İyi de Neden ÇANAKKALE ?

Merhabalar, gazete köşe yazıları yazmaya başladığım araştırmalarım da farklılaşmaya ve detaylarla gelişmeye başladı. ÖSYM takviminde YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) başvuruları da başlayınca aklıma takılan bir konu hakkında sizlerinde görüşlerini almak, benimle aynı fikirde olanlar varsa şayet onlarında sesi olmak üzere bu konuya değinmeye karar verdim.

Yıl 2010;

Seviye Belirleme Sınavı vardı o sene (SBS) ilkokul 6-7 ve 8’nci sınıfların sonunda girdiğimiz toplam 3 sınavın ortalaması alınarak girecektik liseye ki nitekim öyle oldu zaten.

6’ncı sınıfta okurken ben Gökçeada’da hattın da Deniz Otobüsü ilk seferlerini yapmıştı. Haziran ayında sınava girmek üzere de Çanakkale’ye gitmemiz gerekiyordu. O sene deniz otobüsü kaptanı kimdi bilmiyorum ama iddaaya girerim sınav söz konusu olmasaydı demir almazdı.

Daha deniz otobüsü limandan çıkar çıkmaz tabiri caizse çarşı pazar karışık bir hale gelmişti.

Gemide bayılan mı istersin, gerçek otobüs sanıp geri dönün ineceğim ben diye bağıranları mı istersen herkes vardı. 100 kişi varsa yolcu olarak en az 90’ı kusmuştu.

Belki diyenler olur neden deniz otobüsüne bindin, normal gemiyle gitseydin diye o konuya da bir açıklık getireyim; denizdeki dalga Gökçeada 1 feribotunun köprü üstünden aşıyordu, yani o gemininde bizden farkı yoktu.

Çanakkale indiğimizde hala sallanıyorduk, sınava girdik hala sallanıyoruz.

Sonuç mu içler acısı sınavda okuduğum soru aklıma girmiyordu, hala gemi batar mı acaba diye korkuyordum.

Yıl 2011 :

7’nci sınıf bitti, gene sınav var. Çanakkale’de sınava gireceğiz. Bir önceki seneden akıllandığım için 1 gün önceden gittik Çanakkaleye. Allahıma binlerce kez şükürler olsun ne annem ne babam beni aç komadı ama sonuç olarak sabancı değil hani bizimkiler. Babam eve ekmek getire bilmek için vardiya usulü çalışıyordu 1 hafta evde kalıyor, 1 hafta ise işyerinde. Anlayacağınız 6 ay babasız kaldık. Neden bu konulara girdin derseniz eve giren 1000 lira ise otel e 200 lira vermek zor gelmedi değil. Hala unutamam. Tamam annem, babam bana hissetirmemeye çalıştı haklarını yiyemem ama göz görüyor sonuç olarak.

Sınava girmek için, harc-yol parası- otel parası – yemek filan derken gene gitti 1 maaş.

Yıl 2012 :

Mekanı Cennet olsun inşallah rahmetli ilçe milli eğitim müdürü Sn. Burhanettin KURT hocam sayesinde o sene son sınav Gökçeada’da oldu. Dertsiz, tasasız sınava girdik. Okullarda ücretsiz kurslar verdiler bizi özenerek sınava hazırladılar…

 

ŞİMDİ YIL 2020

Ekonomi ne yazık ki ülke bazında kötüye gidiyor. Asgari ücretle geçinmek zaten zor. Ailelerin ne çektiği gidin inceleyin. Eve aldığın her şeyi en ucuzundan alsan aylık sadece 1200 TL mutfak masrafı tutar. Kira, elektrik, su, ısınma, giyecek derken asgari ücret bitti, borca girdik bile…

Ya sınav ?

Gene ÇANAKKALE’de.

Çözüm; hava durumu el verir, firma ek sefer yapar Gökçeada’dan erken saate gemi kalkarsa uykusuz ve bitkin sınava gireceksin. Yok sefer saatleri uymazsa en az 1 gün önce Çanakkale’ye gidip gidip, ekonomik olarak bitkin bir halde sınava gireceksin.

Takdir sizin, yanlışım varsa siz düzeltin. Gökçeada Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı iken. Sağlık konusunda olsun, eğitim konusunda olsun herşey için neden ÇANAKKALE.

Gökçeada’da yaşıyorsak, sınavımızı da Gökçeada’da gerçekleştirsek olmaz mı?

İyi de NEDEN ÇANAKKALE?

Sürç-ü Lisans Ettiysem Affola…

Yakup AVCI
11/02/2020

Total Page Visits: 482 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: