Güncel

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Dün akşam kılınan ilk teravih namazı ile bu gün niyetlenilen ilk oruçlarımızla mübarek ramazan Ayı başlamış bulunuyor.

Bu yıl COVİD19 önlemleri münasebetiyle ibadetlerimizin özünde değil ama şekil olarak bazı farklılar yaşanacak. Gökçeada’nın Sesi olarak bizde bu konuda haddimizi aşmadan sizleri bilgilendirmek amacı ile Gökçeada Müftü Vekili Metin ERGÖR hoca ile biraz sohbet ettik.

Sosyal Mesafe kuralına uyum sağlamak amacı ile Diyanet İşleri Başkanlığının genelgesine uygun olarak 1 aydır devam eden ibadetlerimizin cemaat ile değil evde yapılması uygulamasına devam edilecek. Tüm vakit namazlarımız ve Cuma Namazında olduğu gibi Teravih Namazı da evlerimizde eda edilecek. Din görevlilerimiz iftar programları ve iftar davetlerine icap edemeyeceği gibi vatandaşlarımızın da bu konuya hassaslık göstermesi COVİD19 mücadelesinde çok önemli.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu Ramazan Ayında tema olarak “Ramazan ve sorumluluk bilinci”ni belirlediğinden ay boyunca bu konu üzerinde sohbetler gerçekleştirilecek. Gökçeada Müftülüğü’nün face sayfasından bu konuda ki yayınları takip edebileceğiniz gibi, aynı sayfada her gün değerli hocamız Fırat AKMAN tarafından saat 14:00’de canlı yayınlanacak Kuran tilavetini de izleyebilirsiniz. Çoğumuzun zaten takip ettiği sayfanın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.facebook.com/gokceadamuftulugu/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCYzvO6lhWyVIahIIUtcNyNJKoCxQd8NWQOGYMPhRI1wtZTkDv69JA9IoAxPVGtMrhXZfjA1wZEpXTW

Gökçeada Müftü Vekili Metin ERGÖR hoca adamızda görev yapan din görevlilerinin Gökçeada VEFA Destek Grubu gönüllüsü olarak vatandaşlarımıza hizmet ettiğinin de altını çizerek, bu Ramazan ayında fite bedeli olarak belirlenen rakamın 27 TL olduğunu ve ay boyunca yatsı ve cuma ezanları sonrası dua yayını yapılacağını da bilgilendirme amaçlı paylaştı bizler ile.

Ayrılmadan son olarak söylemek istediği bir şey var mı sorumuza Gökçeada Müftü Vekili Metin ERGÖR hoca “Yapılan ve yapılacak olan tüm ibadetlerimizin yüce rabbimiz tarafından kabul edilmesini, ramazanı şerif ayının başta adamıza, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini Cenabı Haktan niyaz ederim” diyerek tamamladı sözünü.

Başlayan ramazan ayı nedeniyle bu gün adamızda hizmet veren fırınlar Gökçeada VEFA Destek Grubu görevlileri tarafından ayrıca dezenfekte edildi.

Sıcak pide ile iftar açma alışkanlığımız (toplum olarak) nedeniyle bu gün fırınlar önünde sosyal mesafe kuralına aykırı durum oluşturulmaması için alınan önlemlerde taviz verilmeyeceği edindiğimiz bilgiler arasında. Gökçeadalıların bu konuya duyarlılık göstererek güzel bir ay başlangıcının ilk gününde ceza yiyerek mağdur olmamaları temennimiz.

RAMAZAN AYINDA EVDE KALALIM, ÇİFTE BAYRAM YAŞAYALIM.

Total Page Visits: 693 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: