GÖKÇEADA’DA KARA AVCILIĞI YASAKLANARAK, GÖKÇEADA MİLLİ PARK İLAN EDİLMELİDİR.

Ege denizinin ortasında bulunan yaklaşık 280 Kilometre kare alana sahip olan Adamız coğrafi alan olarak nicelik ölçekte küçük olmasına rağmen taşıdığı ve üzerinde bulundurduğu maddi ve manevi zenginlikler nedeni ile Nitelik olarak çok büyüktür. Nitelik yönünden büyük olmasını sağlayan zenginliklerin başında; Yüzeyini kaplayan Kök toprak tabakası, öz kaynak suları ve iklimi ile besleyip barındırdığı her dönem ayrı ayrı yetişme periyotuna sahip olarak çiçek açan Binlerce bitki çeşidinden oluşan FLORASI, Yine; Üzerinde yetişen, Besinler ile besleyerek barındırdığı binlerce canlı türünden oluşan FAUNASI, gelmektedir. FLORA ve FAUNA; Binlerce farklı canlı ve cansız mikroorganizmaların bir araya gelmesinden oluşarak birbirini tamamlayıp ve dengeleyerek doğal hayatı oluştururlar.

Bu muhteşem denge ortamından bir kısım objeyi yok ederseniz dengeyi bozarak insan hayatını olumsuz yönde etkilemiş olursunuz. Mükemmel olarak var olan bu ortamdan eksiltilen her değerin kendiliğinden tamamlanması mümkün değildir. Çünkü Gökçeada ana kara dan uzak bir konumda bulunmaktadır. Doğal ortamda bulunan Milyonlarca canlı aynı Ortamda bulunan bitkisel ürünleri yedikleri gibi, birbirinin, yumurtasını, doğal atıklarını ve fiziki kalıntılarını yiyerek, Hatta bazı kuşlar, doğada bulunan, böcek, kene, bit ve pire gibi küçük canlıları yiyerek beslenirler. Gökçeada’mızda av hayvanı olarak sadece tavşan ve kekliğin az sayıda bulunması nedeni ile avlanma sonucu tamamen türlerinin ortadan kaldırılarak yok edilme tehlikesi de mevcuttur. Keklikler, doğal ortamda bulunan keneleri yiyerek beslendikleri için kene popülasyonunun doğal dengede tutulmuş olmasını sağlamaktadırlar. Eğer Keklikler yok edilirse, kene popülasyonun hızlı çoğalması sonucu adamızda kanamalı Kırım Kongo hastalığı vakalarının ortaya çıkması tehlikesi meydana gelmiş olur.

Gökçeada’mızda mevcut Olan doğal dengenin korunarak gelişmesinin sağlanması için Kara avcılığının tamamen yasaklanarak milli park ilan edilmesi, Gerek ülkemiz gerekse Adamız acısından çok iyi sonuçlar oluşturacağına inanmaktayım.

Total Page Visits: 539 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: