GüncelYazarlar

İFŞA ETMEK

  İfşa etmek, TDK sözlük anlamı olarak şöyle açıklıyor ”Gizli bir şeyi ortaya dökmek, açığa vurmak, yaymak, ilan etmek, afişe etmek”            

İfşa etmekten haklı olanlara karşı, çaresizce bu ifşadan rahatsız olan kişinin ”Masumiyet Karinesi” gibi bir hukuk ilkesine sığınmaya çalışmaları, son çarelerinde ne kadar saçmaladıklarının öncelikle iyi bir göstergesidir. Aslında ifşa ne savunma hakkını kısıtlar ne yargısız infaza neden olur ne de ”Bağımsız” yargının yerine karar verir.            

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezinin bu konudaki hukuksal bakış açısı önemlidir. Açıklamada şöyle denmektedir ”Bir süredir kadınlar, kadın dayanışmasından aldıkları güç ve cesaretle sosyal medya üzerinden uğradıkları tacizleri, cinsel saldırıları ve bunları yapan erkekleri ifşa etmekteler. Ülkemizde erkek egemen anlayışın hakim olduğu ve özellikle imtiyazlı erkeklerin güçlerinden ne kadar korkulduğu ortadayken, bu cesur kadınların beyanları esas alınmalı ve derhal gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.”           

Ülkemizde var olan kanunların etkin bir şekilde uygulanmaması sonucunda, kadınlarımız kamusal, toplumsal ve özel alanda uğradıkları tacizleri ve şiddeti dile getirmekten korkmaktadırlar.           

Şiddetin ve tacizin önlenebilmesi için ”Kadının beyanı esastır” ilkesi adalet sistemimize tam olarak yerleştirilmelidir. Kadının şiddete, tacize ve cinsel saldırıya veya tecavüze uğradığı yönündeki beyanı esas alınarak etkin bir soruşturma yapılarak failler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.           

Ancak pratikte görüyoruz ki itibarı korunup kollanan erkeklerin savunma vermekte pek bir sıkıntı çekmedikleri, yasalar önünde hep zeytinyağı gibi üste çıktıkları da acı bir gerçek olarak  önümüze çıkmaktadır ülkemizde maalesef.            

Tacizin veya erkek şiddetinin sosyal medyada duyurulmasından sonra bir çığ gibi büyümesinin sebebi aslında bir erkek, şiddeti ve tacizi bir hayat biçimi haline getirdiğinde geride kalanlar asla tekbir kadın ya da çocuk olmuyor. Ardında onlarca şiddet mağduru bırakmaktadırlar.           

Son günlerde sosyal medya da çok sayıda kadın, erkeklerin cinsel tacizine/girişimine maruz kaldıklarını beyan ettiler. Daha sonra bir kıvılcımla, isyan dalgası kapladı Türkiye’yi. Şimdi hızla yayılan slogan ‘‘UYKULARIN KAÇSIN BEN NE ZAMAN İFŞA EDİLECEĞİM DİYE...”            

Ülkemizin müstesna bir yeri olan Gökçeada’mızda ki (itibarı korunan erkeklerin) düşünmesi gerekir, artık o kıvılcım adamıza da düşerse diye? Kadınlara yönelik cinsel tacizin ifşa edilmesi hiç bir zaman ertelenmemesi gerekecek ülkemizin acı bir kangrenidir. Bu kangrene tez zamanda neşter vurulması gerekmektedir. Ve her zaman korkmadan ifşa edilmesi için kadın dayanışmasının yanında olmamız ve omuz vermemiz gerekmektedir.

Total Page Visits: 895 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir