Güncel

İMROZ EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİNDE ÖĞRETMENLERİMİZ SERGİSİ

Cemaat Vakıfları Temsilciliği tarafından “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle İstanbul’da açılan “Öğretmenlerimiz” sergisi Laki VİNGAS’ın girişimleri sonucu İmroz Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Gökçeada’da sergileniyor. Bir hafta sürecek serginin açılışında Rum vatandaşlar yeni yıla özgü “Pide Kesimi” etkinliğini gerçekleştirdi

167 azınlık vakfını bir araya getiren Cemaat Vakıfları Temsilciliğinin gerçekleştirdiği bir sergi için Osmanlı İmparatorluğunun son dönemi ve Cumhuriyet Türkiye’sinde görev yapan azınlık mensubu eğitimcilerinden seçilmiş 50 öğretmeni fotoğraf ve biyografileri ile bir araya getirdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 25 Kasım günü Getronagan Ermeni Lisesinde açılışı yapılan Öğretmenlerimiz adlı sergide yer alan öğretmenler arasında bir tane de adamızda görev yapmış eğitimci yer alıyor. 1914-1982 yılları arasında yaşayan Lazaros LAZİRİDİS’in Dereköy için yaptıkları azımsanmayacak kadar çok.

Son 10 yıldır Gökçeadalıların yakından tanıdığı RUMVADER ile İmroz Eğitim ve Kültür Derneğinin kurucu başkanı ve Cemaat Vakıflarının Temsilciliğini birinci ve ikinci dönem yapmış Laki VİNGAS gerekli girişimleri yaparak bu serginin adamızda da gerçekleşmesini sağlamış ve bu gün İmroz Eğitim ve Kültür Derneğinde yapılan açılışta da bir konuşma yaparak davetlileri bilgilendirmiştir. İYİ İZLEMELER

Konuşmasını Rumca ve Türkçe olarak 2 dilde gerçekleştiren Laki VİNGAS, halen RUMVADER temsilciliğini yapan Moris LEVİ’nin mesajını da davetlilere iletti.

Sergi açılışında bir geleneğin ritüeli de gerçekleştirilerek Rum vatandaşlarımızın yeni yıla özgü geleneksel “Pide Kesimi” yapılmıştır.

YAPILAN ETKİNLİKLER İLE ADAMIZDA TOPLUMSAL BÜTÜNLEŞME VE DAYANIŞMAYA KATKI SUNAN HERKESE TEŞEKKÜR.

Total Page Visits: 1007 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir