GÜNEŞHAN’DAN YANIT

Gökçeada’nın Sesi olarak yaptığımız haberin (Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN tarafından yapılan canlı yayın haberi) yankıları devam ediyor. Canlı yayında ismi geçenler yanıtlarını sosyal medyada yorum yaparak paylaşmalarının yanı sıra gazetemiz aracılığıyla da Gökçeadalılar ile paylaşıyor.

Bu gün bizi arayarak (haberde ismi geçen) yanıt hakkını kullanmak isteyen Gökçeada CHP eski İlçe Başkanı Mehmet GÜNEŞHAN’ın mailimize gönderdiği metni noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyoruz.


“Gökçeada Belediye Başkanı Sayın Ünal ÇETİN 28 Mayıs 2020 tarihinde Son dönemde Belediyemizi ilgilendiren yapılaşma, İmar vb. konularda bilgi vermek amacıyla sosyal medya hesapları üzerinden bir yayın gerçekleştirmiştir.

Yayın esnasında belediye Başkanımız ilanda olduğunun aksine İmar konularında bilgi vermekten çok, kişileri karşı karşıya getirdiğini, isimler zikrettiğini, kişileri ve uygun olmadığını iddia ettiği yapılaşmaları  ”benim niyetim sizleri deşifre etmek değildir” diyerek deşifre ettiğini gördük. İlgili ilgisiz kendisini eleştirenleri aynı kefeye koyup eleştirilerinin hedefi haline getirdi.

Yine; yayında açıkladığı ve açıklamadığı usulsüzlüklere göz yumduğu bunları koz olarak kullanmak için sakladığını ve gereğini yapmadığını gördük.

Oysa yerelde icranın başı kendisidir, kendi döneminde uygun olmayan yapılara izin vermemesi, kendisinden önce yapılanları da yargıya taşıması gerekir.

O akşam Başkanı çok heyecanlı, agresif ve gergin gördük. O ve bizler daha sakin, daha olgun, daha anlayışlı, hoşgörülü olmalıyız.

Çünkü başkanın asabi olması, kurumlar ve kurum amirleri ile çekişmesi Gökçeada’ya ve Gökçeada’lılara zarar verir, başkan artık tek başına birisi değildir, yaptığı her şeyden Gökçeadalılar etkilenirler.

Sayın Başkan ” Ne zaman geldiniz de dediğinizi yapmadık, Kurumsal  anlamda görüşmek istediniz de” diyor. Gergin geçen toplantılar, karşıdakinin fikrini söylemesine izin vermemeler, hep tek taraflı konuşmalar ortada iken ,görüşme ve görüş bildirme yapılacağına inanmıyorum.

Kısaca sakin olmanın, olgunlukla karşılamanın, anlayışlı ve sabırlı  hoş görülü olmanın önemini anlatmaya çalışırken, sevgili başkana Şeyh EDEBALİ’NİN Osman Gaziye öğütlerini okumasını öneriyorum.

Başkan yayın sırasında 3 yerde beni eleştirmiş. Eleştirilerinin Altın arama faaliyetlerinde ki partimizin tavrı ile ilgili olan kısmına Facebook hesabımdan yanıt vermeye çalıştım. Yanıtımda, Çanakkale de yapılması planlanan basın açıklamasından  1 gün önce  ÇED başvurusu geri çekilmiş  ve bu durumdan belediyenin ve herkesin haberi olmuştu. ÇED başvurusu geri çekildiği için Basın açıklamasının anlamını yitirdiğinden,sadece belediye başkanının gündemde kalmak için açıklamadan vazgeçmediğini, bu sebeplerden dolayı da bizim destek vermediğimizi genişçe açıklamaya çalıştım, isteyen arkadaşlarım oradan bakabilirler.

2. Eleştiride Memet Güneşhan sosyal medya hesabında bir resim paylaşmış bu resimde ki bina SHP den Belediye başkanlığı yapmış TAHİR abim, TAHİR amcamın binası diye isim vererek Sayın TAHİR ŞENEL ile beni karşı karşıya getirmeye çalışmıştır.

Ben orada isim vermedim Ahmet yada Mehmet demedim, sokağın resmini paylaştım. Eleştirdiğim şey, Koruma amaçlı imar planlarını teklif eden ve onaylayan kurumların yaptığı yanlışı eski ve  yeni  dönem belediyenin iptal ettirebileceği halde iptal ettirmediği Belediyecilik  anlayışıdır.

Uzun yıllar  Cumhuriyet Halk Partisi İlçe başkanlığı yaptım,sol görüşlü bir insanım siyasi görevim sonrası bile geçmiş konumuma göre hareket ederim. Siz, Ben  ve herkes elinde ki taşı nereye koyarsa ,gelecekte ona göre anılır.

Diğer bir eleştiriye gelirsek; Eklediğim belgede de görüldüğü gibi Belediyenin de içinde bulunduğu kurumlardan olur yazısı geldikten sonra Milli Emlak’tan Mobilya teşhir etmek maksadı ile 257.41 metre kare bir yer kiraladım.


Daha sonra Belediye Fen İşlerine giderek bu maksat ile kaç metre kare Prefabrike yer yapabileceğimi sordum, görevli arkadaşlar oranın yeşil alan olduğunu, yasa gereği sadece % 3 imar izni olduğunu, onunda 8 metre kareye tekamül ettiğini söylediler. O kadar kapalı alan işimizi görmeyeceği için  dosyayı kapattım döndüm...


Gökçeada Belediyesine 8 değil de 9 Metre kare olsun diye rica ettim mi?. Bana fazladan izin verin kaçak olsun önemli değil nasıl olsa idare edersiniz mi dedim? Bana yer verin ben bunu yapacağım mı dedim?

Demedim, demem de.

Talep etmem. Neden, biliyor musunuz? Çünkü adanın doğal yapısının bozulmasını istemiyorum.

Konu bu kadar açık ve nettir.

Konu sulandırılamayacak,kişileri zan altında bırakmayacak kadar açıktır.

Sayın başkan önceki dönem ilçe Başkanımız Murat Güvercin’i eleştirirken ve öncesinde defalarca  Cumhuriyet Halk Partisini telaffuz ederek, Partimizi işletme sahipleri ve Halkımızın nazarında küçültmeye çalışmıştır.

Herkesin bildiği gibi 2019 yerel seçimlerinde, Gökçeada’nın en büyük partisi olan  Partimiz,Genel Merkezler arasında ki anlaşma sonucu  adayını çekerek İYİ parti ile ittifak yapmış ve Ünal ÇETİN  CHP’NİN büyük desteği ile seçimi açık ara kazanmıştır.CHP ‘den bahsedilirken bu gerçekliğin ışığında kadir kıymet bilinmesi gerekmektedir.

Bu uyarıları mevcut İlçe yönetiminin yapması gerekir ama , konu bizi ilgilendiren bir platformda olduğu için ben cevap vermek zorunda kaldım.

Solda bir partinin olmadığı 3 sağ partinin adaylarının yarıştığı seçimlerde , Ak parti kazanmasın diye bir çok seçmenin mecburiyetten oy verdiği göz önüne alınırsa bu kadir kıymetin herkese verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Başkan konuşmasında , ”Siz siyasi çekişmelerinizi Gökçeada belediyesini alet edemezsiniz” diyor…Bizim gerçek Cumhuriyet Halk Partililer ile bir çekişmemiz  yoktur,sıkıntımız partili görünerek, tarafınızdan kişisel menfaat ve imkanlar sunularak yanınıza çektiğiniz  sözde partili görünen kişilerledir. Bu kişilerin kişisel menfaatleri için arkadaşlarına, partilerine   sırt çevirerek ayrışma yaşanmasına sebep olan sizsiniz.

Bununla da kalmayarak daha sonra parti içi seçimlere karıştınız, Parti üyemiz olup,Belediye ile işi olan, olabilecek olan yada Belediyede çalışanlardan sözünüzün geçeceği herkesi arayarak veya bizzat görüşerek arka bahçeniz olabilecek yönetime oy  vermelerini istediniz.

Sizi çok suçlamıyorum sizin  siyaset yapma biçiminizi bilemem ama, benim bütün eleştirilerim,  sizi parti içi seçimlere karıştıranlara, menfaatler sonucu partisini terk edip  gidenlere,  şu andaki yanlışlıklara sesini çıkarmayarak  Partimize zarar verenleredir…..

Bu gerçekleri de kısaca hatırlattıktan sonra, çok daha halk ile iç içe, her şeyin yerel halkın yararına yapıldığı, bu gün Büyükşehir Belediyelerimizde olduğu gibi, Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışının hakim olduğu yarınlar dileklerim ile  herkese saygılar sunuyorum.”
MEHMET GÜNEŞHAN

Yanıt hakkını kullanarak bu metni bize gönderen Mehmet Bey’in düşünceleri böyle. HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ EN DOĞRU KARARI SİZ DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZIN VERECEĞİNE İNANCIMIZ TAM.

Total Page Visits: 711 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: