Güncel

GÖKÇEADA’DA ULUSAL EGEMENLİĞİN 102 YIL COŞKUSU

102 yıl önce bugün (23 Nisan 1920), ulusumuz adına “umutsuzluğun yenildiği gün” olarak tarihe geçen TBMM nin açılarak egemenliğin saraydan alınıp millete verildiği gün olarak tarihte yerini aldı.

Ulusumuz adına anlamı çok büyük olan bu önemli gün, vatanımızın kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından geleceğimiz çocuklarımıza armağan edilerek her yıl bayram olarak kutlanmaya başlandı.

Gökçeadalılar 2 yıldır pandemi nedeniyle coşkusundan uzak kaldığı bu bayramı bu yıl coşku ile kutlayarak ATA’sını andı.

Bayram sabah ATATÜRK Anıtına çelenk sunum töreni ile başladı. Erken saatte kalkarak Cumhuriyet Meydanını dolduran Gökçeadalılar, Gökçeada İlçe Milli Eğitim Müdürü Canip KÜÇÜKOĞLU tarafından yapılan çelenk sunumu ardından hep birlikte saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımıza eşlik ettiler.

Gökçeada CHP İlçe Örgütü de resmi programda olmasa da çelenk sunumu gerçekleştirerek bayram coşkusuna katkı sundu.

Çelenk sunumları ardından Anfi Tiyatroda devam edilecek bayram kutlama programı için hareket edildi. Kutlama için görev alan çocuklarımız Anfi Tiyatroda yerlerini almış programın başlamasını heyecanla beklemeye başlamışlardı.

Protokol olarak Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN, Gökçeada Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mehmet Ozan EKİZ ve Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in yerini almasıyla kutlama programı başladı.

Anfi Tiyatroyu dolduran Gökçeadalılar saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile başlayan programda çocuklarımızın coşkulu gösterilerini izlemeye başladılar.

Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Ömer Erdem BAYRAM günün önem ve anlamını belirten konuşmasını gerçekleştirerek sahneyi çocuklarımıza bıraktı.

Jimnastik Grubunun yaptığı güzel gösteriyi Cumhuriyet İlkokulu 4-B sınıfı öğrencisi Fatma Nisa ŞİŞMAN gelerek “Dünya Çocuk Bayramı” şiirini okuması izledi.

Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin gerçekleştirdiği gösterilere destek Zeytinliköy Özel Rum İlkokulu öğrencilerinden ve Gökçeada Halk Eğitim Merkezi Folklor Grubundan gelince gösteri daha bir anlamlı ve daha güzel oldu.

2 yıl boyunca (Pandemi nedeniyle) uzak kaldığımız folklor gösterisi ile final yapan gösteriyi izleyemeyenler için uzun bir video hazırladık. İYİ İZLEMELER.

Tören sonunda bayram nedeniyle ilkokullar arası düzenlenen resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Resim yarışmasında Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu birincisi Erdem Tuğra SARIDAYI ve Gökçeada Özel Rum İlkokulu birincisi Despina KATAKOLA ödüllerini Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN’ın elinden aldı.

Resim yarışmasında Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu ikincisi Beril BAŞAR ve Gökçeada Özel Rum İlkokulu Stilyani Selin BERBER ödüllerini Gökçeada Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mehmet Ozan EKİZ’in elinden aldı.

Resim yarışmasında Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu üçüncüsü Bilge DEMİR ve Gökçeada Özel Rum İlkokulu üçüncüsü Georgios Dimitrios İSPİLOTİ ödüllerini Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in elinden aldı.

Gökçeada İlçe Halk Kütüphanesi de bayrama katkı sunarak düzenlediği “Çocuklar ile kitap okuma” etkinliği düzenleyerek coşkuya destek oldu.

Gökçeada Belediyesinin bayram için düzenlediği etkinliği (EFELERİN RESSAMI TARAFINDAN ÇOCUKLARA BIRAKILAN TUVALLER) ayrı bir haber olarak sizler ile paylaşacağız.

Çocuklarımız ile birlikte tüm Gökçeadalıların katılım sağladığı, tüm kurumların coşkuya destek olduğu etkinlikler ile bir kez daha ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI kutladık. Gökçeada’da gördüğümüz coşku bir kez daha gösterdi ki CUMHURİYETİMİZ SONSUZA DEK YAŞAYACAK VE GELECEĞİMİZİ OLUŞTURAN ÇOCUKLARIMIZ ELLERİ ÜSTÜNDE YÜKSELECEK. 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

Total Page Visits: 1189 - Today Page Visits: 1

One thought on “GÖKÇEADA’DA ULUSAL EGEMENLİĞİN 102 YIL COŞKUSU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: