GüncelYazarlar

İKİ KİTAP VE İKİ LİDER

Gökçeada’nın Sesinde yazmaya başlarken, belirttiğim gibi kalemimizle Gökçeada’nın Sesine ses katmaya elden geldiğince destek vermek istediğimi belirtmiştim. 

Adamızın sorunlarına çözüm önerilerimiz, doğru yatırımlar için teşvik edici yazılarımız olacağı gibi, her türlü rantsal girişimle adamızı çirkinleştirecek girişimlerin de karşısında olup, yazılarımızla direnç göstereceğiz. Kamuoyu yaratılmasında payımız olursa sevinç duyacağız.

Tabi ki ada da yaşadığımız için önceliğimiz Gökçeada’nın sorunlarını gündeme getirmek. Bunu yaparken ülkemiz ve dünya sorunlarına da kayıtsız kalacağımızı herhalde beklemiyorsunuzdur. Dilimiz döndüğünce, kalemimiz yazdıkça fikirlerimizi belirteceğiz.         

Katledilmesi ile ülkemiz basınında büyük bir boşluk bırakarak aramızdan ayrılan, araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu’nun dediği gibi ”Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamayız” sözünü kendimize yol gösterici olarak kabul ediyorum. 

Yazımın başlığındaki iki kitaptan ilki ”ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR”.         

Ernest Hemingway’in romanının adıdır. Roman İspanya iç savaşında faşizme karşı savaşanların hikayesini anlatmaktadır. Roman o kadar başarılı yazılmıştır ki, Le Monde’un Yüzyılın Yüz Kitabı Listesinde sekizinci sırada yer almaktadır. Bazı kitaplar vardır, bir ülkenin kurtarıcı önderine yol gösterici olur. Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabı da Küba lideri Fidel Castro’ya esin kaynağı olmuştur. Fidel Castro, Küba da Batista güçleriyle çarpışırken öğrencilik yıllarında okuduğu bu kitap, savaş esnasında yeni stratejiler geliştirme konusunda kendisine ilham verdiğini söylemiştir. 

Yazımın başlığındaki iki kitaptan ikincisi”BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE”       

Grigoriy Petrov’un romanının adıdır. Ülkemizin emperyalist devletlere karşı verdiği kurtuluş savaşının önderi, büyük örgütleyici dehasıyla direniş destanları yazan ve ülkemizin bağımsızlık kazanmasını sağlayıp, bizlere Cumhuriyeti kazandıran MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün de özellikle ülkesinin geri kalmışlıktan kurtarmak için esinlendiği bir kitaptır. 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eseri Atatürk’ün okulların müfredatına konulmasını istediği kitaptır. Özellikle askeri okullarda da okutulmasını istemiştir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitap Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye  çevrilmiş olup, kitabı Atatürk okuduğu zaman, bu destansı başarıya hayran olmuştur. 

O zamanlar, Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitap gördüğü ilgi ile Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline gelmiştir.  Yugoslavya, Bulgaristan ve Türkiye de zamanında büyük yankı uyandırmıştır. Konusu Finlandiya’da geçen, her meslekten insanın dayanışma sağlayarak Finlandiyayı geri kalmışlıktan kurtarmak için verilen mücadeleyi anlatmaktadır. 

29 Ekimde Cumhuriyetimizin kuruluşunu sevinçle kutlayacağımız bugünlerde;ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ve BEYAZ  ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE adlı kitapları, rüzgarlı adamızda rüzgar hızıyla okumanızı öneriyorum. Seveceksiniz, kütüphanenizin demirbaşlarından olacaktır.

26560cookie-checkİKİ KİTAP VE İKİ LİDER
Total Page Visits: 609 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir