Güncel

İMROZFEST PROGRAMI NETLEŞTİ

İlk olarak 2018 yılında Yıldızkoy’da düzenlenen sonrasında ise pandemi ve teknik nedenlerle tekrarlanamayan İMROZFEST geleneksel hale getirme amacıyla bu yıl tekrarlanıyor.

Bu ülkede festival düzenlemenin birçok zorluğu yanı sıra bu yıl moda haline gelen festival ve konser yasaklarına rağmen festival komitesinin gayretleriyle programı netleşti.

İlk planlanan programda yaşanan sıkıntılar nedeniyle değişiklikler yapılsa da netleşen program komite tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Netleşen programı bir açıklama ile kamuoyuna duyuran festival komitesinin açıklamasını olduğu gibi paylaşıyoruz.

GÖKÇEADA’DA 4 GÜNLÜK MÜZİK VE DANS FESTİVALİ

Çevirmenler, müzisyenler, dans eğitmenleri ve ada ahalisi tarafından düzenlenen İMVROSFEST 18-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında Gökçeada’da gerçekleşecek. Festival herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Ancak yine de festival sitesi üzerinden kayıt yaptırmanız gerekiyor: www.imvrosfest.org/tr/kayit/

İlki 2018’de düzenlenen festival bu yıl 7 müzik grubu, 2 DJ performansı, 10 müzik ve dans atölyesi, 3 çeviri atölyesi ve forumuna ev sahipliği yapacak.

Atölyelere katılım için herhangi bir bilgi ve deneyim gerekmiyor. Atölyeler gündüzleri Yıldızkoy Arkadia’da gerçekleştirilecek. Etkinlik boyunca 16:00-18:00 arasında Eski Bademli, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy’de pek çok coğrafyadan halk dansları performansları olacak. Müzik dinletileri Cuma ve Cumartesi akşamları saat 19:00’dan sonra Kaleköy’de bulunan Karadut Bistro’da gerçekleşecek. 19 Ağustos Cuma akşamı Naranjaman’ın DJ performansıyla açılan konserler Sinafi Trio ve Seyyah konserleri ile devam ediyor. 20 Ağustos Cumartesi günü konserler DJ setinde Gülsemin ile başlıyor. Bu akşamın ekipleri arasında Ayan Beyan, Ruşen Alkar ve Serbest Bölge yer alıyor. 21 Ağustos Pazar akşamı festivalin son günü Dereköy’de İmvros Ensemble konseri ile festival kapanışı yapılacak.

Festival ekibi, pandemi süresince olumsuz etkilenen Ada’nın kültür-sanat faaliyetlerine ve turizm ekonomisine katkı sunmayı amaçlıyor.

Festival herhangi bir kâr amacı gütmüyor. Sürdürülebilir turizm ekonomisinin pratiklerini oluşturmak üzere, daha önceki etkinliklerde olduğu gibi, festivalden elde edilen tüm gelir etkinliğin giderleri için kullanıyor. Sponsorlardan elde edilen gelirler sayesinde hem festival giderleri karşılanıyor hem de festivale katılım tümüyle ücretsiz oluyor. Bu şekilde, ekonomik sorunlar nedeniyle maddi zorluk yaşayan insanların da etkinliğe katılması ve Ada’nın huzurlu doğasında nefes alması amaçlanıyor. Etkinliğe katılmak isteyenler dayanışma bileti alarak maddi imkansızlıklar yaşayan insanların yol ve ulaşım masraflarına katkı sunabiliyor.

Ada ahalisi ve ada esnafı ile çalışılarak Ada’yı tanıtan ve adanın kültürel çeşitliliğini ön plana çıkartan bir program hazırlandı. Kaymakamlığın ve Gökçeada Belediyesi’nin de bilgisi dahilinde ve katkıları ile düzenlenen bu etkinlik, ada içi ve ada dışından herkesin katılımına açık. Ana kadroda Gökhan Fırat, Simge Demiral, Ümmühan Batu, Alihan Erdoğan’ın yer aldığı festival komitesi, diğer gönüllülerimizin de büyük katkılarıyla çalışmalarını sürdürüyor.

MÜZİK KONSERLERİ: Festival katılımcılarını kültürler ve diller arası yolculuğa çıkaracak 7 müzik grubu:

Naranjaman ve Gülsemin DJ setinde. Vokal ve ritim atölyeleri cabası.

DANS ATÖLYELERİ: Festival boyunca herkesin katılıp kolayca öğrenebileceği farklı coğrafyalardan 7 dans atölyesi ve performansı mevcut. Ada’nın köylerinde ve meydanlarında Anadolu, Avrupa ve Balkanlardan halk dansları edilecek.

2017 yılında Gökçeada’da başlayan Çeviri Köyü oluşumu, son beş yıldır geniş kapsamlı, halka açık etkinlikler ve toplantılar düzenliyor. İmvrosFest’i organize eden ekip, bugüne kadar Çeviri Köyü çatısı altında yaz ve bahar kampları, müzik festivalleri, atölye çalışmaları ve akademik konferanslar gibi farklı temalara sahip etkinlikler gerçekleştirdi. Daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve zorlu ekonomik koşullarda imkanı olmayanlara katılım fırsatı sunmak adına festival ücretsiz olarak düzenleniyor.

Daha fazla bilgi, kayıt ve festival programı için:https://imvrosfest.org/tr/

Festival iletişim: translationvillage@protonmail.com

Konser ve etkinliklerin çakıştığı Ağustos Ayının son günlerinde farklı etkinliklerde bulunmak isteyen Gökçeadalılar için 4 günlük programı sizlerle paylaşıyoruz. TÜM KATILIMCILARA İYİ EĞLENCELER..

Total Page Visits: 1016 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir