Güncel

GÖKÇEADA YAZLIK SİNEMAYA KAVUŞTU

Gökçeada Belediyesi 40 yaş altının çok tanımadığı “Yazlık Sinema” konseptiyle gündeme aldığı “Namık Ustaya Saygı Sineması”nın açılışını Atalay TAŞDİKEN’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “MOMMO” filmiyle yaptı.

Gökçeada Müzesinin arka tarafında bulunan alanın hazırlanması ile gerçekleştirilen etkinliğe katılım oldukça yüksek oldu.

Açılış için “Namık Usta” olarak andığımız Ahmet Namık ERDENİZ’in kızı Sevgi SARGUT ve aile üyeleri, “OMMO” filminin senaristi ve yönetmeni Atalay TAŞDİKEN ve yazdığı bir makale ile Namık Usta’yı bize detaylı olarak anlatan Öğretmen Belgin ÖNAL onur konuğu olarak katıldı.

Açılışa katılanlar filmi merak ettikleri kadar Namık Ustayı da merak ediyorlardı. Bu meraklarını Belgin Hocanın makalesini dinleyerek giderdiler. Çünkü Belgin Hoca Namık Ustayı öyle bir anlaymış ki makalesinde, hiç tanımayanlar bile o yılları tekrar yaşadı.

Haber içinde yayınladığımız videoda makaleyi Belgin Hocamızın sesinden dinleyebileceğiniz gibi gün içinde gazetemizde yayınlayacağımız makalede de okuyabilirsiniz.

Açılışın başlangıcında yapılan konuşmaları ve Belgin Hocamızın sesinden makalesini çektiğimiz fotoğraflar eşliğinde oluşturduğumuz videomuzda dinleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER.

Namık Ustanın anılması, Namık Ustamızın kızı Sevgi Teyzemizin sağlık sorunlarına rağmen saatlerce saygı içerisinde beklemesini ve Belgin Hocamızın Namık Usta hakkında düşüncelerini anlattığı makalesi ortamı duygu yoğunluğunu oldukça artırmıştı. Bu duygu yoğunluğu içinde film başladı.

Yoğun işlerinden dolayı ailesine zaman ayırmakta zorlanan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in filmi eşi Mehtap ÇETİN ile birlikte yan yana izlemesi (Belki de tanışmalarından bu yana ilk kez) görülmeye değerdi.

Duyguların yoğunlaştığı bir ortamda izlenen film katılımcıları daha da duygusallaştırdı. Film anneleri ölmüş 2 kardeşin hayatlarının bir bölümünü anlatan gerçek hayattan alınmış bir konuyu işliyordu. Film boyunca mendiller çıkmadı gözyaşlarını silmek için ama herkesin gözleri dolmuştu.

Film sonunda mikrofona geçen senarist ve yönetmen Atalay TAŞDİKEN film hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Her anıyla dolu dolu geçen yaklaşık 2,5 saatin sonuna gelindiğinde hiç kimse ayrılmak istemedi salondan. Yeni bir film başlayacak gibi bekleyen kalabalık etkinliğin sona erdiğinin belirtilmesi üzerine yavaş adımlar ile boşalttı alanı.

GÖKÇEADA’YA EMEĞİ GEÇENLERE GÖSTERİLEN SAYGI VE GÖKÇEADALILARA YAŞATILAN VE YAŞATILMASINA DEVAM EDİLECEK OLMASI KONUSUNDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BU ETKİNLİKTE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.

Total Page Visits: 1098 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir