Güncel

GÖKÇEADA’DA BAĞ BOZUMU

Manisa Alaşehir’de doğup büyüdükten sonra Gökçeada’ya yerleşen Murat AKIN, çocukluğunda öğrendiği üzüm yetiştiriciliğini Gökçeada’ya taşıyor.

4 yıl önce ilk adımını attığı ve 10 dönüm ile başlattığı yetiştiricilik işini bugün daha da büyüterek devam ettiriyor. Murat AKIN’ın bugün gerçekleştirdiği “Bağ Bozumu” etkinliğine katılarak kat edilen yolu ve hedeflerini siz değerli okuyucularımız ile paylaşarak adamıza örnek oluşturacak bir profili tanıtmanın adamıza katkı olacağını düşündük.

Gökçeada İlçe Tarım Müdürü Hacı Ömer ŞAHİN ve müdürlükte görevli Sadık KÖSE ile birlikte katıldığımız etkinlikte güzel ağırlanmanın keyfini de yaşadık.

Yaşadığımız keyif bir yana aldığımız bilgileri anında teyit edilmesi şansını da yakaladık. Murat AKIN’ın ürettiği üzüm cinsini (Gökçeada’da ilk olarak üretilen “Sultani Çekirdeksiz” ve bu yıl üretmeye başladığı “Thompson seedless” çeşitleri hakkında İlçe Tarım Müdürlüğünden kısa bir bilgi aldık.

“Sultani Çekirdeksiz çeşidi, kurutmalık olarak oldukça rağbet gören bir çeşit. Öyle ki, yaklaşık 150 yıl önce Amerika Birleşik Devletlerine götürülen çeşit, bugün ülkemizde “Thompson Seedless” adıyla bağlarda kendisine yer buluyor.”

Murat AKIN 10 dönümde “Sultani Çekirdeksiz” çeşidi ile başladığı üretimine bu yıl 15 dönüm “Thompson Seedless” çeşidi ilave ederek üretimi 25 dönüme çıkarmış bulunuyor.

Aldığımız bilgiler ışığında, 1 Dönüm alandan 3.500 kg hesabı ile 10 dekar alandan yaklaşık olarak 35 ton üzüm elde edecek Murat AKIN, ürünün neredeyse tamamını kurutuyor ve pazarlıyor. Kurutma randımanının ¼ olduğunu söyleyen Murat AKIN, kuru üzüm pazar kanalının açık olduğunu ve ürünlerini Manisa Ticaret Borsası üzerinden sorunsuz olarak pazarlayabildiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra salamura yaprak üretimi de yapan Murat AKIN, ürünlerini şimdilik ada içinde pazarlıyor. Gelecek yıl 25 dönümden 90-100 tona yakın üzüm elde etmeyi planlayan Murat AKIN, bağ tesisi ve kurutma alanını her geçen yıl daha da büyüteceğini ifade ederek gerek kuru üzüm ve gerekse salamura yaprak üretiminde asgari 10 kişilik istihdam imkânı yaratabileceğini de öngörüyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini sorduğumuz Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Murat AKIN’ın standartlar çerçevesinde oldukça düzenli ve planlı yetiştiricilik yaptığını, yetiştiricinin faaliyetlerinin, ilçede yaygınlaştırılması düşünülen üzüm yetiştiriciliği için model olabileceğini ifade ettiler. Ada bağcılığını geliştirip, yaygınlaştırmak için planlamalar yapıldığını ifade eden yetkililer, sofralık, kurutmalık ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği konusunda adanın marka oluşturabilmesi için gerekli toprak, iklim, yetiştirici profili ve tanınırlığa sahip olmasının en büyük avantajları olduğunu söylüyorlar. Bugüne değin yetiştiriciye her konuda teknik destek verildiğini, bundan böyle de teknik destek yanı sıra kaynaklar çerçevesinde ayni ya da nakdi her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söylediler.

Örnek bir üretici örneği olarak gördüğümüz Murat AKIN ve etkinliğe katılanlara kameramızı açarak duygu ve düşüncelerini sorduk. Yanıtları kendi seslerinden duyabilmeniz için video olarak düzenledik. İYİ İZLEMELER..

Etkinliğe katılarak üreticiye desteklerini açıklayan İlçe Tarım Müdürü Hacı Ömer ŞAHİN, Ziraat Bankası Gökçeada Şube Müdürü Erdal SERT, Gökçeada Belediyesi Başkan vekili Ercan İPEK, AKPARTİ İlçe Başkanı Fatih TAYLAN ve MHP İlçe Başkanı Mehmet ŞAHİN verdikleri ortak mesajda, bu güzel örneğin tüm Gökçeadalı üreticilere yansıması için kurumları ile destek olacaklarını belirttiler.

Bağda çektiğimiz emek kokan görüntülerden sonra üzümlerin kuruması için sergilenen alanı da ziyaret ederek (videomuzun son bölümünde izlediğiniz alan) görüntüler alarak verilen emeği sizlere yansıtmak gerekliliğini düşündük ve yaptık.

Emek kokan görüntüleri sizlere ulaştırmamızı sağlayan başta üreticimiz Murat AKIN olmak üzere tüm kişi ve kurumlara TEŞEKKÜR eder, üzümlerin kuruması için 9 günlük sürenin bol güneşli olmasını TEMENNİ EDERİZ.

Total Page Visits: 886 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: