Güncel

GÖKÇEADALILARIN FELSEFE İLGİSİ

Gökçeada Belediyesi tarafından “Çocuklarla Felsefe” adıyla başlatılan ne geleneksel hale gelen “Felsefe Günleri” bu yıl Kadın Emeği Kooperatifinin desteği ile yetişkinlerle yönelik gerçekleştirildi.

Etkinlik konusu “Edebiyat ve Felsefe” olarak belirlenip Gökçeada’da yaşayan Şair/Yazar Yüksel PAZARKAYA’nın katılımıyla ve kendisine ait bir öykünün (Kış Öyküleri kitabından bir öykü) söyleşiye konu edileceği duyurulunca etkinliğe ilgi yoğun oldu.

Kadın Emeği Kooperatifi tarafından işletilen Değirmen Kafe’de yapılan etkinliğe kooperatif başkanı Hatice BOZKURT ev sahipliği yaparken Mehtap Dağınık ÇETİN’de (Ünal Başkanın eşi) katılımcılar arasındaydı.

Başladığından bu yana her seferinde olduğu gibi tüm katılımcıları farklı bakış açılarına yönlendiren ve ilgiyi diri tutmayı profesyonelce yapan Felsefe Öğretmeni Belgin ÖNAL sayesinde etkinlik tadına doyulmaz bir sohbete dönüştü. Etkinliğe sadece dinlemek amacı ile katılanlar (katılımcıların kendi ifadelerinden) bile söz alarak düşüncelerini paylaşmak zorunda kaldı Belgin ÖNAL Hoca sayesinde.

 Şair/Yazar Yüksel PAZARKAYA’nın Kış Öyküleri kitabından “Kin ve Kıskançlık Bitinceye” adlı öyküsü üzerine gerçekleşen etkinlikte öykü Belgin Önal Hoca tarafından okunmasının ardından katılımcılar düşüncelerini paylaşırken yapılan yönlendirmeler ve ara sorular (moderatör Belgin ÖNAL tarafından yapılan) söyleşiye renk kattı.

Katılımcılardan alınan birer cümle ile oluşturulan son öykü (Belgin ÖNAL Hocanın her etkinlikte yaptığı geleneksel uygulama) oluşturulmaya başlanınca anlaşıldı ki etkinlik sona eriyor. Katılımcılar buna hazır olmadığından olmalı ki öykü kısa kaldı. Katılımcılar kısa sürede bittiğinden yakınarak etkinlik alanından ayrılmak istemediler. Bazıları bir süre daha kalarak sohbete devam ettiler.

Sonuç olarak etkinliğin konusu kendimizi ve yaşadığımız toplumu sorgulamada bizlere yol gösteren felsefe olunca Gökçeadalıların ilgisi yoğun oldu.

Tadına doyulmayan bir etkinlikte bizleri buluşturduğu için başta Felsefe Öğretmeni Belgin ÖNAL ve Şair/Yazar Yüksel PAZARKAYA olmak üzere Gökçeada Belediyesi, Kadın Emeği Kooperatifi ve erken saatte kalkarak etkinliğe gelen katılımcılara SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Total Page Visits: 1032 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir