GüncelYazarlar

KAZANAMAYACAK ADAY YOK 

İmamoğlu’na verilen ceza muhalefeti tam da Saray’ın istediği alana mı? sıkıştırdı. Ülkemizde ekonomide, siyasette, emek direnişlerinde ki gelişmeler siyasi iktidarın aleyhine gelişirken, muhalefet hareketinin aday tartışmasına sıkışması, rüzgarın iktidara karşı sert esmesine rağmen muhalefetin hareket ve söylem üstünlüğünü kendi iç tartışmaları ile meşgul etmesi zaman kaybına neden olmaktadır. 

            Bu saatten sonra muhalefetin göstereceği aday kimse, RTE karşısında KAZANAMAYACAK ADAY YOKTUR. Daha önce dile çokça getirilen kazanacak aday söylemi önemini kaybetmiştir. Yeter ki muhalefet demokrasi, özgürlük ve emek kriterlerini göz önünde bulundursun. Siyasette gündemin kontrolünü elinde tutamazsan iktidara yürümek çok zorlaşır. Hücum stratejisini harekete geçirme zamanıdır. Toplum, bir başka dünyanın mümkün olduğuna inanırsa tünelin ucundaki aydınlığı daha net olarak görecektir. İşte o zaman tek adam rejiminin sonu gelecektir.

            Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi ”Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip ‘koltuğunu’ almak için kimseyi dışlama lüksümüz yoktur, yeter ki kısır tartışmaları bırakıp tüm gücümüzle çalışalım. Üzerinde ilkesel uzlaşma sağlanan her aday kazanabilir! KAZANAMAYACAK ADAY YOK. Son gelişmelerin özeti budur.

            Gelelim Ekrem İmamoğlu davasındaki bundan sonraki aşamalara. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Yargı Mükemmeliyet Merkezi (CEFEJ)’in kullandığı Adalet Bakanlığının da benimsediği yöntemle hesap edildiğinde bir berat veya mahkumiyet kararının istinaf süresi 597 gündür, yani yaklaşık 20 ay (Bizim ülkemizde ne kadar hızlandığını, istinafın kısa sürede verdiği kararla görmüş olduk) Aynı yöntemle Yargıtay’da bir mahkumiyet veya beraat kararının incelenip onaylanması için geçen ortalama temyiz süresi 1.068 gün, yani 35,6 ay. Hem istinaf mahkemesinin hem de Yargıtay’ın kararı onaylamasının hızlandırılıp, öne çekilmesi örneğin 2 ay içinde bitirilmesi durumunda siyasallaşmış olan yargının, siyasi bir saikle hızlandırmak için hareket etmiş olabileceği sonucu çıkarılabilir.

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim” 

Total Page Visits: 888 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir