Güncel

GÖKÇEADA’DA COVİD19 GÜNLÜĞÜ

Tüm kurumları (Gökçeada Devlet Hastanesi, Gökçeada İlçe Tarım Müdürlüğü, Gökçeada Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Gökçeada İlçe Emniyet Amirliği, Gökçeada Jandarma Komutanlığı, Gökçeada TSM, Gökçeada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, geçici olarak hizmet veremeyen Gökçeada Halk Kütüphanesi çalışanları ve öğretmen arkadaşlar başta olmak üzere gönüllülerin desteğiyle kusursuza yakın hizmet sunan Gökçeada VEFA Destek Grubu vb.) ve esnaf ve vatandaşların duyarlılıkları ile bir gün daha geçti adamızda.

Tek pozitif vakamız da taburcu olarak adaya dönerek evinde izlemeye alındı. Giriş çıkışlarda ki sıkı kontrol ve kuralların tavizsiz uygulanmasının da etkisiyle yeni bir şüpheli hastamız bile yok bu gün itibari ile.

Bu gün sabah saatlerinde yapılan bir denetim uygulaması ile başladı günümüz. Gökçeada’da hizmet veren tüm marketler İlçe Tarım Müdürlüğü, Gökçeada Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Gökçeada İlçe Emniyet Amirliğinin drone destekli ortak çalışmasıyla denetlendi.

Küçük büyük demeden tüm marketler denetlendi tek tek. Marketlerin girişinde bulunması gereken uyarı yazısı ve dezenfekte sıvısından- sosyal mesafe etiketlenmesine, poşetlenerek elle seçilmesi engellenen ürünlerden- müşteri yoğunluğuna, Çalışanların ve müşterilerin ateşlerinin ölçülmesinden- maskesiz gelen müşterilerin alınmamasına kadar bir çok yönden denetlendi marketler. Denetleme esnasında marketin önünde bir drone sürekli takip etti denetlemeyi.

Bu uygulamada marketlerde bir eksiklik olmaması bizleri rahatlatırken kurallara aldırış etmeyen vatandaşlarımızında bulunması bir o kadar üzdü. Hastaneye bebeklerini aşı yaptırmak için Uğurlu’dan merkeze bir araca 6 kişi doluşarak (İçlerinde sokağa çıkma yasağı bulunan 20 yaş altı çocukların da bulunduğu) gelerek market alışverişi yapan aileye ekipler gerekeni yaparak cezai işlem yaptılar. Biraz duyarlı olarak hem çocuklarını riske atmamış olacak hem de ceza almamış olacaklardı.

Konuya tanık olunca Gökçeada Devlet Hastanesine giderek aşıya çağrılan bebeklerin prosedürü hakkında bilgi aldık. Aldığımız bilgi daha önceki bir haberimizde de yer verdiğimiz gibi şu şekildeydi. Bebeklerin aşı hariç tüm izlemleri ikamet ettiği evde yapılıyor. sadece aşı için (soğuk zincir olması gerekliliğinden) hastaneye çağrılıyordu. Burada da dikkat edilmesi gereken durum aşı sadece erken saatlerde ve bebek ve annesi dışında kimsenin olmadığı bir ortamda yapılıyor. Bu ortama hastane çalışanları bile (1 Doktor ve 1 Hemşire dışında) giremiyor. Yani 1 bebeğin aşısı için 6 kişinin evden çıkmasına gerek yok. Çevremizde buna benzer durumlar gördüğümüzde lütfen birbirimizi uyaralım.

Market denetimlerinin ardından Gökçeada Kaymakamlığının her hafta yaparak geleneksel hale getirdiği ve bu gün üçüncüsünü gerçekleştirdiği siyasi partiler ve STK’lar ile yaptığı toplantıyı izlemek için salona geçtik Gökçeada’nın Sesi olarak.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU son durum hakkında bilgiler vererek başlayan toplantıya katılanların listesi şu şekilde.

Gökçeada Sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN

Gökçeada TSM Dr. Taylan ÇAKIR

Gökçeada jandarma Komutanı Teğmen Musa BULUT

Gökçeada İlçe Emniyet Amir Vekili Komiser Fatih ÇELİK

Gökçeada SDV Müdürü ve Gökçeada VEFA Destek Grubu Sorumlusu Mazhar KARADAŞ

Gökçeada Esnaf Odası Başkanı Mustafa ERDEM

Gökçeada Esnaf Koop. Birlik Başkanı Ramazan ENGİN

Kızılay Derneği Temsilcisi Murat SULUOĞLU

ADD Gökçeada Şube Başkanı Mustafa SATAR

Gökçeada Cemevi Kültür Dernek Başkanı Hayrettin ALTUNCEVAHİR

AK Parti Gökçeada İlçe Başkanı Ümit Mahmut KOLÇAK

CHP Gökçeada İlçe Başkanı İsmail ÖZTÜRK

İYİ Parti Gökçeada İlçe Başkanı Özgür KÖSE

MHP Gökçeada İlçe Başkanı Mehmet ŞAHİN

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU yaptığı bilgilendirme ile GMKA (Güney Marmara Kalkınma Ajansı)’na sundukları projenin kabul edildiği ve bakanlık onayı beklendiğini belirterek yakın zamanda COVİD19 ile mücadelede elimiz daha da güçlenecek diyerek devam etti. “maske üretiminde kullanılmak üzere 2 adet sanayi tipi dikiş makinesi bu hafta içinde elimize geçecek. (haberimiz yayına hazırlanırken makinelerin HEM’e teslim edildiği bilgis bize ulaştı). Gökçeada İşadamları ve Turizmciler Dernek Başkanı Bülent AYLİ’nin bu makinelerin HEM’e kazandırılması ile ilgili katkısı, ADD Şube Başkanı Mustafa SATAR tarafından HEM’e hediye edilen dikiş makinesi ve Garnizon Komutanlığının maske üretimine verdiği dikiş desteği ile çok güçlendi. 60.000 adetlik maske üretimi için de gereken malzeme elimizde şu an mevcut. Gökçeada olarak biz kendi kendimize yeter duruma geliyoruz. Vatandaşlardan beklentimiz kurallara uymaları, gerekmedikçe evden çıkmamaları ve görevlilerimize yardımcı olmaları”

Toplantı tek pozitif vaka olarak tedavisi biterek taburcu olarak adamıza dönen hastamızın yakınlarının(yaklaşık 60 kişi) 14 günlük gözlemlerinin devam ettiği ve 3-4 gün sonra sona ereceği bilgisini Gökçeada Sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN katılımcılara aktardı. Sağlık Müdürümüz ayrıca tavsiyeleri ile Gökçeadalıları uyararak ” adamızda hasta yok rehavetine kapılmayalım. COVİD19 ile mücadelede iyi durumdayız ama rehavete kapılırsak kaybederiz. Adamızda hasta olmasa da taşıyıcı olma olasılığı yüksek. Bu nedenle evden mümkün olduğunca az çıkarak sosyal mesafe kuralına titizlikle dikkat etmeliyiz. Ayrıca kendimiz ve ailemizin beslenme konusunda da doğal yiyecekler ile ve C vitamini ağırlıklı menüleri tercih etmeliyiz. Burada önemli konu vitaminleri dışarıdan takviye olarak değil doğal yiyeceklerden almalıyız. DOKTORUMUZ TARAFINDAN ÖNERİLMEDİKÇE DIŞARIDAN ALINACAK VİTAMİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ ZAYIFLATACAĞI İÇİN BİZİ COVİD19’A KARŞI ZAYIF KILACAKTIR”dedi.

Toplantı Gökçeada Esnaf Koop. Birlik Başkanı Ramazan ENGİN tarafından serbest hayvancılığın adaya verdiği zarar ile ilgili düşüncesini aktarması ve çözüm bulunması gerekliliğinin zorunluluğuna değindiği konuşma ile devam etti. Toplantının daha fazla uzamaması için ve konunun muhataplarının da yer alacağı bir toplantı tarihi belirleyerek bu önemli konunun tartışılması kararlaştırılarak toplantıya son verildi.

Gökçeada’ya gelmek isteyenlere bir mesaj vererek haberimizi tamamlayalım. GÖKÇEADA’DA ÖNLEMLER AYIRIM YAPILMADAN TAVİZSİZ UYGULANIYOR. BİR YOLUNU BULUR İDARE EDERİZ DİYEREK ADAMIZA GELİP PİŞMAN OLMAYIN. TURİZM BÖLGESİ OLAN ADAMIZA GELECEK KONUKLARIMIZI BİZLERDE ÖZLÜYORUZ. BİLİYORUZ Kİ SAĞLIK OLMADAN HİÇ BİR ŞEY OLMAZ. SAĞLIKLI GÜNLERDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE….

Total Page Visits: 1717 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir