Güncel

GÖKÇEADA KAYMAKAMLIĞINDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU siyasi parti ilçe başkanları ve STK’lar aracılığıyla Gökçeadalıları bilgilendirdi.

Geçtiğimiz hafta ilki yapılan geleneksel (Pandemi ile mücadele sürecinde) olarak her hafta devam edilecek toplantıya ilçemizde faaliyet gösteren 4 siyasi partinin ilçe başkanları ile birlikte katılan STK temsilcileri şunlar oldu. (İsimler alfabetik olarak sıralandı)

Gökçeada Genç İş Adamları Derneği Başkanı Bülent AYLİ

Gökçeada Turizmciler Derneği Başkan Vekili Hasan ÇELİK

Gökçeada Cemevi Kültür Dernek Başkanı Hayrettin ALTUNCEVAHİR (üyelerinden bir kişinin cenazesi dolayısıyla bu hafta katılamadı)

CHP Gökçeada İlçe Başkanı………………….. İsmail ÖZTÜRK

Gökçeada- Bozcaada Metropoliti…………….Kyrillos SYKİS

AK Parti Gökçeada İlçe Başkanı……………..M. Ümit KOLÇAK

MHP Gökçeada İlçe Başkanı……………………Mehmet ŞAHİN

Esnaf Odası Başkanı………………………………..Mustafa ERDEM

ADD Şube Başkanı……………………………………Mustafa SATAR

Kızılay Gökçeada Şube Başkanı……………..Murat SULUOĞLU

İYİ Parti Gökçeada İlçe Başkanı………………Özgür KÖSE

Gökçeada Sağlık Md. ve Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Özlem ÇIRPAN

Esnaf Koop. Birliği Başkanı……………………..Ramazan ENGİN

Gökçeada Toplum Sağlığı Merkezi…………Dr. Taylan ÇAKIR

Toplantıyı açarak bilgilendirme yapan Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU konuya yardımlar konusunun tek elden olması gerekliliğine vurgu yaparak başladı. Gökçeada Kaymakamı “Yardım malzemelerinizi ve listelerinizi getirin sizinle beraber dağıtalım” diyerek olası karmaşanın yaşanmaması için bunun önemli olduğunu belirtti.

Konuşmasına hastanemiz için atanan Çocuk Doktorunun ilk gemi seferi ile adamıza geleceğini ve 14 günlük karantina süresi sonunda göreve başlayacağını belirterek devam eden UZUNOĞLU ada dışına günlük gidiş gelişlerde dahil olmak üzere adaya giren herkesin (Adada ikamet etme şartına bakılmaksızın) 14 günlük karantina uygulamasına tabii olduğunu belirtti.

Şu anda 145 kişinin bu karantina uygulamasında olduğunu ve takip konusunda jandarma, polis ve sahil güvenlik olarak işbirliği yapıldığını, kurala uymayanlara ceza kesilmesi konusunda kararlı davrandıklarını (şu ana kadar 5 esnaf olmak üzere 11 kişiye ceza kesildi.) katılımcılara tek tek anlatan Ender Faruk UZUNOĞLU bu konuda Gökçeadalıların da duyarlı ve görevlilere destek olmaları gerektiğini belirtti.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU adamızdan şüpheli olarak gönderilen hastalarımızın bir tanesinde test sonucunun pozitif çıktığı teyit edilen bir hemşehrimiz Çanakkale’de tedavi altında, temas çevresi de şüphe duyulduğu andan itibaren karantina altında izlendiğini belirterek yapılan bir çalışmadan şu cümleler ile bahsetti. “Muhtarlarımızın da dahil olduğu ekipler ile Gökçeada Merkez ve köyler hane hane tarandı. şüphe duyulan 12 kişi bu tarama sonucu muayene edildi. Biz bu gün için gerekli önlemleri alırken gelecek içinde doğru adımları atmaya çalışıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün öngörüsüne göre bu virüs yaklaşık 3 yıl dünyamızı meşgul edecek. Önlemlerimizi bu öngörüye göre yapmak durumundayız. Bu nedenle GMKA’na sunduğumuz 400.000 TL tutarındaki Hijyen Projemiz kabul edilmek üzere. Maske, bone ve tulum ihtiyacı için Bursa’dan bol miktarda sipariş vererek kumaş aldık. Biga ilçemizden DOĞTAŞ işimizi kolaylaştırmak için kumaşların kesim işini üstlendi. Kumaşlar adamıza geldiği anda Garnizon Komutanlığının da katkısı ile Gökçeada HEM tarafından ihtiyaca göre planlanarak dikimleri yapılacak. Bir süre sonra kendi kendimize yetecek duruma geleceğimiz bu konuda üretim rayına oturuncaya kadar adada kullanılacak maskeler tarafımızdan sağlanacak ve ihtiyaç duyulan kurumlara ve halka dağıtılacak. ePTTAVM aracılığıyla arzu eden maske alabilir ama yoğunluktan ulaşamayan vatandaşlarımız endişe etmesin ilk gemi seferi ile ihtiyaç duyulan maskelerimiz adada olacak” diyerek Gökçeadalıların panik yapmak yerine sakin davranmalarının sürece olumlu katkı yapacağını belirtti.

Tüm ülkede MTAL’ler tarafından hijyen ve dezenfekten üretimi yapılırken adamızda bunun yapılamıyor olmasından üzüntü duyduğunu belirten UZUNOĞLU “Gökçeada MTAL’da bu konu ile ilgili bölümün (Muhtemelen Kimya Bölümü) açılması için gerekli girişimi yaparak hijyen ve dezenfekten maddelerinin de adamızda üretimini sağlamayı planlıyoruz” diyerek ileriye dönük planlamalar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Katılımcılardan gelen sorulara tek tek yanıt veren Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU Çanakkale’ye direk sefer konusunun GESTAŞ tarafından kabul edilmediğini ve bu süreçte zorunlu olmadıkça seyahat edilmemesini arzuladıklarını belirtti. Gelen bir soru üzerine maskelerin adaya gelmesi ile birlikte belediye aracılığıyla eczane ve marketlere dağıtılacağını, esnaf ve çiftçilerin borçlarının ertelenmesi konusunda kolaylıklar sağlanması için banka genel merkezleri ile iletişime geçerek durumun anlatılacağını, kiracıların durumu ile ilgili mahalli idareler başkanlığına durumun iletileceğini, bahçe ve hayvanı olan 65 yaş üstü vatandaşların muhtar aracılığı ile başvurması durumunda yasağın esnetilebileceğini ve adamızın çöpleri konusunda Gökçeada Belediyesi ile işbirliği içinde bir proje geliştirerek sorunu kökten çözmek için verdikleri uğraşları tek tek anlattı katılıcılara Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU.

Toplantı bitiminde Metropolit Kyrillos SYKİS Sağlık Müdürümüz ve Başhekim Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN ile tercümanı aracılığıyla yaptığı sohbette 1 otomatik yatak ile 1 oksijen tüpünü (geçtiğimiz günlerde vefat eden Peder NİKİFEREZEZOS tarafından kullanılan) hastanede kullanılmak üzere bağışlandığı bilgisi sürece verilen destek açısından altı çizilecek ve alkışlanacak bir gösterge.

Toplantıda sürece destek vermek isteyen Gökçeadalılar içinde bir açıklama yapıldı. Maddi destek sağlayamasa da katkı sunmak isteyenlerin (Örneğin evinde dikiş makinesi var ve maske dikimine yardım etmek istiyor) Gökçeada Kaymakamlığına veya Gökçeada VEFA Destek Grubuna başvurarak katkı sunabileceği belirtildi. Katılımcılardan da kurumlarında ekipler oluşturarak hazır etmeleri ve gerek duyulması durumunda çalışmalara katkı sunması bu sürecin daha sağlıklı geçmesi için gerekliğine vurgu yapıldı. Tüm katılımcılar bu talebe olumlu yanıt vererek desteklerini belirtiler.

ÇALIŞMALARI VE SÜREÇTE GELİNEN SON DURUMU ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE GÖKÇEADALILAR İLE PAYLAŞAN GÖKÇEADA KAYMAKAMLIĞINA VE DESTEK OLAN SİYASİ PARTİ VE STK’LARA TEŞEKKÜRLER…

Total Page Visits: 927 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir