Güncel

GÖKÇEADA’DA TRAKONYA GÖRÜLDÜ

Trakonya Trachinus Draco familyasından olup yüksek dozda Drakotoksin zehir barındıran bir canlı olan Trakonya Balığına bu sezon adamızın bazı plajlarında rastlanıldı.

Bu balığın kafasının üstünde bulunan bu siyah dikenler çok zehirlidir. Normalde insana karşı bir tehdidi olmayan Trakonya kışkırtıldığında kumdan çıkıp saldırı yapabilir. Saldırı anında kafasındaki bu dikenle vurmaya çalışır ve deriye temas olduğu zaman da sorun büyük olur.

Genelde çamurlu ve kumluk zemine kendini gömerek gözlerini dışarıda bırakan Trakonya fark edilmeden dokunulduğunda ya da üzerine basıldığında sıkıntılı anlar yaşanmasına sebep olabilir.

Trakonya çarpması çok ciddi bir ağrı ile başlar ve sokulan bölgede ciddi bir şişme başlar. Siz bile şaşırabilirsiniz, örneğin elinize batarsa eliniz sanki iki elinizi üst üste koymuş gibi olabilir. Ardından bulantı, kusma bazı durumlarda hipertansiyon artından hipotansiyon ve kalbin durmasına kadar gidebilecek ölümcül noktaya gidebilmektedir.

Trakonya sokmasında yapılması gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunları kısaca sıralayacak olursak

· Isırılan bölgeyi dayanabileceğiniz kadar sıcak suda tutmaya çalışın. Kesinlikle soğuk su ya da buz kompresi yapmayınız. Soğuk su zehrin daha fazla yayılmasına sebep olacaktır.

· Eğer diken derinizde kalmış ise, steril bir cımbız ile dikeni çıkarınız. Diken çıksa bile, sorun geçmeyecektir. · Isırılan bölgeyi su ve sabun ile yıkayınız ve iyice durulayınız. Yaranın üzerini bant ile kapatmayınız. Yaranın hava alması gerekmektedir.

Deniz Kestanesi dikeni batması ile karıştırılan Trakonya çarpması şikayeti ile Gökçeada Devlet Hastanesine bu sezon 6 başvuru olduğunu öğrenince Gökçeadalıları ve konuklarımızı uyarmanın görevimiz olduğunu düşünerek bu haberi yapmaya karar verdik.

Trakonya dinlenmek, uyumak için sığ sulara gelir ve kendini kuma gömer. O sırada siz üstüne basar iseniz yine şiddetli bir ağrı ile zehirlenmiş olacaksınızdır. Bu nedenle özellikle kalabalık olmayan plajlarda kumda yürürken tedbiri elden bırakmamak doğru olacaktır.

KÜÇÜK BİR DİKKATSİZLİK NEDENİ İLE TATİLİNİZİN TADINI KAÇMASIN. İYİ EĞLENCELER…

Total Page Visits: 1556 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir