GüncelYazarlar

​İKİ BAKANLIK NEDEN 300 ALEVİ DEDESİ ARIYOR?

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kerbela’ya götürmek için 300 Alevi dedesi aradığına dair valiliklere yazı göndermiştir. Alevi sivil toplum örgütü başkanı ve birçok ocak dedesi devletin öncelikle Cem evlerini tanıması gerektiğini vurgulayarak ”Yeni bir Alevilik oluşturulmaya çalışıyorlar” diye ifade ederek tepki gösterdiler.
           

Aleviler, Türkiye genelinde valiliklere gönderilen yazıya ”Devlet Cem evlerimizi tanımıyor, eşit yurttaşlık taleplerimizin hiçbirini kabul etmiyor ama Alevi dedelerini Kerbela’ya götürmek istiyor”. Olacak iş değil. Bayram değil seyran değil hükümet niçin Alevileri öpmek istiyor!…
           

Valiliklere gönderilen yazıda ‘Masrafları bakanlığımız tarafından karşılanacağı’ belirtildi. Kaymakamlıklara gönderilen yazıda ”İçişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 2022 yılı Aralık ayında ‘Kerbela Programı” gerçekleştirilecektir. Masrafları bakanlığımız tarafından karşılanacağı programda 300 Alevi dedesi Kerbela’ya götürülecektir. Program içeriği ileriki bir tarihte gönderilecektir. Kaymakamlıklarımız ilçesinde bulunan Cem evleriyle iletişime geçerek katılmak isteyen dedelerimizin isimlerini, TC kimlik numaralarını ve iletişim bilgilerini 20 Temmuz 2022 tarihine kadar müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir diye belirtilmiştir.
           

Yapılmak istenen Cem evlerimizin içine girip, dışlanmış, yandaş, çakma dedeler bularak Alevi toplumunu asimile etmek, kendilerine göre yeni bir Alevilik oluşturma gayretleridir. Bu tür uygulamalar dedeler ve Alevi toplumu arasında ikiliğe, ayrışmaya neden olacaktır. Siyasi iktidar Alevi inancına katkı verecekse önce o inancı tanımalıdır.
           

Ayrıca basından öğreniyoruz ki İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı 19-23 Ağustos 2022 tarihleri arasında ”Bir olalım, iri olalım, diri olalım” sloganıyla Hacıbektaş Dedebağ’ında Alevi gençlere 4 gün konaklamalı ”Hacıbektaş Gençlik Kampı” düzenlemek istemektedir. Alevi dernekleri Cem evlerinin yasal statüsünün tanınması gibi problemlerin söz konusu olduğu bir dönemde bu tarz çalışmaların samimi olmadığını, Alevi gençler bağımsız, demokratik bir cumhuriyet, laik ve çağdaş bir eğitim istemektedirler. Bunların tek amacı var, Aleviliği yeniden yazmak, dönüştürmek, kendi Aleviliklerini oluşturmaktır.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 1006 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir