GÜZEL HATIRLANMAK

Küçük şeylerden mutlu olabilen insanları çok seviyorum. Çünkü onlar bir bataklıkta açan nilüfer çiçekleri gibi dünyaya güzelliği bahşediyor. Dolabını elbiseler ve ayakkabılarla değil, gönlünü sevgiyle doldurabilen insanları çok seviyorum. Sözde dürüst davranmak için insanları sözleriyle inciten, kırıp döken değil, karşısındakinin kusurlarını çok fazla görmeyen insanları seviyorum. Sanki kendisi çok mükemmelmiş gibi her şeyi ve herkesi acımasızca eleştirenleri değil, ilişkilerinde daha yapıcı ve öğretici olan insanları seviyorum. Sırf bir beklentisi olduğu için karşısındakinin yüzüne gülen, samimiyetten yoksun insanları değil, bakışıyla ve gülüşüyle insanın içini ısıtanları seviyorum. Naif ve ılımlı insanları seviyorum. Hoşgörülü ve affedici olmayı hayatının her alanında içselleştirmiş insanları seviyorum. Yaşadığı her şeye rağmen umudunu kaybetmeyen ve hâlâ güzel bir şeyler yapmak için var gücüyle çabalayan insanları çok seviyorum.

Öyleyse haydi bugün sen de kendin için ve insanlık için güzel bir şeyler yap. Mesela saksıdaki çiçeğini sula, küçük bir çocuğun başını okşa, eğer hâlâ iyi bir komşun varsa ona bir kâse çorba götür, yardıma ihtiyacı olan birine karşılık beklemeden yardım et, uzun zamandır dargın olduğun bir arkadaşınla eğer ki incir çekirdeğini doldurmayacak bir konu yüzünden tartıştıysanız yeniden iletişim kur. Bunlardan en az birini bugün mutlaka yap fakat özellikle de eğer ihtiyacı olan birine yardım ediyorsan bunu gizli bir şekilde yap. Çünkü yapılan iyilik ancak gizli kaldığında bir anlamı olur.

Hayalini kurduğun, gerçekten istediğin şeylerden birini elde etmek için bugün bir başlangıç yap. Kalbinin sesini dinle çünkü hayat çok kısa. Bugün varız, yarın yokuz. Bu yüzden her gününü sanki hayatının son günüymüş gibi yaşa ve yapmak istediğin hiçbir şeyi erteleme. Aldığın her nefesin, sağlıkla yaşadığın her günün kıymetini bil.

Yaşam bana mesafelerin anlamsız birer sayıdan ibaret olduğunu ve bizi gerçekten sevenlerin bazen fiziksel olarak olamasa da tek bir sözüyle bile yanımızda olabileceğini gösterdi. Bu yüzden seni seven insanları koruyup kolla ve yaşamında var oldukları için daima şükret. İnandığın şeylerin peşinden koş, mücadele etmekten vazgeçme. Bunun bazen yararını görürsün bazen de zararını. Aradığını pek bulamayabilirsin ve hatta hiçbir zaman bulamayacak olabilirsin fakat umutsuzluğa gerek yok çünkü her şeyden önce Kendini Bulabilmen için tüm bu mücadeleye değer. Bu yüzden hiçbir pişmanlığın olmasın bu hayatta. Sen sadece iyi ahlaklı ve erdemli bir insan olmak için uğraş. Kötülüğe kötülükle karşılık verme çünkü bu hiçbir şeyi çözmeyeceği gibi aynı şekilde karşılık verdiğinde sana kötülük eden kişiden bir farkın kalmaz.

Kendine değer vermeyi öğren. Kendini sevmeyi öğren. İçindeki kartalın gücünü keşfet. Hiç kimseye ya da hiçbir şeye bağımlı olma. İlerlemeni ve kendini geliştirmeni engelleyen tüm zincirlerini kır ve özgür biri olmak için çabala. Geriye bakma, gelecekle ilgili hayaller de kurma. Sadece içinde yaşadığın anın farkında ol ve tadını çıkar. Bir kelebek ömrünün kısacık olduğunu bilse de neşeyle kanat çırpmaktan vazgeçmez. Çünkü o öleceğini düşünerek üzülmek yerine, küçük bir an için bile olsa var olmanın mutluluğunu duyumsar.

Her şey gelip geçicidir, bunu sakın unutma. Zamanında bu dünyaya ne krallar ne padişahlar gelmiştir ancak hiçbiri bu dünyanın sahibi olamamıştır. Çünkü her şeyin sonu ölümdür fakat önemli olan tek şey, öldükten sonra bile güzel hatırlanmaktır.

ÖZGECAN BERDİBEK

Total Page Visits: 213 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: