Güncel

GÖKÇEADALI ÇILGIN TÜRKLERİN 101. YIL COŞKUSU

101 Yıl önce Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde “Çılgın Türklerin” kazandığı zaferin yıl dönümünde Gökçeada’da yapılan etkinliklerde yaşanan coşku, Gökçeada Belediyesinin düzenlediği İstanbul Kadın Orkestrası (İstanbul Girl Orkestra) konseri ile tavan yaptı.

Sabah saatlerinde çelenk sunumu ile başladı zaferin kutlamaları. Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN, Gökçeada Garnizon Komutan Vekili Piyade Binbaşı Birim SARIÇAM ve Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ercan İPEK katılımcılar önünde çelenklerini sundular Atamıza.

Çelenk sunumu bittikten sonra Kaymakamlık makamına geçilerek tebrigatlar gerçekleştirildi.

Tebrigat töreni sonrası Cumhuriyet Meydanında hazırlanan tören alanına geçildi. Gökçeadalılar ve adamıza tatil amaçlı gelen konuklar alanda toplanmış ellerinde bayraklar ile törenin başlamasını bekliyorlardı.

Protokolün katılımcıları selamlaması ve bayram kutlaması ile başlayan törende ilk olarak İstiklal Marşımız okundu hep bir ağızdan.

GAAL öğrencisi Zeynep Ada ERDEM tarafından okunan şiir ve günün anlam ve önemini anlatan Piyade Teğmen Sercen KAYNAR’ın konuşması ardından sıra Mehmetçiğimizin geçit törenine geldi. Mehmetçiğimizin tören geçidi alkışlar içinde gerçekleşti.

Resmi törenler tamamlanmış ama coşku bitmemişti. Saat 17.00 ye kadar ziyarete açık olan donanmamıza ait limanda demirli gemiler ziyaret edildi Gökçeadalılar tarafından.

101 Yıl önce kazanılan zaferin coşkusunu yaşamak ve devam ettirmek isteyen Gökçeadalılar ellerinde bayraklar ile saat 20.30 da bir araya geldi. Gökçeada Belediyesi tarafından organize edilen “Zafer Yürüyüşü” için toplanan Gökçeadalılar marşlar eşliğinde, bayraklarıyla hareket etti Cumhuriyet Meydanına doğru.

Coşku içinde yürüyen Gökçeadalılar meydana muhteşem bir giriş yaptılar. Meydanda yürüyüş sonrası gerçekleşecek konseri izlemek için toplanan kalabalık ile bir araya gelince yürüyüşçüler ortaya çıkan coşkuyu anlatmak çok zor. Gün boyunca yaşanan coşkuyu siz değerli okuyucularımıza eksiksiz anlatabilmek için görüntüledik parça parça. Tamamı olmasa da yaşanan coşkuyu videomuzda izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

101 Yıl önce kazanılan zaferde kadınlarımızın katkısına atıf yapmadan zaferi kutlamak eksik kalır düşüncesi ile hareket eden Gökçeada Belediyesi “İstanbul Kadın Orkestrasını” Gökçeadalılar ile buluşturarak zafer coşkusunun tavan yapmasına olanak sağladı.

Beceri ve yeteneklerini bir araya getirerek bir orkestra kuran kadınlar çıktı sahneye ve gece yarısına kadar coştukça coştu Gökçeadalılar. İzmir Marşı ile sonlandırılan konsere rağmen kalabalık saatlerce dağılmadı meydandan. Zaferin coşkusu konserde seslendirilen parçaların coşkusu ile birleşince kimse ayrılmak istemedi alandan.

Gökçeadalılara 101. Yıl coşkusunu yaşatmak için emek veren herkese SONSUZ TEŞEKKÜR ve etkinliklere katılım sağlayarak coşkunun tavan yapmasına olanak sağlayan tüm ATATÜRK ve CUMHURİYET SEVDALILARINA selam olsun..

Total Page Visits: 421 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: