HAYATA VEDA ETTİKTEN 104 YIL SONRA

60. Yıl kutlamalarının ikinci gününde İmroz’lu olmanın farklılığını gösteren bir örneğe şahitlik yaptık.

Sabah saat 09:30 da Zeytinliköy Aya Yorgi Kilisesinde Bartholomeos riyasetinde gerçekleşen ayinde; ölmüşlerin ruhlarına okunan dualar yapılan hayır sonrası gerçekleşen etkinlik İmroz’lu olmanın farklılığını bir kez daha görmemizi sağladı.

Bu topraklarda doğup büyüdükten sonra adamızdan ayrılmak durumunda olanların yıllar sonra başka yerlerde kurdukları yaşam düzeninin bozulmasına aldırmadan dönüş yapma istek ve duygularına şahit olmuş ve bu durumda olan örnekleri yaşamıştık.

Şimdi size 1855 yılında bu topraklarda doğan ve büyüyen APOSTOL’dan bahsetmek istiyorum. Ortodoks Kilisesinde Metropolit mertebesine yükselen APOSTOL, aldığı görev gereği farklı yerlerde yaşamak zorunda kaldı. İmroz’dan ayrı kaldığı süre içinde doğduğu yeri hiç unutmayan APOSTOL, çok istemesine rağmen 1917 yılında (104 yıl önce) Kuzey Yunanistan’da yaşamını yitirdi. O yılların (1. Dünya Savaşı yılları) koşulları nedeniyle yaşamını yitirdiği yerde defnedilen APOSTOL’un naaşından bir parça bugün Aya Yorgi Kilisesinin bahçesinde bulunan mezarlığa dualar eşliğinde defnedildi. APOSTOL ölümünden 104 yıl sonra doğup büyüdüğü ve çok sevdiği topraklara dönmüş oldu.

Gerçekleşen bu anlamlı etkinlik ile devam eden 60. Yıl kutlamaları, akşam saat 19:00 da Zeytinliköy Panayia Kilisesinde yapılan akşam duası ile devam etti.

Akşam duasından sonra Zeytinliköy Kültür Derneğinde açılışı yapılan “Resim Sergisi”nde 5 ayrı sanatçının 105 adet resmi sergilendi.

Sergi Fener Rum patriği Bartholomeos tarafından kurdelesi kesilerek açılışı yapıldıktan sonra açılış konuşmasını Zeytinliköy Muhtarı Strados ZUNİS yaptı.

Konuşmaları dinlerken Bartholomeos’un sağında Gökçeada Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS bulunurken sol tarafında da Aynaroz dağında bulunan Saint Dionysus Manastırı Başrahibi PETROS bulunuyordu.

Konuşmaların ardından sahneye gelen Bartholomeos, sanatçılara değer vermenin toplumların değerini artırdığını anlatarak sanatı ve sanatçıları her zaman yüceltmeliyiz dedi. Konuşmasının sonunda sergide eseri olan sanatçıları tek tek yanına çağırarak biz basın emekçilerinin toplu fotoğraf almasını sağladı.

Sanatçılar ile birlikte çekilen fotoğraf sonrası resimleri tek tek inceleyen Bartholomeos eser sahiplerinden de bilgi aldı.

Bartholomeos, kendi onuruna verilen ikramları katılımcılar ile birlikte yiyerek etkinliklerin ikinci gününü de tamamlamış oldu.

Devam edecek etkinlikleri Gökçeada’nın Sesi olarak izleyecek ve siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız..

Total Page Visits: 532 - Today Page Visits: 1

One thought on “HAYATA VEDA ETTİKTEN 104 YIL SONRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: