GüncelYazarlar

GÖKÇEADA KENT KONSEYİ ADAYLARINA UYARI !

Gökçeada Kent Konseyi seçimleri için delegeler belirlendi. 69 delege genel kurulda oy kullanma hakkına sahip. 17 Ocak günü saat 10.00’da genel kurul toplanacak, Kent Konseyi Başkanı ile Kent Konseyi Yürütme Kurulu için 15 kişi seçilecektir. Seçim için yarışacak başkan adayı arkadaşlara başarılar dilerim.
           

Bu yazının kaleme alınmasının nedeni Gökçeada Kent Konseyi Başkan adaylarına önemli olan bir uyarıyı geç kalmadan hatırlatmaktır. Geçen dönem Kent Konseyinde uygulamada yaşanan, toplantılarda çoğunluk sağlamakta ve doğal olarak karar almakta ki yaşanan sıkıntıları belirtmektir. Halihazırda Gökçeada Kent Konseyinin oluşması tüzük gereği 1 Başkan ve 15 kişiden oluşan Yürütme Kurulu ile meydana gelmektedir. Böyle bir yapıda toplanabilmek için 8+1 çoğunluğu sağlamak gerekmektedir. Son Kent Konseyi Yürütme Kurulunun yapılan toplantılarında sık sık karşılaştığımız bir sorun olarak önümüze gelmiştir. Böylesi durumlarda karar almada sıkıntılar yaşamıştık.
           

Kent Konseyi Yürütme Kurulunun 15 kişiden oluşmasının tüzüğe konulmasının nedeni iyi niyetle Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin yürütme kurulunda daha fazla yer almasını sağlamaktı. Ama pratikte gördük ki bir türlü toplantı çoğunluğunu sağlamakta başarılı olunamadı. Türkiye’de ki Kent Konseyi yapılanmalarına baktığımızda örneğin; Çanakkale Kent Konseyinin, Kadıköy Kent Konseyinin Yürütme Kurulunun 9 kişiden oluştuklarını görmekteyiz. Gökçeada’mızın 10.000 olan nüfusunu göz önüne aldığımızda 15 kişilik yürütme kurulu fazladır ve geçen sürede ki uygulamada görüldüğü gibi çalışmalara olumlu yönde bir katkısı olmamıştır.
           

Çanakkale ve Kadıköy gibi yüz binlerin yaşadığı yerlerde Kent Konseyi Yürütme Kurulları 9 kişiden oluşurken, adamızda 15 kişiden oluşması pek sağlıklı olmamıştır. Yapılacak Genel Kurul toplantısında bu durumun dikkate alınarak, daha verimli bir şekilde çalışmak için önerim Gökçeada Kent Konseyi Yürütme Kurulunun 7 kişiden oluşması ve seçilecek Başkan ile birlikte adamıza güzel hizmetler vermeleridir. Başarılı bir genel kurul toplantısı olmasını temenni ederim.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket Bizim”

Total Page Visits: 514 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: