Güncel

GÖKÇEADA’DA ARICILIK, ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIK YAPANLAR DİKKAT..

Çanakkale Valiliği tarafından alınan bir karar ile Ağustos ayı içerisinde (31 Temmuz 2021 ile 30 Ağustos 2021 tarihleri arası) ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Ülkemiz genelinde 70 den fazla noktada çıkan orman yangınları nedeniyle önlem amaçlı alınan bu karar Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirlerin alınması gerekliliği üzerine alınarak kamuoyuna duyurulmuştur.

Gökçeada Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde.

Son günlerde ülkemiz genelinde orman yangınları yaşanması ve orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden (yüksek sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem) orman yangınları ile mücadele konusunda Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur.

Bu kapsamda 6831 sayılı Orman Kanununa uygun olarak Çanakkale İli dahilindeki ormanlık alanlara 31 Temmuz 2021-30 Ağustos 2021 tarihleri süresince görevliler dışında girişler yasaklanmıştır. Kamuoyuna Önemle Duyurulur

Kararın duyurulması ile birlikte yetkililere ulaşarak karardan kimlerin istisna tutulacağını sorduk. Aklımıza ilk gelen ormanlık alanlarda tarlası olanlar, hayvanları ve kovanları olanlar olmuştu.

Aldığımız bilgiler arıcılarımız, hayvancılarımız ve ormanlık alanlara yakın tarlası olan vatandaşlarımız Kaymakamlık makamından alacakları özel izinle faaliyetlerine devam edebilecek. Özel izin alanların dışında ormanlık alanlara giriş yapanlara ve yapma girişiminde bulunanlar hakkında idari işlem gerçekleştirilecek. İzin alan vatandaşlarız da aldıkları izin konusu dışında ormanlık alanlara giriş yapmaları durumunda idari işleme tabi tutulacaklar.

Sezon itibariyle turizm amaçlı ormanlık alanlarda kurulan çadırlar ve piknik yapma girişimlerine izin verilmeyecek.

CİĞERLERİMİZ DEDİĞİMİZ ORMANLIK ALANLARIMIZIN KORUNMASI AMAÇLI ALINAN BU KARARIN BAŞTA GÖKÇEADA OLMAK ÜZERE TÜM ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASI DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 722 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir