KIYI YASASI NE DİYOR ?

Son iki yazımda TBMM de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görüşülmeye başlanan Turizm Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında okuyucularımı bilgilendiriyorum. Gökçeada sakinlerinin bilgi sahibi olması önemlidir. Çünkü biz ada yaşayanlarını yakından ilgilendiriyor.           

Bugünkü yazıma da Kıyı yasası ne diyor? Diyerek başlamak istiyorum. Yürürlükteki 3621 sayılı Kıyı Kanununun ”Kıyı, Kıyı Kenar Çizgisi, Sahil Şeridi, Planlama ve Yapılanma Kıyının Korunması, Yapı Yasağı ve Kıyıda Yapılacak Yapılar” hakkında düzenlemeleri içeren 6.maddesin de özetle şu hükümlere yer veriliyor.           

”Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, cüruf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve atıklar dökülemez.”           

Gelelim Çanakkale, Balıkesir sahilleri ile Gökçeada, Bozcaada yeni imar planına. Mevcut 100 binlik imar planı kapsamında 50 binlik yeni bir imar planıdır. Gökçeada haritasında görüldüğü gibi;sahillerde beyaz renkler 1.derece, sarı renkler 2.derece ve kırmızı renkler 3.derece olarak gösterilmiştir.Yat limanı, çekek yerleri yat limanı, kafe, restoranlar gibi faaliyetler, eski köyler, sit alanları, askeri alanlar, meralar ve tarım alanları dışında kalan yerler de 25 binlik, 5 binlik ve 1000’lik planlarla belirlenecektir.           

Sessiz şehirde yaşadığımızı hala düşünüyorsanız, hayal kurmaya devam edebilirsiniz. Yapılan ve yapılacak altyapı yatırımlarından sonra gelişmeler karşısında sakın şaşırmayın derim.            

İnsan hafızası unutmakla malul, hatırlamak aklın direnme eylemidir.           

Esen kalın…Memleket güzel.

Total Page Visits: 365 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: