Güncel

HIFZISSIHHA SEZON KURALLARINI KARARA BAĞLADI, İNİSİYATİF GÖKÇEADALILARIN

Farklı bakanlıkların yayınladığı genelgeleri bir araya getirerek karar alan Gökçeada İlçe Hıfzıssıhha Kurulu; denize girişten -lokantada yemek yemeye, işletme sahibinden- adamıza gelen konuklara, pazar yerinden- market ve bakkallara uyulması gereken kuralları 29 sayfalık bir metin ile belirledi.

Rezervasyonsuz adaya giriş kısıtlaması üzerine çalışmalar devam ediyor. Önümüzde ki günlerde bu konu ile ilgili gelişmeleri bizi takip ederek öğrenebilirsiniz.


GHK (Gökçeada İlçe Hıfzıssıhha Kurulu) tarafından alınarak yayınlanan karar göz attığımızda COVID19 ile mücadelenin Gökçeadalıların inisiyatifine bırakıldığı fark ediliyor. Büyük şehirlerde yaşayanlar tarafından toplanıp yoğunlaştırılan stresi adamızda atmak için gelen konuklarımızın pervasızlığı ve vurdumduymazlıklarına (kurallara uyan konuklarımızı tenzih ederek) biz engel olamaz isek sıkıntı yaşayabiliriz.

KSH’a (Kontrollü Sosyal Hayat) geçişte sorun yaşamamak için Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA’nın belirttiği gibi “Kara göründü ama deniz durulmadı” sözünün gereğini yerine getirerek kurallara uymalı ve uymayanları ikaz etmeliyiz.

Seyahat sınırlamasının kalkmasına rağmen bazı tesislerin/işletmelerin hizmete açılmaması duyarlılığı içimize umut olsa da tüm Gökçeadalılar olarak kurallara uyalım, uymayanı ikaz edelim.

Sezonu hala açmayan, bazı konuların netleşmesini bekleyen işletme sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde fark ettik ki bu sezon çok kolay geçmeyecek. Sokağa çıkış ve seyahat konusunda ki yaş kısıtlamaları nedeniyle işletme sahiplerinin kaygılı olduklarını gözlemledik.

Bir işletme sahibinin söylediği “Personele start vererek sezonu açtığımı varsayarak düşünüyorum. Bir aile tatil için adamıza gelmeye karar verdi. 65 yaş üstü aile büyüğü varsa ya da 18 yaş altı çocukları bulunuyorsa nasıl tatil yapacak. 65 yaş üstü aile büyüğü en az 1 ay adamızda kalmak zorunda ya da ebeveynleri ile seyahat ederek adamıza gelen çocuklar otelden çıkamayacak. Siz olsanız tatile gelir misiniz. Ben sezonu açtığım için oluşacak giderlerimi nasıl karşılayacağım” sözler durumu özetliyor.

Sanırım haftada 7 gün, günde 3 sefer yapan adaya ulaşımı sağlayan gemi seferlerine rağmen adaya girişin yazlıkçılarımız ile sınırlı kalmasının bir nedeni de bu durum.

Sonuç olarak yazlıkçılarımız ya da konuklarımız COVİD19 sürecinde adamızda olmayanların yoğun bir girişine (Bu gün değilse de yakın zamanda) mazhar olacağımız gerçeğine göre kendimizi hazırlamalıyız. Bu hazırlık sadece işletme sahip ve çalışanları ile sınırlı değil tüm adada yaşayanlar tarafından gerçekleştirilmeli.

BU SEZON ESNAFI, MEMURU, ÇİFTÇİSİ, İŞÇİSİ VE KONUKLARI İLE KURALLARA UYALIM, SAĞLIKLI KALALIM.


Total Page Visits: 507 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir