Güncel

GÖKÇEADA’DA İLK ADIMIN 103. YIL COŞKUSU

103 yıl önce bugün (Atatürk’ün doğum günüm dediği) Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun ilk durağı,milli bağımsızlığa, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye giden yolun ilk adımının atıldığı gün olması nedeniyle Gökçeadalılar ATA’larını coşkuyla andılar.

Sabah saatlerinde (saat 10:00) sunuculuğunu Gökçeada MTAL Md. Yrd. Cansu SOLMAZTEKİN’in sunuculuğunu yaptığı çelenk sunum töreninde Gökçeada Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih AYDIN, ATATÜRK anıtına çelenk sunumunu gerçekleştirdi.

Çelenk sunumu ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasına katılan tüm Gökçeadalılar coşkuyla eşlik ettiler.

İlk tören tamamlanmış ama coşku bitmemişti. Gökçeada MTAL tarafından hazırlanan ve adamızda bulunan tüm orta dereceli okulların katılım sağladığı törenler için Gökçeada Stadyumuna geçildi.

Protokolün (Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN, Gökçeada Garnizonu Komutan Vekili Piyade Yüzbaşı Mehmet DİRİK ve Gökçeada Belediye Başkan vekili Ercan İPEK) yerini alması ile başlayan törende ilk olarak saygı duruşu ve coşkuyla okunan İstiklal Marşımız gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını Gökçeada MTAL Rehber Öğretmeni Kadriye YAVUZSARA yaptı. Kadriye Öğretmenimizin güzel mesajlar içeren konuşmasının tam metnini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

“Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Protokol Üyeleri, Kıymetli misafirler, Saygıdeğer Öğretmenlerim ve Sevgili Gençler;

Bugün burada 103. Yılında “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” coşkusunu yaşamak ve ilelebet yaşatmak için toplanmış bulunmaktayız. Bayramımız kutlu olsun.

Ülkemizin kurtuluşu ve kuruluşu için mücadele eden başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad olsun.

Nedir 19 Mayıs ruhu:

1919 koşullarında herkes kendince bir kurtuluş yolu arıyordu. Ancak Atatürk manda ve himayeciliğe dayalı ya da bölgesel kurtuluş yollarından hiçbirini doğru bulmadı. O ve Türk halkı, millet iradesini ve gücünü temel alan milli kurtuluş yolunu seçti.

Atatürk Nutuk’taki ifadeleriyle “kararını” şöyle açıklıyordu:

Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da millet egemenliğine dayanan tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak. … Bu kararın dayandığı en sağlam mantık şu idi: Türk milletinin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsız olmakla sağlanabilir. Ne denli zengin ve gönenmiş olursa olsun bağımsızlıktan yoksun bir millet uygar insanlık karşısında uşak durumunda kalmaktan öteye gidemez. Yabancı bir devletin koruyuculuğunu ve kollayıcılığını istemek, insanlık niteliklerinden yoksunluğu, güçsüzlüğü ve beceriksizliği açığa vurmaktan başka bir şey değildir. (…) Oysa Türk’ün onuru, kendine güveni ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.

        Öyleyse “ya istiklal ya ölüm”!    

  19 Mayıs Türk kurtuluş savaşının başladığı, emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı dünyada ilk direnişin meşalesidir. Mustafa Kemal’e doğum günü sorulduğunda “19 Mayıs” demiştir. Bu aynı zamanda mazlum ülkelerin direnişinin de doğum tarihi sayılır. Çünkü Türk Direnişini ve cesaretini örnek almışlardır…

İşte 19 Mayıs ruhu budur. Tam bağımsız bir ülke, barışla dolu bir dünya!

Dünyada ilk Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs’tır.                                                                                                          

      “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” mottosu ile özdeşleşen bu bayram hem ruhen hem de bedenen sağlıklı, spora ilgili, özgürce düşünebilen ve davranabilen,  üretken, disiplinli ve çözüm üreten bir gençliğin istenmesindendir. Atatürk gençlikten bahsederken yaş sınırı dışında düşünce olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ve zamanın koşullarına uyabilmeyi ifade etmiştir. En büyük eserim dediği Cumhuriyet’i gençlerimize hem armağan hem de emanet etmesi ise ülkemizin geleceğinde gençliğe güvendiğinin, inandığının bir göstergesidir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Sevgili Gençler

Siz; bağımsızlık aşkını veren, Seyit Onbaşıların, Nene Hatunların, , Gördesli Makbulelerin, Yalnız Efelerin; , Antepli Şahinlerin, … Siz tarihimizi tarih; toprağımızı vatan yapanların torunlarısınız”. Gençliğine varamadan ömrünün baharında “Önce Vatan” diyerek cepheye koşanların bize emanet bıraktığı toprakları kadın erkek yan yana her alanda savunacak ve sahip çıkacak kişilersiniz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlerin omuzlarınızda gayretlerinizle ve vatan sevginizle yükselecektir.

Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven,  görevini en iyi yapandır”

Size güveniyor, size inanıyor ve sizi çok seviyoruz. Bayramımız kutlu olsun ve hepimizin ruhu umutla olsun.

Arz ederim.”

Açılış konuşmasından sonra yapılan etkinlikleri (öğrencilerin okudukları şiirler, Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve gençlerin ATA’larına yanıtı, mini konser, step ve folklor gösterileri, yıldız kızlar ile yıldız erkekler 100 metre yarışı, genç kızlar ile genç erkekler 4*100 bayrak yarışı ve akşam yapılan fener alayı coşkusu) tek tek anlatmak yerine siz değerli okuyucularımız için videoya aldık. İYİ İZLEMELER..

Yarışlar bitince sıra kazananların ödüllerini vermeye geldi. Genç kızlar 4*100 bayrak yarısı birincisi Gökçeada MTAL takımına ve genç erkekler 4*100 bayrak yarışı birincisi GAAL takımına ödüllerini Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN verdi.

Gökçeada Garnizon komutan vekili Piyade Yüzbaşı Mehmet ARIK, yıldız kızlar ve yıldız erkekler 100 metre yarışında ilk üçe giren öğrencilere ( yıldız kızlar birincisi Melina DEMİRCAN, ikincisi Asya DEMİRPOLAT, üçüncüsü Zeynep Nisa KAHRAMAN ile yıldız erkekler birincisi Nikolas BAKKAL, ikincisi Eren KAÇAR, üçüncüsü Zafer ÖZÇELİK) ödüllerini verdi.

Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ercan İPEK’de şiir yarışmasında birinci olan Gökçeada Ortaokulu öğrencisi Gamze ÇİFTÇİ’ye, resim yarışmasında birinci olan Yeni Bademli İlkokulu öğrencisi Özgür Yiğit KAYA’ya ve Kompozisyon yarışmasında birinci olan Gökçeada MTAL öğrencisi Mizgin ARKIN’a ödüllerini verdi ve coşkunun bu bölümü sona erdi.

Coşku akşam saatlerinde Gökçeada Belediyesi tarafından düzenlenen “Fener Alayı” ile tavan yaptı. Migros önünden Cumhuriyet Meydanına yürüyenlerin meydandaki coşkuları görülmeye değerdi.

Atılan havai fişeklerle tamamlanan gösteriler ile Gökçeadalılar 103 yıl önce atılan ilk adımı kutlayarak ATA’larını andılar.

BUGÜN TANIK OLDUĞUMUZ COŞKU BİZLERE BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ Kİ, VATANIMIZIN KURTARICISI VE CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK’ÜN BİZLERE EMANET ETTİĞİ LAİK VE DEMOKRATİK CUMHURİYET BU ÜLKEDE SONSUZA DEK SÜRECEK.

Total Page Visits: 794 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: