İMROZ NYMPHA BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ

Bahar çiçeklerinin, çam ağaçlarının, asma yapraklarının yani kısaca doğada bulunan ve insan yaşamına yön veren her şeyin tanrısı olarak söylencelerde yer alsa da “Şarap Tanrısı” denilince tartışmasız ilk akla gelen Dionysos tiyatronun da tanrısı olarak kabul edilir.

Dionysos’un tiyatronun tanrısı olarak kabul edilmesinin ana nedeni bağbozumu şenliklerinde gerçekleştirilen ritüellerin sahnelere taşınması ile başlayan gösterilerin tiyatronun doğuşuna etkisi olarak kabul edilmesidir.

İmroz (Rüzgarlı Ada) antik çağ söylencelerinde Posedion (Deniz ve Nehirlerin Tanrısı), Nympha (Su Perileri) ve Dinysos (Şarap ve Tiyatro Tanrısı) ile sık anılır. İlk bağbozumu şenliklerini de İmroz’da gerçekleştirildiği bir çok söylencede geçer.

Birçoğumuzun bildiği bu kısa bilgilendirmeden sonra adamızda bugün gerçekleştirilen etkinlik haberimize dönelim.

Tanınmış Şarap Degüstatörü Kadri HASDEMİR (İmroz Nympha) tarafından organize edilen ve geleneksel hale getirilmesi düşünülen bağ bozumu etkinliği, adamızda çekirdeksiz üzüm üreticisi Murat AKIN’ın bağlarında başlayarak (üzüm hasadı yapılarak) İmroz Nympha imalathanesinde devam etti.

Şarap konusunda birçok özgün projeye imza atmış Kadri HASDEMİR, konuya ilgi duyan ve yakın çevresinden oluşan konuklara (üst düzey yöneticiler, sanayiciler ve iş insanları) İmroz’da bugün güzel bir gün yaşattı.

Kadri HASDEMİR’in davetlisi olarak adamızda bulunan konuklar (birçoğunun adamıza ilk gelişleri) Murat AKIN’a ait bağda başlayan etkinlik ile İmroz’un farklı bir yönünü yaşadı.

Konukların bağda yaşadıkları güzel anlardan bir bölümünü videomuza izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Konukların yaşadığı güzel anlar bağda yaşadıkları ile sınırlı kalmadı. Toplanan üzümler şarap olmak üzere İmroz Nympha tesislerine taşınırken konuklarda adamızın diğer güzelliklerini yakından görmek ve yaşamak için etkinliğe verilen aradan yararlandı.

Konuklar gün batmadan İmroz Nympha tesislerinde bir araya gelerek toplanan üzümlerden şarap yapımı işlemine başladı. Elleriyle topladıkları üzümlerin şarap olması için makinelere döken konukların heyecan ve mutluluğu her hallerinden belliydi.

Günlerini tahmin ettiklerinden daha güzel yaşayan konuklar kendileri onuruna verilen yemek ile tamamlarken yemekte de Arzu ÖZÖZLÜ (yan Flüt ve Vokalist) ve Efe Artun YÜKSEL’in (Gitar) müzikleriyle doyumsuz bir akşam yaşadılar.

İmroz Nympha tarafından bu yıl 4 hafta sonu olarak planlanan bağbozumu şenliklerinin ikincisi bugün gerçekleştirildi. Etkinlik gelecek hafta farklı bir bağda (Siyah üzüm toplanarak) farklı konuklar ile gerçekleştirilecek.

Adamızı ve adamızın güzelliklerini ön plana çıkararak bizlere ve konuklarımıza yaşatılan güzellikler için emek harcayan başta Kadri HASDEMİR olmak üzere İmroz Nympha tesislerinin müdürlüğünü yapan Tekin TRAŞ’a, bağlarını konuklara açan Murat AKIN’a, etkinliğe konaklama desteği veren Vedat BÜYÜKARSLAN’a (Kefalos Otel), müzikleriyle etkinliğe renk katan Arzu ÖZÖZLÜ (yan Flüt ve Vokalist) ve Efe Artun YÜKSEL’e (Gitar) ve etkinliğe katılım sağlayan tüm konuklarımıza SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

İMROZ’DA YAŞAMAK AYRICALIKTIR…

Total Page Visits: 854 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: