GÖKÇEADA’DA CORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Ülke gündeminde ilk sıraya yerleşen, en ufak haber veya sosyal medya paylaşımının dikkatle izlendiği, hijyen, izolasyon, maske, eldiven vb. kelimelerinden oluşan cümlelerin özenle okunduğu, virüsün görüldüğü ülke haberlerinin detay kaçırmadan izlendiği bir süreci tüm ülkede olduğu gibi Gökçeada’da da yaşıyoruz.

Sosyal medyada yapılan paylaşımları doğru-yanlış demeden beğenip paylaşarak sürece nasıl katkı (olumlu- olumsuz) sunduğuna bakmadan, en kötüsü de sosyal medya paylaşımları ile oluşturulan yanlış algılar ya da algı oluşturma çabaları. Bilerek ya da bilmeyerek sürecin olumsuz etkilenmesi.

Bu günlerde sosyal ortamlar kapalı olsa da tüm iletişim araçlarında tüm ülkenin olduğu gibi Gökçeada’da da gündemimiz “Pandemi” ilan edilen hastalık konusunda alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı.

Sosyal medyada adamızın durumu hakkında o kadar çok paylaşım var ki, hangisi doğru, hangisi yanlış, hangisi sürece olumlu katkı sunuyor, hangisi üzüm yemekten çok bağcı dövmeye yönelik içinden çıkamadık.

“Gökçeada’nın Sesi” olarak “Pandemi” ilan edilen hastalık konusunda adamızda ki son durum ve alınan önlemler (uygulamaya başlananlar- başlayacak olanlar) konusunda doğru bilgileri siz değerli okuyucularımıza ulaştırabilmek adına sokağa çıktık.

Sokağa çıkınca ilk gözümüze çarpan Gökçeadalıların alınan tedbir kararlarına uyum göstermekte zorlanmadığı.

Ülke genelinde alınan kararları ulusal kanallardan anında öğrenebilirken Gökçeada özelinde gerçekleşen uygulamalardan ada halkı olarak daha az haberdar olduğumuz gerçeği üzerine Gökçeada Mülki Amiri olan Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU’nu ziyaret ettik.

Yoğun çalışması nedeniyle fazla vaktini almak istemediğimiz Ender Faruk UZUNOĞLU’na bize ayırdığı zaman ve konu ile ilgili sohbet için teşekkür ederiz.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU sohbetimiz boyunca ilk günden itibaren adamızda gerçekleşen önlemlerden başlayıp bu gün gelinen noktayı ve Gökçeada’da yaşayanlardan beklentilerini detayları ile anlattı. Bizim için yeterince açıklayıcı olan bu sohbet sonunda siz değerli okuyucularımızı bilgilendirme yaparak sürece olumlu bir katkı sunacağımıza inanıyoruz.

Gökçeada Kaymakamlığının sürecin en başından itibaren oluşturulan “Sağlık Kurulu”nun tavsiye ve kararlarını bakanlık aracılığıyla takip ederek önlemlerini almaya başladığını öğreniyoruz. Bu önlemler doğrultusunda Gökçeada ve Bozcaada için özel olan bir durumu da fark etmiş olduk.

Hastalığın “Pandemi” ilan edilmesi ile yapılması gereken tüm illerde valilikler tarafından hazırlanan pandemi planı Gökçeada ve Bozcaada’da özel olarak olanakların da göz önüne hazırlanması amacı ile Devlet Hastaneleri tarafından hazırlandığı ve Gökçeada’nın da 2020 yılı Pandemi Planının hazır olduğunu öğrendik. Bizi rahatlatan bu bilgi ile dinlemeye devam ettik Ender Faruk UZUNOĞLU’nu.

Sürecin başında okul müdürleri ile yapılan toplantı ile başlayan önlemler sürecinde talimatlar doğrultusunda Yenice MTAL’den temin edilen dezenfektan ve pompalar ile okullar başta olmak üzere ayırım yapmadan tüm ibadethaneler ve talepler doğrultusunda tüm adamızda dezenfekte işleminin yapıldığı ve bu sürecin hala devam ediyor olması konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Şu anda tatilde olan okulların periyodik olarak 2-3 günde bir dezenfekte edilmesi sosyal medyada oluşturulmaya çalışılan yanlış algıya yanıt niteliğinde.

Bir çok kişinin farklı düşündüğünün sosyal medya paylaşımlarından anlaşıldığı ada dışından gelenler ve sosyal izolasyon konusunda yapılanlar ve planlananlar şu şekilde sıralanabilir.

Kendisi Bulgaristan’a giremediği için tün Bulgarları aday almayalım önerisini ve benzer önerileri istisna sayarsak adamızda son durum şu şekilde. Gökçeada’da 33 kişi (bu gün itibariyle) evinde 14 günlük izole durumunda. Türk ya da yabancı izolasyonda bulunan kişileri Gökçeada TSM takip ediyor. Sosyal medyada kaygı uyandırmaya yönelik paylaşımların aksine bu 33 kişinin hiç birinde hastalık belirtisi yok. Bizlere düşen de bu durumdaki vatandaşlarımızla temasımıza dikkat ederek sürecin sağlıklı yürümesine katkı sunmak.

Diğer önemli bir konu da adaya tek ulaşım sağlayıcı olan GESTAŞ tarafından alınan önlemler. GESTAŞ’ın sadece adamıza sefer yapan gemisi değil tüm gemilerinde dezenfekten uygulamasını belirlenen periyotlarda devam ettiğini biliyoruz. Gökçeada Kaymakamlığı tarafından önümüzdeki günlerde başlayacak olan gemi yolcularının ateş ölçer ile takibinin başlayacağı bilgisini de sizlerle paylaşalım.

Bilim Kurulu kararı gereği tüm ülkede kapatılan mekanlar ile ilgili uygulamada Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU “biz ruhsata bakmıyoruz. Toplumsal izolasyon için uygun mesafenin korunamayacağı her mekan kurallara uymak zorunda. Bu konuda yaşanacak ekonomik sıkıntılar için verilecek destekler dün akşam itibari ile açıklanmış ve tüm ülkemizde geçerlidir. Ekonomik nedenler ile toplum sağlığını riske edemeyiz” diyerek Gökçeadalıların sağlığını ön planda tuttuklarını belirtti.

Bilim Kurulu kararı ile açık olabilecek mekanlardan lokanta, berber, manav ve taksilerin de dikkat etmesi gereken durumlara dikkat çeken Gökçeada Kaymakamı maske ve eldiven başta olmak üzere bu esnaflarımızın da “Toplumsal İzolasyon” ve “Uygun mesafe” konusunda duyarlı olmalarının altını çizdi.

Toplumsal izolasyon konusunda uygun mesafenin korunamayacağı mekanların (sosyal etkinlikler, eğlence yerleri, spor karşılaşmaları, ibadethaneler vb.) kapatılmasına ve okulların tatil edilmesine neden olan kaygının iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor ve alınan önlemlere olumlu katkı sunmanın doğru olacağını düşünüyoruz.

Bu gün yaptığımız sohbetten aklımızda kalanlar…

Gökçeada’da alınan önlemler sonucu son durum.

Coronavirüs hastalığını tespit amaçlı test kitleri elimizde hazır ve “Pandemi Planı” gereği her türlü hazırlığımız tamam.

Hastanemizin yetersizliği söz konusu değil, hastane olanaklarına uygun hazırlanan “Pandemi Planı” doğrultusunda gerektiğinde yapacaklarımızı biliyoruz ve nakil gerekmesi durumunda helikopter ve sahil güvenlik botu ile müdahale edilecek.

Yunanistan ve Bulgaristan kapılarının kapanmış olmasına rağmen GESTAŞ ve Gökçeada Jandarma Komutanlığı işbirliği içinde yabancı plakalı tüm araçlar özel takibimizde.

Camilerimizin yanı sıra 31 Mart tarihine kadar kiliselerimizde toplu ibadete kapatıldı.

Bu sürecin sağlıklı devam etmesi ve en az zararla atlatılabilmesi için vatandaş olarak yapmamız gerekenleri de anlatan Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU hijyen, toplumsal izolasyon ve uygun mesafe konusunda duyarlı olmak gerekliliğinin altını özellikle çizerek alınan önlemlere destek istedi.

BU SÜREÇTE ALINAN VE ALINACAK ÖNLEMLER İLE İLGİLİ KURUMLARA YÖNELİK KAYGI, TELAŞ VE PANİK YARATACAK PAYLAŞIMLAR YAPARAK OLUMSUZ KATKI YAPMAK YERİNE MOTİVASYONU SAĞLAYACAK, KAYGI GİDERİCİ PAYLAŞIMLAR İLE OLUMLU KATKI SUNMANIN DOĞRU OLACAĞI DÜŞÜNCESİYLE TÜM OKUYUCULARIMIZA SAĞLIKLI GÜNLER…

Total Page Visits: 713 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: