Güncel

KENDİNİZİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN!

Hayatımızın birçok evresinde kendimizi başkalarıyla kıyaslıyoruz ya da başkaları tarafından bu kıyaslamaya maruz kalıyoruz. İş hayatımızda, sosyal medya platformlarında, aile ve arkadaş ortamlarında her yerde bunu yapıyoruz. Kim olduğumuzu bile bu şekilde tanımlıyoruz.

Karşılaştırma yapmak bizi rekabetçi bir hâle getirip daha iyi şeyler yapmamıza yardımcı olabilir. Diğer insanların başarıları bizi heyecanlandırarak ilham kaynağı olabilir. Bir başkasının büyümesine tanık olmamız, bize aynı sonucu veya başarıyı elde edebileceğimizi veya daha büyük bir şeye ulaşmak için gerekenlere sahip olduğumuzu hatırlatır. Bu şahanedir.

Fakat bu kıyaslamada iyi olduğumuz alanlardan ziyade, eksikliklerimize fazla odaklanır ve bunu alışkanlık haline getirirsek bu benlik saygımızın azalmasına, kendimizi kötü hissetmemize doğal olarak yapmak istediğimiz her konuda bizi engelleyen bir kuvvet olarak karşımıza çıkar. Bu ruh sağlığımız için oldukça kötü olabilir. Benlik saygımızı yitirmekle kalmaz; kaygı, depresyon ve gereksiz strese de neden olabilir.

Kıyaslama için referans aldığımız kişi farklı bir alanda uzmanlaşmış ya da bizden çok farklı bir alanda hedeflere sahip olabilir. Bu nedenle elde ettiği başarının ya da düştüğü başarısızlıkların bizim hedeflerimizle ilgisi yoktur. Unutmamalısınız ki her insan farklı kişilik özelliklerine sahiptir. Kişilik özelliklerimiz olayları ele alış tarzımızda ve ilerleme kaydetmemiz açısından farklılık gösterir.

Bu arada karşınızdaki kişi ile neden kendinizi kıyasladığınız önemlidir. Sizden daha mı başarılı ya da sizinle aynı yetkinliğe sahip olduğunu düşündüğünüz için mi bir kıyaslama yapıyorsunuz? Nedenleri düşünerek hareket etmelisiniz. Nedenleri gözden geçirin ve kendinizde eksik olduğunu düşündüğünüz yönleri açık bir şekilde ifade edin.

Eğer bu davranışınızın önüne geçmek istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz :

  • Sizin kötü hissetmenize sebep olan kim varsa takip etmeyin.
  • Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırın. Sosyal medyayı hayatınızı zenginleştirecek şekilde kullanın. Eğitici, bilgilendirici ve ilham verici sayfaları takip edin.
  • Kıyasladığınız kişilerin de bilmediğimiz yaşadığı sıkıntıları olabileceğini unutmayın.
  • Eğer sahip olamadıklarınıza odaklanırsanız, kendinizi tükenmiş ve kıskanç hissedersiniz. Sahip olduklarınıza odaklanın ve şükredin.
  • Sabah kalktığınızda ya da uyumadan önce o gün sizi mutlu eden üç şeyi yazma alışkanlığı edinin.
  • Başkalarının hayatlarıyla kendi hayatınızı kıyaslarken zamanınızı ömrünüzü çöpe attığınızı hatırlayın.
  • Kendinizi, kendinizle karşılaştırın. Kendinizi bir yıl önce, hatta 5 yıl önce olduğunuz yerle kıyaslayın.
  • Yaşam kalitenizi artırmak için neler yapabilirsiniz? Nasıl daha iyi ve daha sevgi dolu bir insan olabilirsiniz? Nasıl kendinize dün davrandığınızdan daha iyi davranabilirsiniz? Bu soruları cevaplayın.
  • Son olarak bu yolun bir sonu olmadığını, bunun kendinize açtığınız bir savaş olduğunun farkında varın. Ve o savaştan hiçbir zaman galip çıkamayacağınızı da unutmayın.

Kıyaslamak hayatınızın neşesini çalar, demedi demeyin!

Ayfer ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu  

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Astroloji Danışmanı

267740cookie-checkKENDİNİZİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN!
Total Page Visits: 968 - Today Page Visits: 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir