GüncelYazarlar

İTME VE MOMENTUM

Dinamik dersi okuyanlar bilir. Yada çocuk iken bilye, misket oynayanlar bilir.

Bir bilye veya misketi düz bir zemine koyarsınız belli bir mesafeden işaret parmağınızın arasına koyduğunuz diğer bilyeyi baş parmağınızın gücü ile iterek sabit duran miskete vurursunuz. Parmaklarınız ile ittiğiniz misket diğer miskete vurarak taşıdığı enerjiyi diğer miskete verdiği için sıkışarak fırlattığınızın misketin ya durmasına yada çok yavaş hareket etmesine rağmen, Daha önce sabit duran misket çarpmanın etkisi ile diğer misketten aldığı potansiyel enerjinin gücü ile dönerek fırlar ve çok ileri gider. Fırlatacağınız veya fırlattığınız misketin elinizden çıkış enerji şiddetini anlayamazsınız, Ancak çarpışmadan sonra sabit duran misketin harekete geçip ileri fırlaması sonucu kat ettiği yolu veya mesafeyi ölçerek Parmaklarınız ile uyguladığınız potansiyel enerjinin gücünü hesaplayabilir veya algılarsınız.  Bazı kişiler toplumda uyguladıkları gerek kişisel gerekse toplumsal hareket tarzlarının toplum üzerinde yaptığı etkiyi toplumda huzursuzluk meydana geldikten sonra algılayabiliyorlar.  İşte fizikte buna itme veya momentum denir.

Son zamanlarda gerek ülke ölçeğinde gerekse yaşadığımız cennet coğrafyamızda, İtmenin potansiyel enerjisi gittikçe artarak çarptığı kütleleri daha ileri atarak büyük bir karşı güç oluşturmaktadır.

Bu itmenin enerjisini düşürüp çarpma sonucu oluşan itmenin şiddetini sıfır a indirgemek için Toplumdaki üst düzey yöneticilerin ve tüm siyasilerin popülist yaklaşımlardaki enerjilerini azalmaları gerektiğine inanmaktayım.

Buna Örnek Sovyetler birliğinin kurulması sonucu oluşan Varşova paktına karşı NATO kurulmuştur.  Sovyetler birliği dağılınca NATO’nun da etkisi azalmaya başlamış ve azalmaktadır.

İnsanlık tarihinde bunun örnekleri çoktur ve dünya durdukça insanlar yaşadıkça devam edecektir. Çünkü insan sosyal ve toplumsal yaşayan bir varlıktır.

Total Page Visits: 1298 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir