Güncel

GÖKÇEADA’DA KABOTAJIN 95. YILI

8333 km kıyı uzunluğuna sahip ülkemizde Osmanlı döneminde uygulamada olan kapütilasyonlar nedeniyle yabancı bandıralı gemiler hizmet veriyorlardı. 23 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan “Lozan Antlaşması” ile kapütilasyonlar lağvedildi.

Gerekli hazırlık ve düzenlemelerin yapılarak 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan, 20 Nisan tarihinde kabul edilen ve 01 Temmuz 1926 tarihinde uygulanmaya başlanan 815 sayılı yasa ile Türkiye limanları arasında sadece Türk teknelerinin hizmet görmesi zorunluluğu getirildi.

TBMM tarafından alınan ve uygulamaya konulan bu yasa gereği uygulamanın başlangıç tarihi olan 01 Temmuz günü 1935 yılında alınan bir karar ile bayram olarak kutlanmaya başladı. 2007 yılından itibaren de kabotaj kelimesine eklenen denizcilik kelimesi ile adı “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaya devam edildi.

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz günü tüm ülkemizde “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanır.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Gökçeada’da da Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapılarak kutlandı. Pandemi nedeniyle yarışmaların ve etkinliklerin iptal edildiği kutlama Gökçeada Liman Başkanlığınca gerçekleştirildi.

Gökçeada Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen sınırlı sayıda ki katılımcı önünde çelenk sunumu gerçekleştiren Gökçeada Liman Başkanı Onur ŞİMŞEK, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasından sonra yaptığı konuşma ile denizciler başta olmak üzere herkesin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ve Gökçeada Liman Başkanı Onur ŞİMŞEK’in konuşmasını videomuzdan izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

ÜLKEYİ KURTARIP CUMHURİYETİ KURDUKTAN SONRA YASALLAŞTIRDIKLARI KANUNLAR İLE BAĞIMSIZLIĞIMIZA GÖLGE DÜŞÜREN TÜM ENGELLERİ BİRER BİRER YOK EDEN ATATÜRK BAŞTA OLMAK ÜZERE TBMM’DE GÖREV YAPAN TÜM MİLLETVEKİLLERİMİZE SELAM OLSUN.

Total Page Visits: 812 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir