KISMİ KISITLAMA KARARLARININ DETAYLARI

Λεπτομέρειες για τους νέους περιορισμούς

DETAILS OF THE NEW RESTRICTIONARY DECISIONS

Artan vaka sayıları sonucu tüm ülkenin kırmızıya döndüğü ülkemizde (8 il hariç. 6 il turuncu, 2 il sarı) Ramazan Ayı ve bayram için uygulanacak “Kısmi Kısıtlama” kararları Gökçeada içinde belirlendi.

O αυξανόμενος αριθμός περιπτώσεων έθεσαν ολόκληρη τη χώρα στο κόκκινο (εκτός από 8 επαρχίες, 6 επαρχίες πορτοκαλί, 2 επαρχίες κίτρινες). Οι αποφάσεις «μερικού περιορισμού» που θα εφαρμοστούν για το μήνα του Ραμαζανιού και τις αργίες ήταν καθοριστικές και για την Ίμβρο.

The increasing number of cases set the whole country in Red (except 8 provinces, 6 provinces orange, 2 provinces yellow). Thus the “Partial Restriction” decisions to be applied for the month of Ramadan and the holiday were determined in Imroz.

İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulu aldığı 2 karar ile (20 ve 21 No’lu kararlar) detaylandırarak kamuoyuna açıkladı.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, το Συμβούλιο Υγειονομικής Διεύθυνσης της Ίμβρου συνέταξε λεπτομερή ανακοίνωση με δυο (2) αποφάσεις (αποφάσεις αρ. 20 και 21).

In line with the circular of the Ministry of Internal Affairs, the Imroz Hygiene Board made a detailed announcement of 2 decisions (decisions 20 and 21).

Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulu aldığı 20 No’lu karar ile “Kısmi Kapanma Tedbirleri”ni açıklarken, kararın ekinde de istisnaları tek tek belirledi.

To Συμβούλιο Υγειονομικής Διεύθυνσης της Ιμβρου ανακοίνωσε τα “Μέτρα μερικού κλεισίματος” με την απόφαση 20,  ενώ ταυτόχρονα καθόρισε τις εξαιρέσεις μία προς μία στο παράρτημα της απόφασης.

The Health Board of Imroz announced the “Measures of partial closure” with decision #20, while defined the exceptions one by one found in the annex of the decision.

20 No’lu kararın tam metnini aşağıda görebilirsiniz.

                                         İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

GÜNDEM MADDESİ:          

 • Kısmi Kapanma Tedbirleri

KARAR:

          Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir.

Bu çerçevede 12.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanmaya yönelik aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

 1. Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ekte belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

 • Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizle açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedenine ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.
 • Öte yandan yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.2- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

 • Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecektir. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.
 • Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.4- Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecektir. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacaktır.

 • Hafta içi günlerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmamaları gerekmektedir.

Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını  kullanmalarına müsaade edilmeyecektir.

Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitimin devamına karar verilen sınıf seviyeleri ile destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında eğitim gören 18 yaş altı gençlerimiz, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla toplu ulaşım araçlarından istifade edebileceklerdir.

  3-Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecektir.

  3.1Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

3.2- Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

-Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

3.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak, özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecektir.

 4- 16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) işyerlerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyeceklerdir. Bu süre içerisinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

Aynı şekilde online yemek sipariş firmaları hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapabileceklerdir.

5-Aşağıda belirtilen işyerlerinin faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar geçici olarak ara verilecektir.

-Halı saha, spor salonu, güzellik merkezi/salonları

-Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

nternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri gibi yerler.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

6-17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecektir.

 1. Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yapılabilecektir. Bu süreye kadar herhangi bir şekilde nişan, kına, tören, merasim, düğün yapılmasına müsaade edilmeyecektir.
 2. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında;

-Oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak,

-Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek.

 • Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyaretçi kabul edilmeyecektir.
 • Turistik tesisler dahil tüm konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri, sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olmak ve aynı masada en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir. Konaklama tesislerinde kesinlikle toplu iftar organizasyonları yapılmayacaktır.

30.09.2020 tarih ve 16007 sayılı ile 28.11.2020 tarih ve 19986 sayılı Genelgelerimiz doğrultusunda konaklama tesislerinin denetimleri etkin şekilde sürdürülecek, sahte rezervasyon başta olmak üzere her türlü kötüye kullanımın önüne geçilecektir.

 • Çeşitli işyerleri tarafından açılış nedeniyle veya belirli gün ya da saatlere özgü yapılan indirim uygulamaları kontrolsüz şekilde kalabalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple işyerleri tarafından açılış nedeniyle veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının yerine yoğunluğun önüne geçilebilmesi için en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla indirim uygulamaları yapılması gerekmektedir.
 • Cumhurbaşkanlığının 2021/8 sayılı Genelgesi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında

uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde istifade edilecek, idari izin kapsamındaki personele (hamile çalışanlar, süt izni kullananlar, 10 yaş ve altında çocuğu olan kadın çalışanlar, engelli çalışanlar, 60 yaş üzerindeki personel, kronik rahatsızlığı bulunanlar) kolaylık gösterilecek ve kamuda mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanması sağlanacaktır.

Çalışma koşulları, şartları ve imkanları uygun olan özel sektör firmalarında da esnek çalışma yöntemlerine geçilmesi teşvik edilecektir.

13-02.03.2021 tarih ve 3601 sayılı Genelgemiz ile tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan 15 Nisan 2021 tarihine kadar ülkemize giriş yapmak isteyen kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibrazı zorunluluğu 31 Mayıs 2021 tarihine kadar devam ettirilecektir. Negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibraz edemeyen kişilere uygulanacak karantina koşullarına ilişkin iş ve işlemler daha önceden yayımlanmış olan genelgelere göre yerine getirilecektir.

          OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ Συμβουλίου Υγειονομικής Διεύθυνσης

Προκειμένου να αντιμετωπιστεί ο κίνδυνος επιδημίας κορονoϊού (Covid-19) από άποψη δημόσιας υγείας και ασφάλειας και να ελεγχθεί η εξάπλωση της νόσου, οι βασικές αρχές της διαδικασίας καταπολέμησης της επιδημίας, καθώς και οι βασικές υγιεινής πλύσιμο χεριών, μάσκα και αποστάσεις, σε συνδυασμό με τους κανόνες και τα μέτρα που ανακοινώθηκαν θα να ακολουθούνται σε όλους τους τομείς της ζωής · Οι συστάσεις του Υπουργείου Υγείας και της Επιστημονικής Επιτροπής κορονoϊού καθορίζονται και εφαρμόζονται σύμφωνα με τις οδηγίες του Προέδρου της Δημοκρατίας.

Είναι γνωστό στο κοινό ότι ο ιός Covid-19, ο οποίος μεταλλάσσεται στο παρόν στάδιο, έχει αυξήσει την εξάπλωση της νόσου σε όλο τον κόσμο και υπάρχει αύξηση του αριθμού των καθημερινών κρουσμάτων, της εντατικής θεραπείας και των διασωληνωμένων ασθενών στη χώρα μας, ειδικά λόγω της Βρετανικής Μετάλλαξης.

Σε αυτό το πλαίσιο, σύμφωνα με τις αποφάσεις που ελήφθησαν στο Υπουργικό Συμβούλιο που συγκλήθηκε στις 12.04.2021, θεωρείται ότι πρέπει να ληφθούν τα ακόλουθα μέτρα για μερικό κλείσιμο δύο εβδομάδων που θα μπουν σε ισχύ από την Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 στις 19:00.

 1. Η απαγόρευση του Σαββατοκύριακου θα παραμείνει σε ισχύ (19:00- 5:00), ενώ η νυχτερινή απαγόρευση θα ισχύει από τις 19:00 έως τις 5 π.μ. τις καθημερινές Οι νέες ώρες θα ισχύσουν από αύριο. –
  1. Πρόσωπα και υπηρεσίες που καθορίζονται στο παράρτημα θα εξαιρούνται από τον περιορισμό προκειμένου να διασφαλιστεί η συνέχεια των αλυσίδων παραγωγής, κατασκευής, προμήθειας και εφοδιασμού, καθώς και η συνέχεια των δραστηριοτήτων υγείας, γεωργίας και δασοκομίας κατά την περίοδο και τις ημέρες που εφαρμόζεται ο περιορισμός απαγόρευσης κυκλοφορίας.
   1. Οι εξαιρέσεις για την απαγόρευση της κυκλοφορίας περιορίζονται στον λόγο εξαίρεσης και στον χρόνο και τη διαδρομή ανάλογα, όπως αναφέρεται σαφώς στην εγκύκλιο αρ. 20799 της 14.12.2020, διαφορετικά, θα θεωρηθεί κατάχρηση εξαιρέσεων και θα υπόκειται σε διοικητικές/ δικαστικές κυρώσεις.
   1. Από την άλλη πλευρά, η απαλλαγή για την απαγόρευση της κυκλοφορίας των αλλοδαπών καλύπτει μόνο αλλοδαπούς που βρίσκονται στη χώρα μας προσωρινά / για μικρό χρονικό διάστημα στο πλαίσιο των τουριστικών δραστηριοτήτων. Οι αλλοδαποί που βρίσκονται στη χώρα μας εκτός του πεδίου των τουριστικών δραστηριοτήτων, συμπεριλαμβανομένων κατόχων άδειας διαμονής, ατόμων υπό καθεστώς προσωρινής προστασίας ή αιτούντων διεθνούς προστασίας και κατόχων καθεστώτος, υπόκεινται σε περιορισμούς κυκλοφορίας.
  1. Τα Σάββατα και τις Κυριακές όταν υπάρχει απαγόρευση της κυκλοφορίας, οι αγορές, τα παντοπωλεία, τα οπωροπωλεία, τα κρεοπωλεία και τα καταστήματα ξηρών καρπών μπορούν να λειτουργούν μεταξύ 10.00-17.00, υπό την προϋπόθεση ότι οι πολίτες μας (εκτός από αυτούς ηλικίας 65 ετών και άνω και κάτω των 18 ετών) περιορίζονται στην εκπλήρωση των βασικών τους αναγκών και θα βρεθούν στο σημείο αγορά πεζοί χωρίς τη χρήση αυτοκινήτου (άτομα με ειδικές ανάγκες εξαιρούνται). Μεταξύ των ίδιων ωρών, παντοπωλεία, παντοπωλεία, οπωροπωλεία, κρεοπωλεία, και διαδικτυακές εταιρείες παραγγελιών θα μπορούν να πραγματοποιούν πωλήσεις και αποστολές.
  1. Τα Σάββατα και τις Κυριακές κατά την απαγόρευση της κυκλοφορίας, θα λειτουργούν αρτοποιεία ή / και πρατήρια άρτου (Μόνο προϊόντα ψωμιού και αρτοποιίας μπορούν να πωληθούν). Οι πολίτες μας (εξαιρουμένων των ατόμων ηλικίας 65 ετών και άνω και κάτω των 18 ετών) θα μπορούν να επισκεφτούν τις επιχειρήσεις σε κοντινή απόσταση από τις κατοικίες τους (χωρίς τη χρήση μεταφορικού μέσου).
   1. Κατά τη διάρκεια του μήνα του Ραμαζανιού, η παραγωγή πίτας και ψωμιού, συμπεριλαμβανομένης της παραγωγής ειδικών παραγγελιών σε αρτοποιεία, θα τερματιστεί 1 ώρα πριν από το iftar, προκειμένου να αποφευχθεί ο κίνδυνος ουρών και πυκνότητας πίτας που ενδέχεται να εμφανιστούν κατά τη διάρκεια και λίγο πριν την ώρα του iftar, και το διάστημα αυτό θα πραγαμτοποιούνται μόνο πωλήσεις μέχρι την ώρα του iftar. Η παραγωγή, οι πωλήσεις και άλλες διαδικασίες προετοιμασίας μπορούν να συνεχιστούν στα αρτοποιεία μετά το iftar.
   1. Τα οχήματα διανομής ψωμιού που ανήκουν σε επιχειρήσεις με άδεια και αρτοποιίας μπορούν να εξυπηρετούν μόνο ψωμί σε αγορές και παντοπωλεία και δεν θα πραγματοποιούνται πωλήσεις στους δρόμους.
  1. Προκειμένου να συμμορφωθούν με τις απαγορεύσεις κυκλοφορίας, οι ώρες εργασίας όλων των χώρων εργασίας (εκτός από αυτές με εξαίρεση) θα καθοριστούν μεταξύ 07.00-18.00 τις καθημερινές. Οι αγορές αλυσίδων θα ανοίξουν στις 10:00.
 2. Κατά τις εργάσιμες ημέρες: Οι πολίτες ηλικίας 65 ετών και άνω θα μπορούν να βγαίνουν μεταξύ 10.00-14.00 και νέοι και παιδιά κάτω των 18 μεταξύ 14.00-18.00. Ανεξάρτητα από τις καθημερινές / τα Σαββατοκύριακα, οι πολίτες μας ηλικίας 65 ετών και άνω και οι νέοι κάτω των 18 ετών και τα παιδιά δεν θα επιτρέπεται να χρησιμοποιούν δημόσιες συγκοινωνίες στην πόλη. Οι νέοι κάτω των 18 ετών που συνεχίζουν την πρόσωπο με πρόσωπο εκπαίδευση σε ιδρύματα  του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας, θα μπορούν να χρησιμοποιούν τις δημόσιες συγκοινωνίες αφού τεκμηριώσουν την κατάστασή τους.
 3. Τα υπεραστικά ταξίδια δεν θα επιτρέπονται εκτός από περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.
  1. εξαιρούνται περιπτώσεις που ο προορισμός είναι σταθμοί τρένων/ λεωφορείων/ αεροδρομίων.
  1. Περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης και υποχρεώσεων εξαιρούνται όπως:
   1. κηδείας συγγενικού προσώπου 1ου βαθμού,
   1.  νοσοκομειακής περίθαλψης
   1. επαναπατρισμού
   1. εξεταζόμενων του ÖSYM και οι συνοδοί τους,
   1.  φαντάρων που ολοκλήρωσαν τη στρατιωτική τους θητεία,
   1.  επαγγελματικών υποχρεώσεων
   1.  απολυμένων από σωφρονιστικά κέντρα.

            (Oι ενδιαφερόμενοι των παραπάνω περιπτώσεων θα πρέπει να απευνθούν στη                 τηλεφωνική γραμμή του 190, στα γραφεία της Επαρχίας τους (Valilik/Kaymakamlık) η να συμπληρώσουν ηλεκτρονίκη αίτηση ταξιδιού (e-basvuru / Seyahat İzin) με τα στοιχεία του μεταφορικού τους μέσου.)

 • Προκειμένου να αυξηθεί η αποτελεσματικότητα του περιορισμού κατά την περίοδο και τις ημέρες κατά τις οποίες εφαρμόζεται η απαγόρευση της κυκλοφορίας, θα δημιουργηθούν σημεία ελέγχου σε όλες τις εισόδους και εξόδους των πόλεων (υπό τον όρο ότι διασφαλίζεται ο συντονισμός), η εξαίρεση όσων ταξιδεύουν με ιδιωτικά οχήματα θα εξεταστούν και τα υπεραστικά ταξίδια όσων δεν έχουν έγκυρη άδεια / εξαίρεση δεν θα επιτρέπονται.
 • Εστιατόρια και παρόμοια καταστήματα θα προσφέρουν υπηρεσίες παράδοσης και παραλαβής κατά τη διάρκεια του Ραμαζανιού. (Ημέρες εβδομάδας μεταξύ 07.00-19.00 για παράδοση και υπηρεσία παραλαβής, από 19.00 έως Sahur μόνο παράδοση στο σπίτι, ενω τα Σαββατοκύριακα από το πρωί 10.00 έως το Σαχούρ μόνο η παράδοση στο σπίτι θα είανι αποδεκτή.)
 • Οι δραστηριότητες των χώρων εργασίας που αναφέρονται παρακάτω θα τεθούν προσωρινά σε αναστολή έως τη Δευτέρα 17 Μαΐου 2021.
  • Γήπεδα, γυμναστήρια, κέντρα ομορφιάς / κομμωτήρια
  • Επιχειρησεις όπως  καφενεία, καφετέριες, κυλικεία συλλόγων, çaybaheleri.
  • Μέρη όπως διαδικτυακές καφετέριες / αίθουσες, ηλεκτρονικοί χώροι παιχνιδιών.
  • Τα καταστήματα για τσάι θα μπορούν να συνεχίσουν τις δραστηριότητές τους υπό την προϋπόθεση ότι αφαιρούν τα τραπέζια, τις καρέκλες / τα σκαμπό τους και εξυπηρετούν μόνο εμπόρους.
 • Μέχρι τις 17 Μαΐου 2021, οι μη κυβερνητικές οργανώσεις, οι επαγγελματικές οργανώσεις που χαρακτηρίζονται ως δημόσια ιδρύματα και ανώτερες οργανώσεις, συνδικάτα και συνεταιρισμοί δεν θα επιτρέπεται να συμμετέχουν σε κάθε είδους δραστηριότητες με ευρεία συμμετοχή, συμπεριλαμβανομένης της γενικής συνέλευσης.
 • Αν και οι γαμήλιες τελετές συνεχίζουν να πραγματοποιούνται, δεξιώσεις θα μπορούν να πραγματοποιηθούν από τις 17 Μαΐου 2021. Μέχρι αυτήν την περίοδο, δεν θα επιτρέπεται καμία είδους δεξίωση.
 • Στις αστικές δημόσιες συγκοινωνίες:
  • Η χωρητικότητα καθισμάτων περιορίζεται στο 50%
  • Επιβάτες δεν θα επιτρέπονται σε οχήματα αστικών μέσων μαζικής μεταφοράς όπου οι κανόνες φυσικής απόστασης δεν μπορούν να εφαρμοστούν όσον αφορά τον εσωτερικό όγκο, όπως μίνι λεωφορεία / λεωφορεία και λεωφορεία χωρίς καμία αραίωση και ανύψωση στην χωρητικότητα του καθίσματος.
 • Σε κέντρα κοινωνικής προστασίας / φροντίδας όπως γηροκομεία, κέντρα αποκατάστασης, ορφανοτροφεία, οι επισκέπτες δεν θα γίνονται δεκτοί μέχρι τις 17 Μαΐου 2021
 • Χώροι για φαγητό και ποτό σε όλες τις εγκαταστάσεις διαμονής (ξενοδοχείο, μοτέλ, ξενοδοχείο, ξενώνα κ.λπ.), συμπεριλαμβανομένων τουριστικών εγκαταστάσεων, θα μπορούν να εξυπηρετούν μόνο τους πελάτες με διαμονή και υπό την προϋπόθεση ότι μπορούν να εξυπηρετηθούν έως 2 άτομα στο ίδιο τραπέζι. Δεν θα πραγματοποιούνται μαζικές οργανώσεις iftar στις εγκαταστάσεις διαμονής.
  • Σύμφωνα με τις εγκυκλίους μας με ημερομηνία 30.09.2020 και με αριθμό 16007 και με ημερομηνία 28.11.2020 και με αριθμό 19986, οι επιθεωρήσεις των εγκαταστάσεων διαμονής θα συνεχιστούν και θα αποτραπούν κάθε είδους κατάχρηση, ειδικά ψεύτικες κρατήσεις.
  • Οι εκπτώσεις από διάφορους χώρους εργασίας λόγω του ανοίγματος ή συγκεκριμένων ημερών ή ωρών μπορούν να προκαλέσουν ανεξέλεγκτο πλήθος. Για αυτόν τον λόγο, είναι απαραίτητο να εφαρμιστούν εκπτώσεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα τουλάχιστον μιας εβδομάδας.
 • Σύμφωνα με την εγκύκλιο της Προεδρίας αρ. 2021/8, σε δημόσια ιδρύματα και οργανισμούς:
  • Οι ευέλικτες μέθοδοι εργασίας όπως η απομακρυσμένη ή / και η εκ περιτροπής εργασία θα χρησιμοποιηθούν στο μέγιστο επίπεδο.
  • Θα δωθεί διοικητική άδεια στο προσωπικό που εμπίπτει στο πεδίο αυτής (έγκυοι εργαζόμενοι, εκείνοι που χρησιμοποιούν άδεια θηλασμού, γυναίκες εργαζόμενοι με παιδιά κάτω των 10 ετών, άτομα με ειδικές ανάγκες, προσωπικό άνω των 60 ετών, άτομα με χρόνιες ασθένειες).
  • ενώ το ωράριο εργασίας στο δημόσιο τομέα θα εφαρμοστεί από τις 10.00-16.00
  • Ευέλικτες μέθοδοι εργασίας θα ενθαρρυνθούν σε ιδιωτικές εταιρείες με κατάλληλες συνθήκες εργασίας, συνθήκες και ευκαιρίες.
  • Ο ιδιωτικός τομέας ενθαρρύνεται να λάβει τα ίδια μέτρα.
 •  Με την εγκύκλιο αριθ. 3601 της 02.03.2021, η υποχρέωση υποβολής του αρνητικού αποτελέσματος δοκιμής PCR SARS-CoV-2 που πραγματοποιήθηκε τις τελευταίες 72 ώρες από όλες τις πύλες χερσαίων, θαλάσσιων και αεροπορικών συνόρων θα συνεχιστεί έως τις 31 Μαΐου 2021. Οι εργασίες και οι διαδικασίες σχετικά με τις συνθήκες καραντίνας που πρέπει να εφαρμόζονται σε άτομα που δεν μπορούν να υποβάλουν αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμής PCR SARS-CoV-2 θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τις εγκύκλιες που δημοσιεύθηκαν προηγουμένως.

VOTE OF THE HEALTH BOARD OF DIRECTORS

In order to manage the risk of the coronavirus (Covid-19) epidemic in terms of public health and safety and to control the spread of the disease, the basic principles of the process of combating the epidemic, as well as the basic principles of cleaning, mask and social distance, together with the rules and measures above are to be followed in all areas of life; The recommendations of the Ministry of Health and the Coronavirus Scientific Committee are determined and implemented in line with the instructions of the President.

It is known to the public that the Covid-19 virus, which is mutated at the current stage, has increased the spread of the disease worldwide, and there is an increase in the number of daily cases, intensive care and intubated patients in our country, especially due to the UK variant.

In this context, in line with the decisions taken in the Presidential Cabinet on 12.04.2021, it is considered that the following measures should be taken for a two-week partial closure starting from 19:00 on Wednesday, April 14, 2021.

 1. Weekend curfew will continue as earlier (19:00- 5:00). Weekday curfew will be implemented between 19.00 – 05.00 hours.  
  1. The places and persons specified in the annex will be exempted from the restriction in order to ensure the continuity of the production, manufacturing, supply and logistics chains and the continuity of health, agriculture and forestry activities during the period and days in which the curfew restriction is applied.
   1. Exemptions for the curfew are limited to the reason for exemption and the time and route accordingly, as clearly stated in our Circular No. 20799 dated 14.12.2020, otherwise it will be considered as abuse of exemptions and will be subject to administrative / judicial sanctions.
   1. On the contrary, the exemption for the curfew restrictions for foreigners only covers foreigners who are in our country temporarily / for a short time within the scope of touristic activities; Foreigners who are in our country outside the scope of touristic activities, including residence permit holders, persons under temporary protection status or international protection applicants and status holders, are subject to curfew restrictions.No inter-city travel will be allowed except for the exceptional cases.
  1. On Saturdays and Sundays during curfew, markets, grocery stores, greengrocers, butchers and nut shops can operate between 10.00-17.00, provided that our citizens (except those aged 65 and over and under 18) are limited to meeting their mandatory needs and not driving (disabled Except for our citizens), they will be able to visit the closest market, grocery store, greengrocer, butcher and nut shops to their residences. Between the same hours, grocery stores, grocery stores, greengrocers, butchers, nuthshops and online order companies will also be able to make sales to home / address.
  1. On Saturdays and Sundays during curfew, bakeries and / or bakery licensed businesses will operate (Only bread and bakery products can be sold). Our citizens (excluding those aged 65 and over and under 18) will be able to visit them within walking distance of their residences.
   1. During the month of Ramadan, pita and bread production, including special order production in bakeries, will be ended 1 hour before iftar in order to prevent the risk of ramadan bread queues and density that may occur during and just before iftar time, and only sales will be made until iftar time. Production, sales and other preparation processes can be continued in bakeries after iftar.
   1. Bread distribution vehicles licensed in bakery businesses can only serve bread to markets and grocery stores, and no sales will be made on the streets with bread distribution vehicles.
  1. In order to comply with the curfews, the working hours of all workplaces (except those with an exception) will be determined between 07.00-18.00 on weekdays. Chain markets will be opened at 10:00.
 2. On working days: Citizens aged 65 and over will be able to go out between 10.00-14.00 and young people and children under 18 between 14.00-18.00. Regardless of weekdays / weekends, our citizens aged 65 and over and young people under 18 will not be allowed to use public transport. Young people under the age of 18 who continue face-to-face training in institutions of the Ministry of National Education, will be able to use public transport after documenting their situation.
 3. No inter-city travel will be allowed except for the exceptional cases.
  1. cases where the destination is train / bus / airport stations are excluded.
  1. Emergencies and obligations are excluded like:
   1. Cases of funeral of a 1st degree relative,
   1. hospital care
   1. repatriation
   1. Those who will take the exams announced by ÖSYM and other central exams and their companions,
   1. soldiers who have completed their military service,
   1.   professional obligations
   1.   People released from penitentiaries.

(Those interested in the above cases should contact the 190 line, the offices of their District (Valilik / Kaymakamlık) or fill in an electronic travel application (e-basvuru / Seyahat İzin) with the details of their means of transport.)

 • Ιn order to increase the effectiveness of the restriction during the period and the days on which the traffic ban applies, checkpoints will be set up at all entrances and exits of the cities (provided coordination is ensured), with the exception of those traveling by private Vehicles will be examined and long distance travel for those without a valid license / exemption will not be allowed.
 •  Restaurants will only serve pick-up and delivery service during designated hours. (Week days between 07.00-19.00 for delivery and pickup servise, from 19.00 untill Sahur Weekends , from morning 10.00 until Sahur only delivery will be accepted.)
 • The activities of the workplaces mentioned below will be temporarily suspended until Monday, May 17, 2021.
  • sport field, gym, beauty center / salons
  • Places such as coffee houses, cafes, clubs, tea gardens,
  • Places such as internet cafes / halls, electronic game venues.
  • Tea shops will be able to continue their activities after they remove their tables, chairs / stools and only serve employees of the area.
 • Until 17 May 2021, non-governmental organizations, professional organizations designated as public institutions and senior organizations, trade unions and cooperatives will not be allowed to participate in any kind of wide-ranging activities, including the general assembly.
 • Although wedding ceremonies continue to take place, receptions can take place from 17 May 2021. Until this time, no kind of reception will be allowed.
 • In urban public transport:
  • Seat capacity is limited to 50%
  • Passengers will not be allowed on public transport vehicles where the rules of physical distance cannot be applied to the interior volume, such as minibuses / buses and buses without any dilution or increase in seat capacity.
 • In social protection / care centers such as nursing homes, rehabilitation centers, orphanages, visitors will not be accepted until May 17, 2021
 • Restaurants in all accommodation facilities (hotel, motel, hotel, hostel, etc.), including tourist facilities, will be able to serve only customers with accommodation and provided that up to 2 people can be served in the same table. There will be no mass iftar events in the accommodation facilities.
  • According to circulars dated 30.09.2020 and number 16007 and dated 28.11.2020 and number 19986, the inspections of the accommodation facilities will continue and any kind of abuse will be prevented, especially false bookings.
  • Discounts from various venues due to opening or specific days or hours can cause uncontrollable crowds. For this reason, it is necessary to apply discounts for long periods of at least one week.
 • According to the Circular of the Presidency no. 2021/8, in public institutions and organizations:
  • Flexible working methods such as remote and / or shift work will be used to the fullest.
  • Administrative leave will be granted to staff within its scope (pregnant workers, those using breastfeeding leave, women workers with children under 10, people with disabilities, staff over 60, people with chronic illnesses). while the working hours in the public sector will be implemented from 10.00-16.00
  • Flexible working methods will be encouraged in private companies with suitable working conditions, conditions and opportunities.
  • The private sector is encouraged to take the same measures.
 • With our circular no. 3601 of 02.03.2021, the obligation to submit the negative PCR SARS-CoV-2 test result performed in the last 72 hours from all land, sea and air border gates will continue until 31 May 2021. The work and procedures regarding The quarantine conditions to be applied to individuals who are unable to submit a negative SARS-CoV-2 PCR test result will be performed in accordance with previously published circulars               

EK: SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF YERLER VE KİŞİLER LİSTESİ

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla;

 1. TBMM üyeleri ve çalışanları,
 2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil),
 3. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri,
 4. Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler,
 5. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler,
 6. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),
 7. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar,
 8. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,
 9. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
 10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,
 11. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,
 12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,
 13. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanları, 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,
 14. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
 15. Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları,
 16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar,
 17. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,
 18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,
 19. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
 20. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar,
 21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,
 22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları,
 23. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli,
 24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri,
 25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,
 26. İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.),
 27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,
 28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),
 29. Yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacak olan milli sporcular ile seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler,
 30. Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlıdır.),
 31. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),
 32. ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri,
 33. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar,
 34. Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar,
 35. Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri,
 36. Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler,
 37. Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel,
 38. Durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergâh ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde Millî Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının,
 39. Apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler,
 40. İş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için ikamet ile işyeri arasındaki güzergâh ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları,
 41. Sadece yarış̧ atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını yapmak ve ikamet ile yarış̧ ya da antrenman alanı arasındaki güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanlar,
 42. Sadece ilaçlama faaliyetleri için zorunlu olan güzergâhlarda kalmak ve bu durumu belgelemek kaydıyla iş yerlerinin haşere ve diğer zararlı böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmalarda görevli olanlar,
 43. Kurum adresi, çalışma/ders programını içeren belge ile belgelendirmek kaydıyla daha önceki eğitim planlamaları doğrultusunda eğitime devam eden özel güvenlik eğitim kurumları ile bu kurumlarca kullanılan uygulama alanları ve özel poligonlar, bu kurumlarda görev yapan yönetici, uzman eğitici ve diğer personeli ve eğitim gören kursiyerler.

 Παράρτημα- Eξαιρέσεις

 1. Μέλη και εργαζόμενοι του κοινοβουλίου
 2. Όσοι είναι επιφορτισμένοι με τη διασφάλιση της δημόσιας τάξης και ασφάλειας (συμπεριλαμβανομένων των ιδιωτικών αξιωματικών ασφαλείας)
 3. Εργαζόμενοι σε κέντρο κοινωνικής προστασίας / φροντίδας, Γηροκομεία, κέντρα αποκατάστασης, οικοτροφία κ.λπ.
 4. Κέντρα κλήσεων έκτακτης ανάγκης, Μονάδες κοινωνικής υποστήριξης, Ερυθρά Ημισέληνος,
 5. Kέντρα φροντίδας κατοικιδίων, φαρμακεία, ιδιοτικές και δημόσιες κλινκές καθώς και οι εργαζόμενοί τους.
 6. Εκείνοι που έχουν ιατρικό ραντεβού  (συμπεριλαμβανομένων αιμοδοσιών και δωρεών πλάσματος που πρέπει να γίνουν στην Ερυθρά Ημισέληνο),
 7. Χώροι εργασίας που ασκούν δραστηριότητες που σχετίζονται με την παραγωγή, μεταφορά και πώληση φαρμάκων, ιατρικών συσκευών, ιατρικών μασκών και απολυμαντικών
 8. Υπάλληλοι σε εγκαταστάσεις παραγωγής και εργαστηρια,
 9. Άτομα που εργάζονται στην παραγωγή, άρδευση, επεξεργασία, ψεκασμό, συγκομιδή, εμπορία και μεταφορά φυτικών και ζωικών προϊόντων,
 10. Εταιρείες και υπάλληλοι που ασχολούνται με εσωτερικές και διεθνείς μεταφορές (συμπεριλαμβανομένων των εξαγωγών και εισαγωγών) και εφοδιαστικές,
 11. Όσοι ασχολούνται με τη μεταφορά ή τον εφοδιασμό προϊόντων και / ή υλικών (συμπεριλαμβανομένου του φορτίου), εγχώριων και διεθνών μεταφορών, αποθήκευσης και συναφών δραστηριοτήτων,
 12. ξενοδοχείακα καταλύματα   και οι εργαζόμενοί τους
 13. Μέλη Ομάδας Διατροφής Ζώων που έχουν συσταθεί στο πλαίσιο της εγκυκλίου αριθ. 7486 της 30.04.2020 και εκείνων που θα ταΐσουν ζώα του δρόμου,
 14. ιδιοκτήτες κατοικιδίων ζώων.
 15. Μεσα μαζικής ενημέρωσης και  τα κέντρα  τύπου, μαζί μετους εργαζόμενούς.
 16. Τα βενζινάδικα και οι επισκευαστές ελαστικών.
 17. υπάλληλοι των κεντρικών λαχαναχγορών και ιχθυοσκαλας.
 18.  Φούρνοι και πρατήρια καθώς και οι διανομείς τους.
 19. Όσοι εργάζονται σε ταφές κηδείας (θρησκευτικά καθήκοντα, υπάλληλοι νοσοκομείων και δήμων κ.λπ.) και εκείνοι που θα παρευρεθούν στις κηδείες των συγγενών πρώτου βαθμού
 20. Μεγάλες εγκαταστάσεις και επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στρατηγικά στους τομείς του φυσικού αερίου, της ηλεκτρικής ενέργειας και του πετρελαίου (όπως οι εγκαταστάσεις διυλιστηρίου και πετροχημικών και οι σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος θερμικού και φυσικού αερίου) και εκείνοι που εργάζονται σε αυτούς τους τομείς,
 21. Ηλεκτρισμός, νερό, φυσικό αέριο, τηλεπικοινωνίες κ.λπ. Εκείνοι που είναι υπεύθυνοι για τη συντήρηση των συστημάτων μεταφοράς και υποδομής που δεν πρέπει να διακόπτονται και να διορθώνουν τις δυσλειτουργίες τους και οι υπάλληλοι τεχνικής υπηρεσίας, υπό την προϋπόθεση ότι τεκμηριώνουν ότι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν υπηρεσίες.
 22.  Κούριερ, διανομείς  νερού, τύπου και γκαζιού, εταιρίες και εργαζόνοι.
 23. Προσωπικό που θα εργαστεί για τη δημόσια συγκοινωνία, τον καθαρισμό, τα στερεά απόβλητα, το νερό και τα λύματα, τον ψεκασμό, την πυροσβεστική και το νεκροταφείο των δήμων.
 24.  Οδηγοί οχημάτων μεσων μαζικής μεταφοράς (λεωφορείο, λεωφορείο, ταξί κ.λπ.)
 25.  Όσοι είναι υπεύθυνοι για την κάλυψη των βασικών αναγκών όσων διαμένουν σε δημόσιους χώρους, Κοιτώνες, ξενώνες, εργατικές εστίες κ.λπ
 26. Εργαζόμενοι (γιατρoι, φύλακες,κ.λπ.) που απαιτείται να είναι παρόντες στους χώρους εργασίας, προκειμένου να διασφαλίζεται η υγεία και η ασφάλεια των χώρων εργασίας
 27. Α.Μ.Ε.Α και οι γονείς / κηδεμόνες ή σύντροφοί τους,
 28. Γονείς με περιορισμένη επιμέλεια έπειτα απο δικαστική απόφασης (υπό την προϋπόθεση ότι θα παρουσιάσουν την απόφαση του δικαστηρίου),
 29.  Αθλητές που θα συμμετάσχουν σε εγχώριους και διεθνείς αγώνες χωρίς κοινό, διευθυντές και άλλους αξιωματούχους.
 30. Μεγάλες κατασκευές, των οποίων οι εργαζόμενοι φιλοξενούνται στο εργοτάξιο, επιτρέπεται να παραμείνουν στο εργοτάξιο ,
 31. Κέντρα επεξεργασίας πληροφοριών και υπάλληλοι ιδρυμάτων, οργανισμών και επιχειρήσεων που διαθέτουν ένα ευρύ δίκτυο υπηρεσιών σε ολόκληρη τη χώρα, ιδίως τράπεζες (υπό την προϋπόθεση ότι είναι σε ελάχιστο αριθμό),
 32. Όσοι τεκμηριώνουν ότι θα συμμετάσχουν σε άλλες κεντρικές εξετάσεις που ανακοινώθηκαν από την ÖSYM (και οι συνοδοί τους),
 33. Χώροι φαγητού και κατανάλωσης με υπάλληλους στις εγκαταστάσεις κοντά στους υπεραστικούς αυτοκινητόδρομους, που επιτρέπονται από τους επαρχιακούς συμβούλους γενικής υγιεινής,
 34. Δικηγόροι, υπό την προϋπόθεση ότι περιορίζονται στην άσκηση δικαστικών καθηκόντων, όπως υποχρεωτικός πληρεξούσιος, ακρόαση, παράσταση,
 35. Σταθμοί επιθεώρησης οχημάτων και προσωπικό που εργάζεται εκεί, και ιδιοκτήτες οχημάτων με ραντεβού,
 36. Μαθήματα οδήγησης μηχανοκίνητων οχημάτων, μαθήματα αεροπορίας και ναυτιλίας, ειδικά μαθήματα επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης, καθώς και εξετάσεις οδήγησης, τα οποία είναι υποχρεωτικά να διοργανώνονται τα Σαββατοκύριακα,
 37. Προσωπικό που πραγματοποιεί βιντεοσκοπήσεις εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, μοντάζ και μοντάζ ή συντονίζει αυτές τις δραστηριότητες σε σχολεία / ιδρύματα επαγγελματικής και τεχνικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι συνδεδεμένα με το Υπουργείο και θα μεταδοθεί στην πλατφόρμα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας EBA LİSE TV MTAL και EBA,
 38. Φοιτητές / δάσκαλοι / υπάλληλοι εκπαιδευτικών ιδρυμάτων που θεωρούνται κατάλληλα από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας για την παροχή τυπικής εκπαίδευσης, που περιορίζεται στη διαδρομή και τις σχετικές ώρες, υπό την προϋπόθεση ότι τεκμηριώνουν την κατάστασή τους με τη διεύθυνση του ιδρύματος που πρέπει να δοθεί από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα και το έγγραφο που περιέχει το πρόγραμμα σπουδών / μαθημάτων,
 39. Διαχειριστές και εργαζόμενοι σε πολυκατοικίες και οικίες, με την προσκόμιση άδειας εργασίας.
 40. Ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι σε κτηνοτροφία,
 41. Ιδιοκτήτες αλόγων, εκπαιδευτές, γαμπροί και άλλοι υπάλληλοι, υπό την προϋπόθεση ότι φροντίζουν και τροφοδοτούν μόνο τα άλογα αγώνων και προετοιμάζονται για τους αγώνες και περιορίζονται στη διαδρομή μεταξύ της κατοικίας και του χώρου αγώνων ή προπόνησης
 42. Όσοι εργάζονται σε εταιρείες απολύμανσης και απεντόμωσης, υπό την προϋπόθεση ότι παραμένουν μόνο στις διαδρομές που είναι υποχρεωτικές για δραστηριότητες ψεκασμού και τεκμηριώνουν αυτήν την κατάσταση,
 43. Σπουδαστές Ιδιωτικών Ιδρυμάτων που συνεχίζουν τη δια ζώσης εκπαίδευση.

ΑΝΝΕΧ- exceptions

 1. Members and employees of the Parliament
 2. Those in charge of ensuring public order and security (including private security officers),
 3. Employees in a social protection / care center, Nursing homes, rehabilitation centers, boarding schools, etc
 4. Emergency call centers, Social support units, Red Crescent
 5. Vet, private and pubic clinics, pharmacies and their employees
 6. Those who have a medical appointment (including blood donations and plasma donations to be made in the Red Crescent),
 7. Workplaces engaged in activities related to the production, transport and sale of medicines, medical devices, medical masks and disinfectants. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,
 8. Employees in production facilities and laboratories
 9. People working in the production, irrigation, processing, spraying, harvesting, marketing and transport of plant and animal products,
 10. Domestic and international transport companies (including exports and imports) and logistics
 11. Those involved in the transport or supply of products and / or materials (including cargo), domestic and international transport, storage and related activities).
 12.  Hotels and their employees.
 13. Members of the Animal Feed Group established under Circular no. 7486 of 30.04.2020 and those who will feed street animals,
 14. pet owners.
 15.  Media and press centres with their employees
 16. Gas stations and tire repairmen
 17.  Center Market and Fish Market employees.
 18.  Bakaries and their delivery courier.
 19. Those who work in funeral services (religious duties, employees of hospitals and municipalities, etc.) and those who will attend the funerals of first degree relatives
 20.  Large facilities and enterprises strategically operating in the natural gas, electricity and petroleum sector (such as refinery and petrochemical plants and thermal and natural gas cycle power plants)
 21. Electricity, water, natural gas, telecommunications etc. Those who are responsible for maintaining the transmission and infrastructure systems that should not be interrupted and fixing their malfunctions and technical service employees, provided that they document that they are on duty to provide service,Companies and employees dealing with post, water, natural gas,
 22.  Couriers, water, press and gas distributors, companies and employees.
 23. Employees who will work on public transport, cleaning, solid waste, water and sewage, spraying, fire brigade and municipal cemetery.
 24. Drivers of public transport vehicles (bus, bus, taxi, etc.)
 25. Those who are responsible for meeting the basic needs of those who live in public places, dormitories, hostels, workplaces, etc.
 26. Employees (doctors, security guards, etc.) required to be present in the workplace in order to ensure the health and safety of the workplace
 27. People with disabilities and their parents / guardians or partners,
 28. Parents with limited custody following a court decision (provided they present the court decision),
 29.  Athletes who will participate in domestic and international competitions without spectators, directors and other officials.
 30. Large structures, whose workers are hosted on the construction site, are allowed to remain on the construction site,
 31. Information processing centers and employees of institutions, organizations and companies with a wide network of services throughout the country, in particular banks (provided that they are in a minimal number),
 32. Those who document that they will take other central examinations announced by ÖSYM (and their companions),
 33. Dining and eating areas with staff on the premises near the interurban highways, authorized by the provincial general hygiene consultants,
 34. Lawyers, provided that they are limited to the exercise of judicial duties, such as mandatory power of attorney, hearing, representation,
 35. Vehicle inspection stations and staff working there, and vehicle owners by appointment,
 36. Driving courses for motor vehicles, aviation and shipping courses, special vocational education and training courses, as well as driving exams, which are mandatory to be organized on weekends,
 37. Staff who make distance education, editing and editing videos or coordinate these activities in vocational and technical secondary schools / institutions affiliated with the Ministry and will be broadcast on the platform of the Ministry of National Education EBA LİSE TV MTAL, EBA
 38. Students / teachers / employees of educational institutions deemed suitable by the Ministry of National Education for the provision of formal education, limited to the route and the relevant hours, provided that they document their situation with the address of the institution to be provided by the teachers institutions and the document contained in the curriculum,
 39. Managers and employees in apartment buildings and houses, by presenting a work permit.
 40. Livestock owners and workers,
 41. Horse owners, trainers, grooms and other staff, provided they only care for and feed the racehorses and prepare for the races and are restricted to the route between the residence and the race or training ground
 42. Those who work in disinfection and disinfestation companies, provided that they remain only on the routes that are mandatory for spraying activities and document this situation,
 43. Students of Private Institutions who continue their face-to-face education.

Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan 21 No’lu karar ise kamu çalışanlarına yönelik tedbirler detaylı olarak açıklandı. Kararın tam metnini aşağıda görebilirsiniz.

Τα μέτρα για τους δημόσιους υπαλλήλους επεξηγήθηκαν λεπτομερώς στην απόφαση αριθ. 21 που ελήφθη από το Συμβούλιο Υγειονομικής Διεύθυνσης Gökçeada Μπορείτε να δείτε το πλήρες κείμενο της απόφασης παρακάτω.

The measures for public employees were explained in detail in the decision No. 21 taken by the Gökçeada Sanitary Board. You can see the full text of the decision below.                                 

       İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

GÜNDEM MADDESİ:          

 • COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirleri

KARAR:

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/8 sayılı genelgesi gereği

Covid-19 salgının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zaafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla,

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan,

1- Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde hamile çalışanlar, süt izni kullananlar ile engelli çalışanların,

2- Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar (yönetici pozisyonlarındakiler hariç), Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanların,

İdari izinli sayılmalarına,

(Bu genelge kapsamında çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli ve istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir. Bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir.)

3- Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatlerinin 10:00 – 16:00 olarak belirlenmesine ,

4- Ulusal ve uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı ve ya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterilmesine,

5- Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanmasına, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanmasına, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işlemlerinin yapılması gibi  tedbirlerin devam edilmesine

 OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.

Μέτρα για δημόσιους υπαλλήλους στο πλαίσιο του COVID-19

ΨΗΦΙΣΜΑ:

Σύμφωνα με την εγκύκλιο της Προεδρίας με αριθμό 2021/8

Προκειμένου να ελαχιστοποιηθεί η εξάπλωση της επιδημίας Covid-19 στη χώρα μας, υπό την προϋπόθεση ότι οι δραστηριότητες για την καταπολέμηση αυτής της επιδημίας και τη μείωση των επιπτώσεων της δεν αποδυναμώνουν και δεν διαταράσσουν τις δημόσιες υπηρεσίες,

 1. 1. Θα θεωρηθεί διοικητική άδεια προς όσους εργάζονται σε δημόσια ιδρύματα και οργανισμούς, όπως
  1. εγκύους, όσοι χρησιμοποιούν άδεια θηλασμού και άτομα με ειδικές ανάγκες καθώς και γυναίκες κατά την περίοδο από την 24η εβδομάδα έως την 32η εβδομάδα της εγκυμοσύνης τους, εκτός από την Προεδρία του Εθνικού Οργανισμού Πληροφοριών,
  1. εκείνους ηλικίας 60 ετών και άνω (εξαιρουμένων εκείνων που βρίσκονται σε εκτελεστικές θέσεις), εκείνοι με χρόνιες ασθένειες που καθορίζονται από το Υπουργείο Υγείας, και γυναίκες υπάλληλοι με παιδιά κάτω των 10 ετών, Εκτός από τους εργαζόμενους στο Υπουργείο Υγείας και τη Διεύθυνση του Εθνικού Οργανισμού Πληροφοριών,

(Στο πλαίσιο αυτής της εγκυκλίου, οι εργαζόμενοι θεωρείται ότι έχουν εκπληρώσει τα καθήκοντά τους σε διοικητική άδεια και τα καθήκοντά τους κατά την περίοδο που πραγματικά απουσιάζουν. Τα οικονομικά και κοινωνικά δικαιώματα και παροχές και άλλα προσωπικά δικαιώματα αυτών των εργαζομένων διατηρούνται, και Οι ευθύνες όσον αφορά την απόδοση της υπηρεσίας είναι ίσες με εκείνες των εποπτών τους. Εκτός από την άδειά τους, δεν θα αφήσουν τη δουλειά τους και εκείνοι που χρειάζονται τις υπηρεσίες τους θα επιστρέψουν στα καθήκοντά τους.)

 • Προσδιορισμός των καθημερινών ωρών έναρξης και λήξης δημόσιων ιδρυμάτων και οργανισμών από τις 10:00 έως τις 16:00,
 • Όλα τα είδη συναντήσεων ή δραστηριοτήτων που θα πραγματοποιηθούν σε κλειστούς χώρους σε εθνικό και διεθνές επίπεδο θα πρέπει να ληφθούν υπόψη από απόσταση μέσω συστημάτων οπτικοακουστικών επικοινωνιών όπως βίντεο / τηλεδιάσκεψη, λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας
 • Από τα δημόσια ιδρύματα και τους οργανισμούς, μέτρα όπως η χρήση μάσκας από όλο το προσωπικό σε αυτήν τη διαδικασία, η προσαρμογή της απαραίτητης απόστασης σε χώρους εργασίας, αίθουσες φαγητού, υπηρεσίες και κοινωνικές περιοχές, επιχειρήσεις απολύμανσης σε αυτές τις περιοχές και δημόσια οχήματα θεωρείται απαραίτητη.

Measures for Public Employees in the Context of COVID-19

VOTED DECISION:

In accordance with the Presidency’s circular numbered 2021/8

In order to minimize the spread of the Covid-19 epidemic in our country, on the condition that the activities to combat this and reduce the effects of the epidemic do not weaken and do not disrupt public services,

 1. administrative leave will be provided to those working in public institutions and organizations,like
  1. pregnant employees, those using milk leave and disabled employees during the period from the as well as employees during the 24th week to the 32nd week of their pregnancy, except for the Presidency of the National Intelligence Organization,
  1.   those aged 60 and over (excluding those in executive positions), those with chronic diseases determined by the Ministry of Health, and female employees with children under 10 years old, except for the Ministry of Health and the Directorate of National Intelligence,

(Within the scope of this circular, employees are deemed to have fulfilled their duties on administrative leave and their duties based on their employment during the period when they are not actually taking office. Except for his permission, he will not leave his duty station and those who need his services will return to their duties.

 • Determining the daily starting and ending hours of public institutions and organizations as 10:00 – 16:00,
 • All kinds of meetings or activities to be held in closed areas at national and international level should be taken care of remotely by means of audio-video communication systems such as video / teleconference, by taking necessary security measures
 • By the public institutions and organizations, measures such as the use of masks by all personnel in this process, the adjustment of the necessary distance in working places, dining halls, services and social areas, disinfection operations in these areas and public vehicles.

Alınan bu 2 karar ile yükselen vaka sayılarını olabildiğince azaltmak ve sağlıklı güzel günlere bir an önce kavuşmak için yapılması gerekenler açıklanırken tüm Gökçeadalıların alınan kararlara uyumu sonucu belirleyecek.

YAKLAŞAN TURİZM SEZONUNDA RAHAT EDEBİLMEK VE SAĞLIKLI GÜZEL GÜNLERE BİR AN ÖNCE KAVUŞMAK DİLEĞİYLE…

Με αυτές τις 2 αποφάσεις, θα περιμένουμε να μειωθεί ο αριθμός περιπτώσεων όσο το δυνατόν γρηγορότερα και για να έχουμε όμορφες σύντομα.

Η συμμόρφωση όλων των κατοίκων της Ίμβρου θα καθορίσει το αποτέλεσμα.

Ας έχουμε μια ασφαλή τουριστική σεζόν και καθαρές, ελεύθερες  μέρες το συντομότερο.

With these 2 decisions taken, we expect to see the number of cases reducing and beautiful days to come as soon as possible.

WISHING TO BE SAFE IN THE APPROACHING TOURISM SEASON AND TO GET HEALTHY BEAUTIFUL DAYS THE SOONEST.

Total Page Visits: 355 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: