Güncel

GÖKÇEADALI KADINLARDAN DEPREM BÖLGESİNE

Gökçeadalı kadınlar CHP Gökçeada Kadın Kolu Başkanı Ayşe SEVİM önderliğinde bir araya gelip deprem bölgesinde tüketilmek üzere “Erişte” üreterek bölgeye gönderdi.

06.02.2023 Günü K.Maraş merkezli (10 ilimizi etkileyen) depremlerle sarsılan ülkemizde insanlarımız acıya ortak olmak ve depremzedelere destek olmak için yarışıyor.

Tüm ülkemizde olduğu gibi Gökçeadalılarda ilk andan itibaren (kimi iş makineleriyle, kimi bölgedeki kurtarma eylemlerine bedensel katkı sunarak, kimi de maddi destek sağlayarak) destek kervanına katkı sundu.

Acı büyüktü. Kolay geçmiyordu. Bölgeden gelen haberler yürek yakıyordu. Bir şeyler yapmak, desteği sürekli hale getirmek, acının daha çok paylaşılmasını sağlayarak azaltmak gerekiyordu.

Herkes kendine şu soruyu soruyordu. Peki ben ne yapabilirim? Yapılan maddi ve ayni yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmadığı söylentileri kafa karıştırıyordu.

Gökçeadalı kadınlarda kendi aralarında bu sorulara yanıt ararken 10.02.2023 Cuma günü aldıkları bir bilgi kadınları harekete geçirdi.

Çanakkale merkezde bir hazırlık yapılıyordu. Deprem bölgesinde kurulacak bir çadırkent ve beraberinde olacak aşevi hazırlığı son aşamasına gelmişti. Bir kaç gün içinde harekete geçilecekti.

Gökçeadalı kadınlar bu fırsatı kaçırmak istemiyorlardı. Kendileri gidemese de aşevinde kaynayacak kazanlara emeklerini koyarak destek olmak istiyorlardı.

CHP Gökçeada Kadın Kolu Başkanı Ayşe SEVİM ve arkadaşları hiç beklemeden harekete geçtiler. Erişte üreterek emeklerini aşevinde kaynayacak kazanlara koyacak ve depremzedelerin ihtiyaçlarına bir nebze de olsa destek olacaklardı.

Cumartesi sabah iş planları hazırdı Gökçeadalı kadınların. İş planını duyan Gökçeadalılar destek için sıraya girmişti. Ayşe SEVİM ve arkadaşları temkinli olmaları gerektiğini düşünerek kapasiteleri ölçüsünde bir başlangıç yapmaya karar verdiler.

Kabul etseler yüzlerce kiloları geçecek malzemeleri sınırlayarak 70 kilo un ile ilk parti destek üretiminde karar kıldılar. Çünkü zaman dardı ve başarılı olmaları halinde devamı gerekiyordu. Yapılmak istenen yardımların çoğunu gelecek sefere inşallah diyerek beklemeye aldılar.

Toplanan malzemeleri emekleri ile “Erişte”ye dönüştürmek için Gökçeada Kadın Emeği Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde pazar sabahı bir araya geldiler.

Akşam saatlerinde 80 kilo civarında el emeği erişteler hazırdı. Aynı zamanda emekli sağlık emekçisi olan CHP Gökçeada Kadın Kolu Başkanı Ayşe SEVİM için hijyen ön planda geliyordu. Erişteler önce fırınlandı (Ada Unlu Mamüllere ait fırında) sonra (Bülent Ecevit ATALAY’a ait işyerinde) paketlendi.

Üretim bilgilerinin yer aldığı etiketlerde yapıştırılınca paketlere Çanakkale’ye biz hazırız mesajı gönderildi. Çarşamba sabahı yola çıkılacağını öğrendiklerinde geç kalmamış olmanın mutluluğu yansıdı yüzlerine.

Üretim anlarını kameraya aldığımız üretim sürecini ve kadınlarımızın düşüncelerini videomuzda izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Gökçeada’nın ulaşım sorununu bilen bilir. Zaman planlaması yapılmaz ise sorunlar yaşanabilir. Bu noktada Gökçeadalıların çok iyi tanıdığı kargocumuz Mikail Bey devreye girerek ben ulaştırırım emaneti gerekli yere diyerek devreye girdi. Sabah 05 te devralacağı erişteleri (yanı sıra bazı kadınlarımızın el emeği konserveleri ve Ada Unlu Mamülleri tarafından destek için gönderilecek ekmekler ile birlikte) 07 gemisi ile Çanakkale’ye ulaştıracak.

HER AŞAMASI EMEK KOKAN BU SÜRECİ BİZLERE YAŞATAN KADINLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERKEN, BÜYÜK FELAKETİ YAŞADIĞIMIZ BU SÜREÇTE BİRLİKTE HAREKET EDEREK ACILARIMIZIN EN AZA İNMESİNİ SAĞLAYANLARA SELAM OLSUN. TÜM ÜLKEMİZE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜNDE DEDİĞİ GİBİ “ÜLKEMİZİN İÇİNE DÜŞTÜĞÜ KARANLIĞI HALKIMIZIN AZİM VE KARARLILIĞI AYDINLATACAKTIR”

Total Page Visits: 670 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir