ne kadar sponsor yardımseverler isimlerini gizli tutmak istese de dayanışmaya örnek olması nedeniyle bilinmesi gerektiğini düşündüğümüz için haber yapmaya karar verdik. Bugün sponsor olan Gökçeada- Bozcaada Metropolitliğine haber yapmamıza izin verdiği için teşekkür ediyoruz.

İnançları farklı olsa da birlikte yaşama kültürüne örnek oluşturan bu yardımseverlikleri için Gökçeada- Bozcaada Metropolitliğini kutluyoruz. İftar esnasında olası bir eksikliğe anında müdahale edebilmek için taziye evinde hazır bulunan Gökçeada- Bozcaada Metropolitliği görevlisi Peder Nikiferos’a düşüncelerini sorduk. Yanıtı videomuzda. İYİ İZLEMELER..

Peder Nikiferos ile birlikte iftar boyunca yanından ayrılmayan (iftar verilen mekanın mahallesinde bulunması nedeniyle) Yenimahalle Muhtarı Zeki ÇELİK ve verilen her iftarda mekanda bulunarak vatandaşların rahat etmesi için emek harcayan Felemez AKPOLAT’a ayrı ayrı TEŞEKKÜR ediyoruz.

“SAYGI GÖSTEREN SAYGI GÖRÜR” SÖZÜNÜN DOĞRULUĞUNA İNANARAK BİZLER İÇİN KUTSAL OLAN BU GÜNLERDE DAYANIŞMA İÇİNDE OLAN ORTODOKS VATANDAŞLARIMIZIN KUTSAL GÜNLERİ OLAN (24 NİSAN) PASKALYALARINI ŞİMDİDEN KUTLUYORUZ.

Total Page Visits: 224 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: