KADINLARIN ULUSLARARASI BİRLİK, DAYANIŞMA VE MÜCADELE GÜNÜ

8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günüdür. Tırtılın ‘Dünyanın sonu’ dediğine, usta ‘Kelebek’ der. 8 Mart günü tüm Dünya da olduğu gibi Türkiye’mizde de çoğu yerde olduğu gibi Gökçeada’mızda da Kadın Kelebekler tarafından özgürce ve coşku ile kutlanacaktır. Bu kutlamaya bizlerde omuz omuza destek vereceğiz. “8 Mart”ın geçmişten günümüze gelen tarihçesine kısaca bakarsak; 164 yıl önce daha iyi çalışma koşulları istemiyle 40.000 dokuma işçisi, 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın Newyork kentinde 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücret artışı yapılması talebiyle bir tekstil fabrikasında greve başlarlar. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.           

Yapılan greve polislerin saldırması üzerine işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından çıkan yangında işçilerin fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde “8 Mart”ı ”Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.           

Türkiye de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında ”Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılı ve daha sonraki yıllarda daha da yaygın ve yığınsal olarak kutlanmaya devam edildi. “12 Eylül 1980 Faşist Askeri Darbesi”nden sonra dört yıl cunta yönetimi tarafından herhangi bir kutlama yapılmasına müsaade edilmedi.           

Dünyanın neresinde olursa olsun 8 Mart kutlamalarının amacı kadınlara uygulanan sömürü ve baskıya karşı mücadeleyi yükseltmek amacı taşıyordu. Bütün dünya kadınlarının ortak mücadele ilkeleri ise: Dünyanın neresinde kadınlara sömürü varsa, seçme ve seçilme hakkı yoksa, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve emperyalist savaşa karşı mücadeleyi sayabiliriz. Kadına yönelik ayrımcılık, sömürü, şiddet, eşitsizlik ve yoksulluğun sistemleştirildiği durumlar Kapitalizmin doğal sonuçlarından biridir. Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden özgür ve eşit bir toplum oluşması mümkün değildir.           

Yeri geldiğinde anne, yeri geldiğinde içten bir arkadaş bazen de değerli bir eş…Onlar bizim baş tacımız 8 Mart Dünya Kadınlar Birlik Dayanışma ve Mücadele günü kutlu olsun. Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. 8 Mart gününe saygı duyarak onları sadece bir günle değil; her zaman hatırlamalıyız.           

Esen kalın…

Total Page Visits: 88 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: