Güncel

GÖKÇEADA MERYEMANA PANAYIRI (YORTUSU) BAŞLADI

İnançların ticari meta yapılmaya çalışıldığı, dini ritüellerin turizm adı altında rant kavgasına dönüştürülmeye çalışıldığı günümüz dünyasında artık hiçbir şeye şaşırmamayı öğrendik. Son günlerde kamuoyunda iptal edildiği haberleri ile kafa karışıklığına yol açan Gökçeada Meryemana Panayırı (Yortusu) bugün Tepeköy Kilisesinde yapılan ayin ile başladı.

Bilmeyenler için Meryemana Panayırı hakkında kısa bir bilgi aktaralım. 15 Ağustos Ortodokslar için önemli ve kutsal bir gün. Ortodokslar Meryemana’nın öldüğü (göğe yükseldiği) bu günü inançları doğrultusunda ritüeller eşliğinde kutluyorlar.

Gökçeada Tepeköy’de de 15 Ağustos tarihinde bu kutlamalar yüzyıllardır yapılıyor. Yortu olarak yüzyıllardır imece usulü gerçekleşen etkinlikler son yıllarda panayır adı altında turistik (ticari) bir dönüşüme uğramıştı. Nasıl dönüşmesin. Toplam kış nüfusu 10.000 kişiyi bulmayan Gökçeada’ya (Rum nüfus 1000 den az) bugün için onbinlerce İmrozlu dünyanın dört bir yanından (Avrupa, Amerika, Avustralya vb.) bu günü yaşamak ve yakınları ve tanıdıklarıyla buluşmak amacıyla adaya geliyor.

Bu günün özelliği adamızda sadece kutsal bir gün anması yanı sıra tüm dünyadaki İmrozluların (ve İmroz severlerin) yılda bir kez de olsa buluşma noktası.

Bu gerçeğin yarattığı rant iştahları kabartıyor. Bu rantın paylaşımında yaşanan sorunlar bu yıl panayırın iptal edildiği söylentilerinin çıkmasına yol açtı. Son günlerde yaşanan birçok festival ve konser yasaklarının yarattığı algı bu panayırın da yasaklandığı söylentilerini ayyuka çıkardı.

Gökçeada’nın Sesi olarak panayırın ticari boyutunu bir kenara bırakıp inançsal temelde yaşananları görüntülemek ve siz değerli okuyucularımızla paylaşmak için erken saatte Tepeköy’e ulaştık.

Gökçeada Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS yönetiminde devam eden ayin sırasında adada ve ada dışında yaşayan İmrozlular kiliseyi ve bahçesini doldurmaya başlamışlardı. Gece kaynatılan kazanlarda pişirilen keşkül benzeri yiyecek ve haşlanan etler kilise bahçesinde halka dağıtılmak üzere bekliyordu.

Kilisede yapılan dualar ve güne özel ritüeller tamamlanınca Gökçeada Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS ve oluşturulan küçük kortej köy sokaklarını dolaşarak tekrar kiliseye döndü.

Kiliseyi dolduran İmrozlular dağıtılan yiyecekleri tadarken özlem dolu sohbetler yaparak hasret giderdi.

Öğle saatlerinde tamamlanan ilk etkinlik biterken köy meydanında işletmelere ait masalarda akşam için turistler tarafından doldurulmaya başlanmıştı.

Panayır için ikinci etkinlik bu gece Tepeköy sınırları içinde bulunan Meryemana Şapelinde (Marmaros mevkiinde) gerçekleşecek. Ulaşımın zorluğu nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleşecek bu etkinlik sonrası yarın sabah Çınaraltı’nda düzenlenecek ayin ile panayırın dini ritüelleri tamamlanmış olacak.

Ortodoks komşularımız için önemli olan bu kutsal günlerini kutlar, İNANÇLARIMIZIN VE KUTSAL GÜNLERİMİZİN TİCARETE KURBAN EDİLMEMESİNİ DİLERİZ.

Total Page Visits: 674 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: