Güncel

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 99. YILI VE M.AKİF ERSOY’U ANMA ETKİNLİĞİ

Gökçeadalılar İstiklal Marşının kabulünün 99. yılı ve M.Akif ERSOY’u anma etkinliğinde bir araya geldi.

Gökçeada MYO Sinema salonunda GAAL (Gökçeada Atatürk Anadolu Lisesi) tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcılar salonu doldurdu.

Koronovirüs tedbirleri kapsamında salon girişinde davetlilere şekerleme ve kolonya dışında dezenfekten ikramının da yapıldığı etkinlik bu konuda bir ilk oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını GAAL Müdürü Emin DİNÇER yaparak programı başlattı.

GAAL Müdürü Emin DİNÇER konuşmasında,

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkan Vekilim, Sevgili Öğrencilerim ve Kıymetli Misafirlerimiz,

Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı toprak parçasıdır. Fakat bazı kelimeler, lügatteki anlamlarıyla sınırlandırılamayacak kadar değerli; sözlüklere sığmayacak kadar yücedir. Tıpkı vatan gibi, tıpkı vatanı vatan yapan millet gibi.

İşte, bu milletlerin tarihlerinde, bazı dönüm noktaları vardır. Göç gibi, savaş gibi, doğal afetler gibi. Altı asırlık büyük bir çınardan doğan taze bir fidanın “Kurtuluş” mücadelesi gibi…

Ve gün gelir o mücadelede bir Sütçü İmam, bir Kara Fatma, bir Şahin Bey çıkar ve kapkara olan gökyüzü bir anda bahara döner. Bir de cephe gerisinde fikri ve zihni ile mücadele edip o kara göğün altında yaşananları yüreğinin derinliklerinde hissedenler vardır. Bir tanesinin adı da Mehmet Akif.

Adı Akif… Dili, saf ipekten pürüzsüz; fikri, cihanı saracak denli geniş.  Öyle bir gün geldi ki tekbir sesleri ile cepheden cepheye koşan kahraman Mehmetçiklerimizi tek bir marşla yek ahenk buluşturacak bir marşa ihtiyaç duyuldu. Ve o marş, kurtuluşun yolunu aydınlatan o destan, Akif’in kaleminden çıkıp bir milletin hafızası oldu.

“Korkma” diye başlayan o destan, o gün on beşinde siper kazan ana kuzularının marşı olmuşken; ne mutlu bize ki bugün de evlatlarımıza okuduğumuz ilk şiir, çocuklarımızın ilk ezberi, sınıflarımızın başköşelerine çerçeveletip astığımız demir başımız olmuş.

12 Mart 1921 bir şiirin değil, bir destanın milletimize armağan edildiği gündür. Bugünü sizlerle birlikte minnet ve şükranla anmaktan duyduğum haklı gururla sözlerimi sonlandırırken; vatanı, milleti, bayrağı uğruna dün olduğu gibi bugün de gözünü kırpmadan can veren kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ise başsağlığı diliyorum.

Üstat Mehmet Akif’in dediği gibi  “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” diyerek günün anlam ve önemini bir kez daha altını çizerek vurgulamıştır.

GAAL öğrencilerinin hazırlıklarını yaptıkları programı heyecan içinde sunmalarının detaylarını çektiğimiz fotoğraflara bırakırken Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU, Gökçeada İlçe Milli Eğitim Müdürü Canip KÜÇÜKOĞLU ve okul müdürlerimizin birer kıta okuyarak katkı sunduğu İstiklal Marşımızın okunduğu videonun katılımcılardan aldığı beğeni ve alkışın altını çizmeden haberi bitirmek doğru olmayacak.

VATAN ŞAİRİMİZİN DE DEDİĞİ GİBİ “ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN”

Total Page Visits: 801 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: