GüncelYazarlar

HAVA AMBULANS HELİKOPTERİ NEDEN ÇALIŞMIYOR !

Gökçeada’mızda geçen hafta üç gün art arda hava muhalefeti nedeniyle ana karayla bağlantımızı sağlayan feribot seferleri yapılamadı. Bu durum karşısında adamızda yaşayan insanlar sağlık konusunda yaşayabilecekleri acil durumlar karşısında ana karada tam teşekküllü devlet hasta hanesine ulaşabilmeleri sorun yaratmaktadır. Nedenine gelirsek hem Gökçeada da hem Bozcaada da Ekim ayından bu yana ambulans helikopter hizmetinin verilememesidir.
           

Sağlık Bakanlığının 2018 yılında Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce açılan hava ambulans sağlık ihalesine en düşük teklif, 590 milyon lira ile Türk Hava Kurumu (THK) vererek kazanmıştı. 6 Firmanın teklif verdiği ihaleye Katarlı bir firmada katılmıştı. Kazanılan ihale sonucu THK 5 yıl hizmet verecekti. Sağlık Bakanlığının, Türk Hava Kurumunun bir şirketi olan Gökçen Havacılık firması ile yaptığı sözleşme 2021 yılının Ekim ayında mahkeme kararı ile tasfiye edilmiştir. Sözleşme gereği 17 helikopter ile hizmet veren THK Gökçen Havacılık 3 yıldır devam eden anlaşmayı 9 Eylül 2021 tarihinde feshetmek üzere Ankara 7. İdare Mahkemesine götürdü ve mahkeme 22 Ekim 2021 tarihinde karar vererek fesih işlemi başlattı. Böylece 17 hizmet noktasına verilen hizmetlerden 5 kent eksiltilerek 12’ye düşürüldü. Mahkeme kararından sonra Bursa, Çanakkale, Afyon, Sivas ve Malatya’dan ambulans helikopterler çekilmiş oldu.
           

Adamızda yaşanan acil hasta sevkleri ise Bandırma’dan gelen askeri helikopter ile sağlandı. Ama saniyelerin bile çok önemli olduğu acil vakalarda görüşmelerin ve izin onaylarının tamamlanma süreci nedeniyle yaşanabilecek yaşam riski de yüksek olabilmektedir sevgili adalılar. Halbuki ambulans helikopter olduğu zamanlarda acil vakalarda tıpkı kara ambulansı gibi çıkış direk olarak Çanakkale 112 üzerinden sağlanabiliyordu. Önemli sağlık sorunlarında hasta hayatını tehdit eden zaman kaybını önlemek için tekrar bu hizmetin Bozcaada ve Gökçeada’ya getirilmesi için girişimlerin başlatılması gerekmektedir.
           

Girişimlerin başlatılması gerekir derken, yeni yapılan Gökçeada Kent Konseyi seçimlerinde yeni başkan olarak Bülent Aylı ve ekibi seçilmiştir. Başarılar dilerim. Umarım, Hava Ambulansı konusunu öncelikle gündemlerine alırlar. Ayrıca geçen dönem Kent Konseyinin takip ettiği, Bademli köy muhtarlığının başlatmış olduğu adamızdaki tarihi çınar ağaçlarının koruma altına alınıp gerekli bakımlarının yapılması konusunu da gündemlerine alırlar.
           

Hava ambulansı 1 Sedyelik hasta, 1 refakatçi ve 2 sağlık personeli ile hizmet vermekteydi. Bu hizmetin aksaması ada şartlarında yaşayan vatandaşların sağlığa ulaşmasında büyük sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet verecektir. Acil hastaların ilgili sağlık merkezine nakledilmesi esnasında yaşanan olumsuz hava ve yol şartları nedeniyle adamızda da yaşadığımız gibi pek çok insan yaşamını yitirebilmektedir. Özellikle acil ameliyat ve organ nakli gereken hastalar için dakikaların ne kadar önemli olduğunun farkındayız.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 464 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: