GüncelYazarlar

HIZIR ORUCU

ORUÇ: Nefsi ıslah etmektir. İradenin imtihanıdır. Kim ile? Kendi kendinle, hiçbir şeyle uslanmayan nefsin oruç ile ıslahıdır. Oruç Allah ile kul arasındadır. Tamamen kendi rızalığı ve kendi iradesi altındadır.

Oruç yalnız aç kalmak değil, aynı zamanda açları arayıp onu doyurmanın adıdır. Dili ile gönül kırıyorsa, eli ile yanlış yapıyorsa, ayağı ile yanlışa gidiyorsa günlerce aç kalsa da amaca ulaşamaz.

HIZIR ALEYHİSSELLAM: İslam inancında darda, sıkıntıda, zorlukta, çaresizlikte kalanlara çağırdıkları zaman yardımcı olan, onların bütün müşkülatlarını çözen bir umut kapısıdır. Onun adına ve Allah rızası için tutulan oruç ruhsal bir terbiye ve ilahi bir gücün koruduğu inancının rahatlığıdır.

Hızır orucu her yılın 13-14-15 Şubat günleri tutulan oruçtur. (Şubat Ayının 2 nci haftasından sonra tutulur. Tarihler yöresel olarak bir kaç gün önce ya da sonra olarak değişebilir.) Şöyle ki; 1-Hızır ile İlyas peygamberlerin buluşma günü anısına, 2-Hızır Aleyhisselam ile Musa peygamber bu tarihte buluşmuş ve üç gün boyunca söyleşmişlerdir. 3- Dilek için tutulanlar

Çıkış noktası Hz. Muhammed ve ehlibeyt’idir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ateşli hastalığa yakalanır. Günlerce yatarlar. Hz. Ali ve Hz. Fatma bu duruma çok üzülür. Allah’a yalvararak “Ya Hızır çocuklarımın imdadına yetiş onlara sağlık ve sıhhat ver, 3 gün oruç tutacağım” diyerek yalvarmış. Duası kabul edilip çocuklar sağlığına kavuşunca Hz. Ali ile birlikte 3 gün oruç tutmaya başlar.

İlk gün iftar zamanı kapısına fakir, ikinci gün yetim, üçüncü gün esir biri gelerek aç olduklarını söyleyerek Hızır aşkına lokma isterler. Onlarda lokmalarını gelenler ile paylaşırlar. Durumdan haberdar olan Hz. Muhammed güzel bir hayır yaptıklarını, oruçlarının ve dileklerinin Allah katında kabul olduğunu müjde eder. Bu ibadetlere delil olarak da kendilerine Kuran-ı Kerim’den ayetler gösterir.

İnsan Suresi 7,8,9 ncu ayetleri şöyledir. “Onlar ki emanetlerine ve verdikleri sözlere riayet ederler”, “O kullar adaklarını yerine getirirler. Kötülüğü her yanı kuşatmış bir günden korkarlar”, “Onlar seve seve yiyeceğini yoksula, yetime, esire yedirirler”, “Biz sizi sırf Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık ve teşekkür beklemiyoruz.”

İşte Aleviler, Bektaşiler, Mevleviler ve Nusayriler de dar günlerinde yetişsin diye Hızır aşkına, Ehlibeyt aşkına, Allah rızası için oruç tutarlar ve lokma dağıtırlar.

Bu oruç o günden bugüne kadar önemini hiç kaybetmeden tutula gelmiştir ki, yüceler yücesi Allah insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olsun.

İnancı, güvenci olmayan insanın yaşantısının anlamı yoktur. Bu dünyada yaşadığımız müddetçe gün olmaya ki müşküle düşmeyelim. Hızır Aleyhisselam bir umut kapısıdır.

“Yetiş ya Hızır”, “Kul daralmayınca Hızır yetişmez” toplum tarafından en çok bilinen sözlerdir.

Boz atlı Hızır’ın her sıkıldığınızda yanınızda olması dileklerimle…

Not: Gökçeada Cemevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu açıklamasına göre Gökçeada’da “Hızır Orucu” 09-10-11 Şubat tarihlerinde tutulacaktır.

Total Page Visits: 673 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir